jaką myjkę ultradźwiękową wybrać
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Myjka ultradźwiękowa – jak używać?

Myjka ultradzwiękowa jest urządzeniem, które powinno się znaleźć w każdym gabinecie kosmetycznym. Urządzenie nie spowoduje uszkodzeń mechanicznych na przedmiotach, ale dokładnie wyczyści każdą powierzchnię. Wiele gabinetów kosmetycznych wykonuje zabiegi stylizacji paznokci, podczas których używane są frezy do opracowywania płytki paznokcia.

Ponowne użycie danego frezu w następnym zabiegu jest dozwolone tylko wtedy, kiedy został on odpowiednio zdezynfekowany i umyty. Należy zaznaczyć, że sama dezynfekcja nie wystarczy. Unieszkodliwi ona drobnoustroje ale nie wyczyści frezów z komórek naskórka. Aby dokładnie wyczyścić frezy a nie dopuścić do ich uszkodzenia podczas mycia należy używać myjki ultradźwiękowej. Jest to urządzenie, które idealnie sprawdza się w myciu powierzchni o skomplikowanych, porowatych kształtach. Jak działa myjka ultradzwiękowa i jaką myjkę wybrać do swojego gabinetu? Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się więcej.

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Czyszczące oddziaływanie ultradźwięków zostało odkryte przypadkowo w latach 30-tych, podczas eksperymentu w New Jersey. W latach 50-tych powstały pierwsze myjki ultradźwiękowe zaczęto, a dziś technologia ultradźwiękowego czyszczenia jest powszechnie stosowana w wielu gałęziach przemysłu, medycynie, kosmetologii. Działanie myjki ultradźwiękowej opiera się o przenoszenie fal dźwiękowych poprzez wodę, która zawiera płyn czyszczący. W efekcie powstają tysiące niewielkich mikropęcherzyków, które następnie implodują w wyniku działania tych samych fal dźwiękowych. Implozja mikropęcherzyków powoduje lokalne, szybkie zmiany ciśnienia oddzielające cząsteczki brudu z narzędzi od powierzchni przedmiotu. Taki sposób pozwala skutecznie czyścić dowolną, nawet najmniejszą, powierzchnię zanurzoną w myjce, bez konieczności szorowania lub ścierania brudu. Czyszczenie z zastosowaniem myjek ultradźwiękowych cechuje się szybkością, skutecznością oraz bezpieczeństwem. Czyszczenie ultradźwiękowe jest bezpieczne, ponieważ w jego procesie powstaje zjawisko kawitacji polegające na powstawaniu w roztworze myjącym dużych fal ciśnieniowych wywołanych przez implodujące pęcherzyki powietrza.

Myjka ultradźwiękowa jaką kupić?

Wybór myjki ultradźwiękowej jest zależny od miejsca do jakiego jest potrzeba. Inna myjka przyda się w gabinecie kosmetycznym, a inna sprawdzi się do domowego użytku. Duża i pojemna myjka ultradźwiękowa o dużej mocy dobrze sprawdzi się w zakładach przemysłowych do czyszczenia narzędzi. Urządzenie jest funkcjonalne, nadaje się do mycia różnych rodzajów przedmiotów z metalu, plastiku lub szkła. Myjkę ultradźwiękową obsługuje się łatwo i wygodnie, a koszyk usprawnia wyjmowanie przedmiotów. Do domowego użytku nie potrzeba myjki o dużej mocy i pojemności – dobrze sprawdzi się myjka ultradzwiękowa o mocy 35W. Do salonu kosmetycznego najlepiej zakupić myjkę, która posiada moc 50-70 W na przykład myjka ultradźwiękowa UC-002.

Myjka ultradźwiękowa kosmetyczna

Na rynku mamy bardzo duży wybór myjek ultradźwiękowych. Jaką więc wybrać do swojego gabinetu? Pierwszy aspekt na który należy zwrócić uwagę to moc – zbyt niska będzie nieefektywna. Jeżeli zdecydujemy się za zakup myjki ultradźwiękowej o bardzo wysokiej mocy nie wykorzystasz jej potencjału w gabinecie kosmetycznym. Dla przeciętnego salonu wykonującego zabiegi typu manicure, pedicure oraz zabiegi mikrodermabrazji czy kawitacji wystarczająca moc myjki to 50-70 W. W przypadku wykonywania bardziej zaawansowanych zabiegów, posiadania większej ilość narzędzi potrzebna będzie wyższa moc myjki. Częstotliwość generowana fal ultradźwiękowych przez myjkę powinna oscylować w zakresie 25-130 kHz. Bardzo duży wpływ na powstawanie efektu kawitacji podczas stosowania myjki ultradźwiękowej ma temperatura, która jest wytwarzana w urządzeniu. Najbardziej korzystna to 60 stopni C. Należy również zwrócić uwagę na ten parametr przy wyborze idealnej myjki dla naszego salonu.