Witamina C w kosmetykach
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Witamina C w kosmetologii – idealny składnik do zabiegów po zimie

Witamina C, czyli kwas askorbinowy w kosmetologii jest stosowany od wielu lat. Nie bez przyczyny. Jest to składnik o bardzo szerokim spektrum działania – nadaje się do stosowania profesjonalnego, ale można zakupić również kosmetyki z witaminą C do użytku domowego. Jakie działanie ma kwas l-askorbinowy i dlaczego warto go stosować wiosną? Skóra po zimie często jest poszarzała, pozbawiona blasku. Możemy zaobserwować również problem z poziomem nawilżenia. Dlaczego tak się dzieje? Zimą suche powietrze w mieszkaniach powoduje przesuszenie się naskórka. Ujemne temperatury na zewnątrz nie są obojętne dla naszej skóry. Odczuwamy dyskomfort, dlatego wiosna jest idealną porą, aby poświęcić czas na poprawę nawilżenia skóry. Skóra jest niejednolita, poszarzała, więc istotnym elementem naszej pielęgnacji w tym okresie, będzie walka z przebarwieniami oraz przywrócenie skórze naturalnego blasku.

Witamina C na twarz – jak stosować?

Kwas askorboinowy jest składnikiem, który można stosować zarówno rano, jak również wieczorem, ponieważ nie uwrażliwia on skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego. Jest to świetny składnik do stosowania całorocznie. W gabinetech kosmetycznych stosowane są profesjonalne praparaty z witaminą C. Może to być witamina C stosowana bezpośrednio na twarz w wysokim stężeniu, ale również do iniekcji, czy innych zabiegów z wykorzystaniem specjalniej aparatury. Preparaty z witaminą C do używtku profesjonalnego różnią się tym, że mają wyższe stężenie składnika aktywnego, może to być nawet 40 % czystej witaminy C. Preparaty do użytku domowego to najczęściej produkty takie jak serum, krem do twarzy, krem pod oczy. W przypadku produktów do użytku domowego stężenie witaminy C wynosi do około 15% w przypadku serum, zdecydowanie niższe stężenie znajduje się w kremach do twarzy, czy pod oczy.

Jakie działanie wykazuje witamina C na twarz?

Witamina C jest skłankikiem aktywnym, który wykazuje następujące działania:

  • wzmacnia naczynia krwionośne, ponieważ wpływa na syntezę kolagenu typu I i III, które są składnikami skóry właściwej oraz substancją podporową dla naczyń krwionośnych.
  • posiada właściwości przeciwzapalne, czyli hamuje wytwarzanie cytokinin prozapalnych, które wynikają ze zmniejszania aktywności jądrowego czynnika transkrypcyjnego odpowiedzialnego za wytwarzanie cytokinin prozapalnych. Do takich cytokinin należy na przykład interleukina 10. Jest ona odpowiedzialna za podtrzymywanie miejscowego stanu zapalnego, przez co skóra potrzebuje więcej czasu na regenerację.
  • działa wybielająco i rozjaśniająco, ponieważ wykazuje zdolność do hamowania tyrozynazy, która uczestniczy w tworzeniu się melaniny. Dzięki zastosowaniu witaminy C skóra stopniowo się rozjaśnia oraz jej koloryt się wyrównuje, a drobne przebarwienia znikają.
  • wspomaga ochronę przez promieniowaniem UV, ponieważ zmniejsza rumień, który pojawia się na skórze w wyniku ekspozycji na promieniowanie UVB, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie działania filtrów słonecznych. Najlepiej stosować witaminę C rano w formie serum na twarz, a następnie zaaplikować krem z filtrem.

Dzięki takiemu działaniu preparaty z witaminą C są polecane dla osób z przebarwieniami, oznakami starzenia na skórze oraz dla osób ze skórą naczyniową. Witamina C to bardzo silny antyoksydant, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, dlatego warto wdrożyć ją do swojej pielęgnacji.

Witamina C do twarzy w ampułkach do użytku profesjonalnego

Witamina C jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, którą uważa się za silny przeciwutleniacz. Wykazano, że zwiększa produkcję kolagenu (w tym kolagenu który, który wspomaga redukcję zmarszczek), zmniejsza widoczność przebarwień skóry, wzmacnia odpowiedź bariery skórnej, poprawia proces naprawy skóry, zmniejsza stan zapalny i pomaga skórze lepiej znosić działanie światła słonecznego, niezależnie czy jest chroniona filtrem przeciwsłonecznym, czy nie. W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć ampułki z 20% witaminą C włoskiej firmy MesoAroma – Hydrovitamin. Jest to preparat, który posiada certyfikat medyczny. Może być stosowany do iniekcji, czyli do mezoterapii igłowej, ale również do innych zabiegów z wykorzystaniem aparatury.

Witamina C na twarz efekty

Witamina C stosowana w serii zabiegów przynosi spektakularne efekty zabiegowe. Często jest to składnik polecany do tak zwanych zabiegów bankietowych, które są idelnym rozwiązaniem przed większym wyjściem, kiedy szybko i skutecznie chcemy poprawić wygląd skóry. Klientce przed ważną uroczystością możemy zaproponować zabieg złuszczająco rozświetlający OxyRenev z zastosowaniem specjalnych kapsułek i żelu NeeBright, które zawierają witaminę C, kwas kojowy i azelainowy oraz olej różany. Taki zabieg działa delikatnie złuszczająco oraz dzięki składnikom aktywnym zawartym w specjlanym żelu do zabiegu rozświetli i rozjaśni skórę.

Efekty stosowania witaminy C:

  • rozjaśnienie przebarwień
  • wyrówananie kolorytu
  • redukcja zmarszczek
  • wzmocnienie naczyń krwionośnych
  • rozświetlenie skóry
  • działanie antywolnorodnikowe

Witamina C w kosmetologii

Witamina C w kosmetologii jest stosowana najczęściej w formie ampułek do mezoterapii igłowej, mikroigłowej. Można ją również stosować do zabiegu oksybrazji, czy sonoforezy, podczas której preparat jest wtłaczany w głąb skóry. Efekty zabiegowe to przede wszystkim rozjaśnienie skóry, wyrównanie kolorytu, działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe.

W jakich zabiegach witamina C znajduje zastosowanie?

  • mezoterapia igłowa
  • mezoterapia mikroigłowa
  • mezoterapia bezigłowa
  • sonoforeza
  • oksybrazja