Oksybrazja peeling wodno tlenowy
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Oksybrazja – co to jest i jakie daje efekty?

Dbając o wygląd skóry, nie możemy ograniczać się jedynie do stosowania kosmetyków i środków do pielęgnacji. Trzeba pamiętać, że stare komórki skóry nieustannie zastępowane są przez nowe i warstwa martwego naskórka powinna być regularnie usuwana, aby utrzymać cerę w dobrej kondycji i zwiększyć wchłanialność substancji zawartych w kosmetykach. W tym celu ważne jest wykonywanie peelingów. Możemy robić je na wiele sposobów. Gabinety medycyny estetycznej często zachęcają nas do zabiegu mikrodermabrazji diamentowej, ale coraz popularniejszą alternatywą staje się oksybrazja, określana też jako mikrodermabrazja wodno tlenowa. To rodzaj peelingu mechanicznego, który zapewnia bezpieczne, delikatne złuszczenie martwego naskórka. Można zaliczyć go do innowacyjnych sposobów rewitalizacji skóry. Zapewnia szereg efektów, w tym hamuje rozwój trądziku i wpływa na zwiększenie elastyczności skóry. Dowiedzmy się, co to jest oksybrazja, jak przebiega i jakie daje efekty.

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą.
    Skontaktujemy się jak najszybciej.

    Pamiętaj, że pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00.
    Jeśli wypełniłeś formularz po godzinach naszej pracy skontaktujemy się z Tobą w następnym dniu roboczym.

    Zabieg oxybrazji – na czym polega?

    Zabieg oxybrazji polega na złuszczeniu martwej warstwy naskórka. Dokonuje się tego za pomocą jednoczesnej aplikacji tlenu i rozproszonych kropli soli fizjologicznej. Nawet pojedynczy zabieg wyraźnie wygładza skórę i poprawia jej wygląd. Strumień soli fizjologicznej uwalniany jest pod ciśnieniem sprężonego powietrza za pomocą specjalnego aplikatora.

    Co ważne, nie dochodzi tutaj do mechanicznego procesu ścierania – jest to zabieg bezdotykowy, podczas którego głowica aplikatora nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Dzięki temu po zabiegu skóra nie ulega zaczerwienieniu i podrażnieniu, a sam zabieg może być wykonany nawet u osób o wrażliwej skórze. Dla porównania, w przypadku mikrodermabrazji korundowej, która jest alternatywnym zabiegiem, styczność aparatu ze skórą jest już konieczna. Podobnie diamentowa mikrodermabrazja polega na pocieraniu skóry za pomocą głowicy z mikrokryształkami. Tego typu zabiegi nie nadadzą się dla osób z cerą wrażliwą, a tuż po zabiegu skóra nie będzie wyglądała zbyt dobrze.

    Peeling wodno tlenowy ma jeszcze jedną zaletę – sterylny roztwór chlorku sodu w wodzie o stężeniu 0,9%, który używa się podczas tego zabiegu, jest zupełnie neutralny i nie powoduje alergii, gdyż takie samo stężenie mają płyny ustrojowe w organizmie. Są jednak sytuacje, w których nie powinno się go stosować, np. na skórę dotkniętą przez stany zapalne.

    Jak przebiega mikrodermabrazja wodno tlenowa?

    Mikrodermabrazja wodno tlenowa przebiega z udziałem specjalnego aplikatora, z którego pod ciśnieniem uwalniane są kropelki soli fizjologicznej oraz tlen. Aplikator nie dotyka bezpośrednio skóry. Strumień soli fizjologicznej uderza o jej powierzchnię, powodując złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Intensywność złuszczania zależy od liczby ruchów wykonywanych na danym obszarze podczas zabiegu.

    Przed peelingiem wodno tlenowym należy wykonać demakijaż i oczyścić skórę. Jeśli chcemy pogłębić efekt oxybrazji, pierwszą warstwę naskórka można złuszczyć za pomocą np. peelingu enzymatycznego i dopiero przystąpić do zabiegu. Trzeba też pamiętać o tym, aby dokładnie zabezpieczyć okolice uszu i oczy – z wykorzystaniem płatków kosmetycznych oraz okularów ochronnych, aby nie narażać pacjentki na dyskomfort i ryzyko podrażnienia wrażliwych struktur oka lub ucha.

    Wskazania do zabiegu oksybrazji

    Wskazania do zabiegu oksybrazji to przede wszystkim: skóra wrażliwa, naczynkowa, z przebarwieniami, trądzikowa lub z bliznami potrądzikowymi, szara, przesuszona, wymagająca oczyszczenia. Zabieg może być wykonywany nie tylko w obrębie twarzy, ale i na innych partiach ciała, zwłaszcza jeśli występuje na nich problem z rozstępami czy cellulitem. Co ważne, zabieg oxybrazji polecany jest do każdego rodzaju skóry.

    Przeciwwskazania do zabiegu oxybrazji

    Przeciwwskazania do zabiegu oxybrazji to przede wszystkim: infekcje skóry, przerwana ciągłość naskórka, świeże blizny, stany zapalne skóry, cukrzyca, nowotwory, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, ciąża, karmienie piersią i terapia przeciwtrądzikowa retinoidami zakończona mniej niż pół roku przed zabiegiem. Zabiegu z solą fizjologiczną nie przeprowadza się też, jeśli w ciągu ostatnich 7 dni klientka miała wykonany zabieg kwasami.

    Peeling wodno-tlenowy – efekty

    Efekty peelingu wodno-tlenowego to poprawiony wygląd skóry i jej kondycja. Przeprowadzony na skórze głowy, może przynieść też rezultaty w postaci zniwelowania łysienia czy problemu z nadmiernym wypadaniem włosów. Pozytywne efekty widoczne są natychmiast po zabiegu, ale trzeba pamiętać, że dla uzyskania spektakularnych zmian konieczne jest przejście serii kilku zabiegów wykonanych w odpowiednich odstępach czasu.

    Peeling wodno tlenowy przynosi natychmiastowe ukojenie i łagodzi podrażnienia. Wszystko przez chłód soli fizjologicznej, która, jak zostało wcześniej wspomniane, jest w tym przypadku czynnikiem złuszczającym naskórek. Potraktowanie skóry sterylnym roztworem chlorku sodu sprawia, że staje się ona bardziej napięta, jaśniejsza, odżywiona i o wyrównanym kolorycie, a wszystko to da się zauważyć jeszcze w dniu wykonania zabiegu. Omawiany peeling zmiękcza skórę, zwęża pory, niweluje przebarwienia i blizny potrądzikowe oraz pozytywnie wpływa na elastyczność skóry i spłycenie powierzchownych zmarszczek. Zmniejsza także łojotok oraz przyspiesza usuwanie zaskórników.

    Choć w oksybrazji na pierwszy plan wysuwa się sól fizjologiczna, nie można zapominać, że tlen pełni równie ważną rolę i wpływa na efekty po zabiegu. Przede wszystkim, ma on pozytywne działanie na kondycję tkanek, wspomaga rekonstrukcję naczyń włosowatych oraz przyspiesza odbudowę włókien kolagenowych. Tlen hamuje także powstawanie trądziku pospolitego, gdyż działa na bakterie beztlenowe, które go wywołują.

    Oxybrazja tlenowa stosowana przez dłuższy czas powoduje także pobudzenie mikrokrążenia, czyli stymuluje przepływ krwi w najmniejszych naczyniach krwionośnych, a tym samym naturalne procesy regeneracyjne skóry. Po zakończeniu leczenia nabiera ona zdrowszego, promiennego wyglądu.

    Jak zostało wcześniej wspomniane, oksybrazja to rodzaj delikatnego peelingu. Po jej wykonaniu martwy naskórek zostaje usunięty, co stanowi doskonały wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż nie ma już bariery utrudniającej wchłanianie się składników odżywczych zawartych w kremach czy innego rodzaju preparatach. Oczywiście oxybrazję można przeprowadzić też z myślą o przygotowaniu skóry pod makijaż, np. przed ważnym wydarzeniem czy spotkaniem.

    Podsumowując, z mikrodermabrazją wodno-tlenową można błyskawicznie i bezpiecznie poprawić stan swojej skóry. Warto jednak wybierać sprawdzony gabinet, zaopatrzony w nowoczesne urządzenia do oksybrazji. Niektóre z nich mają też funkcję infuzji tlenowej, która zapewnia możliwość wtłaczania w skórę składników aktywnych za pomocą strumienia tlenu. Połączenie oksybrazji i infuzji tlenowej może zapewnić doskonałe efekty nawet u osób o skórze wrażliwej, w tym z cerą naczynkową.