Laserowe usuwanie rozstępów
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Usuwanie rozstępów – od czego zacząć?

Rozstępy – problem estetyczny z którym zmaga się wiele kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Rozstępy pojawiają się najczęściej w przypadku dużych wahań wagi. Obecnie medycyna estetyczna i kosmetologia dysponują skutecznymi narzędziami w ich zwalczaniu. W jaki skuteczny oręż należy się wyposażyć, aby wygrać walkę z rozstępami? Jakim zabiegom warto się poddać? Ile trwa terapia rozstępów? Przeczytaj już teraz!

Usuwanie rozstępów – od czego zacząć?

Rozstępy – niechciana pamiątka z okresu dojrzewania, pozostałości po ciąży lub skutki gwałtownego zwiększenia masy ciała. Rozstępy powstają w warstwie skóry właściwej, gdy skóra nie jest wystarczająco nawilżona i elastyczna, aby wytrzymać fizyczne przeciążenia. Rozstępy pojawiają się również u sportowców – w wyniku rozrostu tkanki mięśniowej i nie nadążającej ze swoim rozciągnięciem skórą. Niekiedy towarzyszą one chorobom ogólnoustojowym, zwłaszcza tym spowodowanym zaburzeniami pracy nadnerczy.

Najłatwiej jest usunąć rozstępy „świeże”, czyli te w kolorze czerwonym lub różowym. Więcej pracy wymagają rozstępy, które towarzyszą nam wiele lat i są perłowo-białe. Efekty wykonywanych zabiegów również nie są widoczne od razu, trzeba na nie poczekać kilka miesięcy i przede wszystkim się nie zniechęcać.

Usuwanie rozstępów – jaki zabieg?

Usuwanie rozstępów jest pracochłonnym i długotrwałym procesem, dlatego przed rozpoczęciem terapii warto uzbroić się w cierpliwość. Czas walki z nimi może trwać wiele lat. Przede wszystkim warto zasięgnąć porady jaką metodą usunąć rozstępy. Do wyboru mamy laser frakcyjny, karboksyterapię (która jedynie rozjaśnia rozstępy), mezoterapia igłową (działającą wspomagająco), osocze bogatopłytkowe oraz hit ostatnich lat – radiofrekwencję mikroigłową frakcyjną.

Usuwanie blizn i usuwanie rozstępów są zabiegami analogicznymi, ponieważ rozstęp tworzy swoistą bliznę. Laserowe usuwanie rozstępów działa na zasadzie frakcjonowania skóry wiązką światła laserowego – termicznego uszkadzania sfer i stymulacji tych obszarów do regeneracji. W podobny sposób działa radiofrekwencja mikroigłowa frakcyjna, z tą różnicą, że działamy falą radiową powodując uszkodzenia w skórze.

Zabiegiem poprawiającym krążenie w tkance jest karboksyterapia. Na zasadzie suplementacji substancji odżywczych działa mezoterapia igłowa – między zabiegami laserowymi można wykonać ostrzykiwanie substancjami takimi jak krzem, kwas hialuronowy. Zabiegiem korzystnie wypływającym na regenerację skóry i stan rozstępów jest osocze bogatopłytkowe. Można wykonywać je naprzemienne z zabiegami laserowymi.

Zabiegiem wspomagającym usuwanie rozstępów jest modelowanie sylwetki i redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej przy pomocy endermologii, tradycyjnej fali radiowej lub podczerwieni. Nie działają one bezpośrednio na rozstępy, ale zwiększają przekrwienie tkanek wpływając korzystnie na wykonywane zabiegi laserowe.

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?

Historia zabiegu laserowego usuwania rozstępów sięga lat 90. ubiegłego stulecia, gdy po raz pierwszy zastosowano laser frakcyjny. Obecnie można pracować na laserach frakcyjnych nieablacyjnych i ablacyjnych zarówno erbowych, które powodują mniejszą ablację skóry i CO2, które charakteryzują się głęboką ablacją. Lasery uszkadzają skórę stymulując jej odnowę, namnażanie się włókien kolagenu i elastyny, a co za tym idzie – regenerację naskórka. Poprzez stosowanie terapii laserowej stopniowo zmniejsza się widoczność szpecących linii.

Sprawdź nasze produkty: laser erbowy frakcyjny

Ile kosztuje laserowe usuwanie rozstępów?

Obecnie zabiegi jak depilacja laserowa, zabiegi zamykania naczynek mają dość ujednolicone ceny. Jednakże koszty wykonywania zabiegów na laserach frakcyjnych są zdecydowanie wyższe i ich ceny oscylują w okolicach 1000zł. Najczęściej cena zabiegu uzależniona jest od wielkości partii dotkniętej problemem rozstępów i jest wyceniana indywidualnie. Ponadto zabiegi usuwania rozstępów to najczęściej terapie łączone z innymi procedurami terapeutycznymi, co zwiększa ich koszty. Szacunkowo nie można określić ile należy wykonać zabiegów, aby całkowicie pozbyć się problemu. Zabiegi należy wykonywać z należy wykonywać z odpowiednią dozą bezpieczeństwa, tak, aby uniknąć powstawania powikłań w postaci blizn, usuwanie ich generuje kolejne koszty oraz wydłuża czas osiągniecia efektów. Kolejnym możliwym skutkiem ubocznym są przebrawienia. Usuwanie przebarwień to również pracochłonna procedura, która nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty.

Usuwanie rozstępów efekty

Dzięki zabiegom medycyny i kosmetologii estetycznej można niemalże całkowicie pozbyć się rozstępów oraz blizn. Odstępy między zabiegami wynoszą najczęściej około 4-6 tygodni – jest to czas w którym skóra poddawana jest całkowitej regeneracji i odbudowie. Pierwszymi efektami jakie można zaobserwować jest zmiana kolorytu rozstępów, ich wypłycenie, zmniejszenie średnicy. Dodatkowym, aczkolwiek korzystnym skutkiem ubocznym wykonywanych zabiegów jest poprawa jędrności skóry w opracowywanym obszarze.

Usuwanie rozstępów po ciąży

Rozstępy towarzyszą niemalże każdej kobiecie w ciąży. Są one wynikiem intensywnego napinania się skóry szczególnie w obrębie brzucha oraz piersi, co wpływa na wytrzymałość włókien kolagenowych. Do usuwania rozstępów po ciąży należy przystąpić po całkowitym zakończeniu karmienia piersią. Zarówno ciąża jak i okres laktacji są przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów laserowych oraz innych zabiegów medycyny estetycznej.

Jak powszechnie wiadomo – lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zatem najważniejsza w ciąży jest profilaktyka występowania rozstępów. Przede wszystkim – intensywne nawilżanie skóry i jej uelastycznianie poprzez wykonywanie masaży podczas nakładania kosmetyków. Istotne także jest przygotowanie organizmu do ciąży i zmian fizjologicznych, które podczas niej zachodzą – suplementacja witamin, szczególnie witaminy A i E oraz innych składników mineralnych wpływających na proliferację naskórka.