Masaż podciśnieniowy - jakie urządzenie?
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Masaż podciśnieniowy – jakie urządzenia wybrać?

Masaż podciśnieniowy jest jedynym z najpopularniejszych zabiegów na ciało. Działa on wyszczuplająco, modelująco, pomaga pozbyć się cellulitu, a także ujędrnia nasze ciało. Zabieg udoskonala nasze ciało, a także jest stosowany w kuracjach anti-aging. Można go łączyć z zabiegami medycyny estetycznej, tak aby uzyskać efekt synergistyczny. Masaż podciśnieniowy jest także wykorzystywany w praktyce lekarskiej w leczeniu takich problemów jak blizny pooparzeniowe, blizny po operacjach, schorzeń związanych z układem mięśniowym m.in. skurcze i bóle mięśni.

Masaż podciśnieniowy

Zastosowanie go w profilaktyce i terapii obrzęków limfatycznych i niewydolności żylnej przynosi ulgę pacjentom. Endermologia (jeden z rodzajów masażu podciśnieniowego)jest stosowany jako praktyka wykorzystywana po zabiegach liposukcji w celu skrócenia okresu rekonwalescencji.

Zastosowanie masażu podciśnieniowego w celach estetycznych skupione jest głownie na redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu, poprawy napięcia skóry, niwelowaniu obrzęków twarzy i oczu, redukcji podwójnego podbródka, kształtowaniu owalu twarzy. Zaletą tej metody jest mała inwazyjność i niewielka odczuwalność zabiegów. Jedynym mankamentem zabiegów wykonywanych na ciele jest powstawanie drobnych krwiaków i siniaków, których trwałość zależy od indywidualnych predyspozycji osobniczych danego klienta.

Zabiegi należy oczywiście wykonywać w serii, ilość przewidzianych procedur jest indywidualna, a ich częstotliwość waha się w zależności od opracowywanego obszaru lub problemu. Zabiegi zwalczające cellulit wykonuje się kilka razy w tygodniu, opracowywanie blizn wykonuje się z mniejszą częstotliwością np. co 1-2 tygodnie.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Segment klientów dla których przeznaczony jest zabieg masażu podciśnieniowego jest bardzo szeroki począwszy od osób korzystających z usług fizjoterapeutów oraz masażystów, poprzez gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne, skończywszy na pacjentów klinik medycyny estetycznej. Wszechstronność stosowania tej metody zapewnia jej rozległe i uniwersalne zastosowanie.

Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do wykonywania zabiegów. Mimo że jest on zalecany w przypadku niewydolności żylnej i zastojów limfatycznych głównym przeciwwskazaniem są malformacje naczyniowe, wszelkie schorzenia typu zapalnego związane z układem żylnym oraz wenektazje (zarówno te o małym, jak i dużym stopniu nasilenia) kończyn dolnych.  Zakrzepica oraz zakrzepowe zapalenie żył również są bezwzględnym przeciwwskazaniem. Zabiegów nie można wykonywać u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Osoby po implantacji endoprotez oraz metalowych implantów również nie mogą poddawać się zabiegom endermologii. Pacjenci z cukrzycą również są pod specjalnym nadzorem podczas wykonywania tego zabiegu z powodu zwiększonej kruchości naczyń krwionośnych. Przerwanie ciągłości skóry jest również bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu masażu próżniowego.

Zastosowanie techniki masażu podciśnieniowego

Masaż podciśnieniowy jest nazywany często masażem próżniowym. Producenci urządzeń kosmetycznych i kosmetologicznych proponują szeroki wachlarz rozwiązań technicznych. Dostępne są urządzenia w postaci klasycznej endermologii – głowica zasysająca w połączeniu z rolkami/wałkami. Najnowsze urządzenia do endermologii posiadają programy na dane partie twarzy dostosowując siłę zassania oraz szybkości ruchu, tak aby efektywnie zadziałać na tkankę łączną, bez powodowania powstawania siniaków oraz krwiaczków.  Pompy ssące zainstalowane w urządzeniach powodują cykliczne lub stałe zasysanie fałdu skórnego oraz jego przesuwanie się względem rolek umiejscowionych na krawędziach głowicy. Urządzenia modelujące sylwetkę mogą być również wyposażone w szklane lub plastikowe bańki przeznaczone do ujędrniania takich obszarów jak biust i pośladki.

Zabiegi endermologii można wykonywać na całym ciele, jak i twarzy. Obecnie stosowane urządzenia wyposażone są w specjalistyczne programy do redukcji tkanki tłuszczowej, uelastyczniając tkankę łączną. Po wykonaniu serii zabiegów skóra staje się jędrna i wygładzona.

Często najnowsze sprzęty generują miroimpulsy wnikające do tkanki łącznej i głębszych warstw naskórka powodując działanie fibroblastów polegające na zwiększeniu syntezy kolagenu i elastyny. Masaż podciśnieniowy jest naturalną metodą stymulacji tkanki łącznej. Brak stosowania jakichkolwiek preparatów podczas zabiegów zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Największą zaletą masaży podciśnieniowych jest to, że można je łączyć z innymi zabiegami wpływającymi na elastyczność tkanki łącznej lub redukcję tkanki tłuszczowej. Korzystnym połączeniem będzie zastosowanie lipolizy iniekcyjnej oraz karboksyterapii naprzemiennie z endermologią – usprawni ona metabolizm produktów powstałych w wyniku tych zabiegów, przyspieszy również ich wydalanie.

Przeczytaj więcej: Karboksyterapia – co to jest? lub zobacz produkty: urządzenia do karboksyterapii.

Masaż próżniowy można łączyć również z okładami w elektrosaunie lub elektrostymulacją. Szerokie możliwości łączenia ze sobą zabiegów pozwalają na stworzenie rozbudowanych procedur zabiegowych tak, aby idealnie zadziałać na problem z jakim zgłasza się do nas klient.

Masaż podciśnieniowy złoty standard w walce z cellulitem

Problemem niemalże każdej kobiety jest uporczywy i nawracający cellulit. Po przetestowaniu wielu specyfików dostępnych w sklepach kosmetycznych trafiają one do gabinetów kosmetologicznych.  Nie każdy klient chce się decydować na inwazyjne zabiegi iniekcyjne. Zatem idealnym rozwiązaniem u takich osób jest wykonanie zabiegów endermologii. Jest to także dobry wybór w przypadku pacjentów, którzy nie zawsze potrafią zastosować się do wymagań stawianych im przez kosmetologa, ponieważ zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania się do niego.

Jakie urządzenie wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia jest zazwyczaj najtrudniejszy. Na jaki rodzaj masażu podciśnieniowego się zdecydować? Czy lepiej zainwestować w klasyczną endermologię, która zajmuje sporo miejsca, czy kupić sprzęt wyposażony w bańki? Wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujemy oraz jaki segment klientów odwiedza nasz gabinet. Istotny wpływ ma również to, czy w ofercie salonu posiadamy zabiegi, które można wykonywać naprzemiennie z masażem próżniowym, tak aby tworzyć rozbudowane terapie zabiegowe. Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania najczęściej mamy już wstępnie nakreślony schemat na jakie urządzenie powinniśmy się zdecydować. Jeżeli klientki pytają o metody na ujędrnianie biustu oraz pośladków warto zdecydować się na sprzęt z zasysającymi bańkami próżniowymi. Najczęściej takim urządzeniem można również wykonać klasyczny masaż takich partii jak brzuch, czy też uda.

Jeżeli nasz gabinet przyjmuje klientów z problemami stricte fizjoterapeutycznymi, typu bóle pleców, obrzęki limfatyczne – warto zdecydować się na klasyczną endermologię z zasysającą głowicą oraz masującymi rolkami. Rozszerzy to spektrum oferowanych przez nas zabiegów.

W przypadku wyposażenia salonu, który współpracuje z lekarzem medycyny estetycznej lub kliniką warto rozważyć zakup urządzenia, którym można wykonać drenaż limfatyczny. Klienci po zabiegach liposukcji często korzystają z masaży próżniowych aby zmniejszyć obrzęk pozabiegowych i zredukować okres rekonwalescencji. Zatem wybór odpowiedniego urządzenia do masażu podciśnieniowego zaczyna się od zadania sobie odpowiednich pytań i określenia segmentu klientów, którzy trafiają do naszego salonu.