Lipoliza iniekcyjna jak wygląda zabieg
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Lipoliza iniekcyjna – jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Złogi tłuszczu na brzuchu, na udach czy w okolicy szyi nie wyglądają zbyt dobrze i obniżają naszą pewność siebie. Niestety, nie zawsze restrykcyjne diety czy aktywność fizyczna pozwala skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej nagromadzonej w takich obszarach, dlatego dużym wsparciem mogą okazać się obecnie dostępne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z nich jest lipoliza iniekcyjna. To innowacyjna terapia przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn w różnym wieku, która pozwala poprawić wygląd sylwetki bez ryzyka, bez bólu i bez efektu jojo. Dzięki niej możemy pozbyć się między innymi takich problemów jak podwójny podbródek, fałdy tłuszczu na brzuchu, wdowi garb czy cellulit na udach. Dowiedzmy się, jak działa lipoliza iniekcyjna, jak długo utrzymuje się efekt tego zabiegu, jak przebiega sam zabieg oraz jakie są ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania.

Zabieg lipolizy iniekcyjnej – na czym polega?

Zabieg lipolizy iniekcyjnej polega na usunięciu tkanki tłuszczowej z określonej części ciała. Pod skórę wstrzykiwany jest specjalny preparat – roztwór fosfatydylochiny, który oddziałuje na tkankę tłuszczową, powodując kontrolowany stan zapalny. W efekcie komórki tłuszczowe pękają, a znajdujące się w nich tłuszcze przechodzą krwioobiegiem do wątroby, gdzie są niszczone, a następnie usuwane z organizmu.

Lipoliza to skuteczny sposób na to, aby usunąć nadmiar tłuszczu z wybranej partii ciała. Popularnie wykonuje się np. zabieg lipolizy podbródka. Preparaty do lipolizy iniekcyjnej nie mają jednak stałej formuły. Składniki preparatu często zawierają dodatkowe składniki aktywne, takie jak deoksycholan sodu czy L-karnityna, które przyspieszają transport i metabolizm uwolnionych komórek tłuszczowych.

Choć lipoliza podbródka czy innego obszaru ciała to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, nie u każdego może zostać przeprowadzony. Przeciwwskazania to między innymi choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, ostre choroby nerek, ostre infekcje, cukrzyca, ciąża, karmienie piersią i nowotwory. Trzeba też zaznaczyć, że lipolizie iniekcyjnej mogą zostać poddane jedynie osoby z normalną wagą lub lekką nadwagą. Wykonuje się ją także u osób szczupłych, u których komórki tłuszczowe odkładają się miejscowo, tworząc na przykład drugi podbródek albo fałdy na brzuchu. Zabieg nie jest jednak przeznaczony dla osób, u których występuje znaczna otyłość.

Wiele osób myli zabieg liposukcji i lipolizy iniekcyjnej. Co prawda obydwa mają ten sam cel, gdyż usuwają nadmiar tkanki tłuszczowej z określonej części ciała, ale odbywają się to w zupełnie inny sposób. W przypadku liposukcji mamy do czynienia z chirurgicznym zabiegiem, polegającym na fizycznym odessaniu tkanki tłuszczowej. Należy on do inwazyjnych i wymaga rekonwalescencji, natomiast lipoliza jest nieinwazyjna i od razu możemy wrócić po niej do codziennych zajęć.

Jak przebiega zabieg lipolizy iniekcyjnej?

Zabieg lipolizy iniekcyjnej przebiega w prosty sposób. Lekarz, posługując się cienką igłą wstrzykuje preparat w obszar skóry, na którym chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej, np. w okolice podbródka. Nakłucia wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu. Na koniec, aby równomiernie rozprowadzić preparat i przyspieszyć usunięcie komórek tłuszczowych, przeprowadza się masaż limfatyczny.

W zależności od partii ciała, zabieg trwa od 30 do 50 minut. Lipolizę iniekcyjną można przeprowadzać na takich obszarach jak uda, brzuch, ramiona, kark, plecy, kolana, pośladki czy skóra pod oczami. Najczęściej jednak zabieg wykonuje się w celu usunięcia tzw. drugiego podbródka. Jest to nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzony pod brodą.

Lipoliza iniekcyjna – efekty

Efekty lipolizy iniekcyjnej to przede wszystkim zauważalna redukcja tkanki tłuszczowej na obszarze, który został poddany zabiegowi. Lipoliza działa także na skórę wspomagając jej regenerację. Powoduje poprawę mikrokrążenia i odżywienie skóry, przez co staje się ona jędrna, odmłodzona i zdrowsza.

Pamiętajmy, że efekty lipolizy iniekcyjnej nie są widoczne od razu. Tuż po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta i nierzadko swędząca. Nie są to jednak efekty uboczne, lecz naturalna reakcja. Jeśli zabieg został wykonany przez doświadczonego lekarza, nie należy obawiać się ani o efekty lipolizy iniekcyjnej, ani o skutki uboczne, tym bardziej że lipoliza iniekcyjna podbródka czy innej partii ciała jest mniej ryzykowna nawet od popularnych zabiegów, w których podskórnie wstrzykuje się kwas hialuronowy.

W kwestii tego, czy lipoliza szybko i skutecznie zredukuje tkankę tłuszczową, duże znaczenie mają też działania ze strony pacjenta, bowiem lekarz zawsze wydaje zalecenia, których należy przestrzegać. Po zabiegu lipolizy iniekcyjnej ważne jest m.in. picie dużej ilości płynów, unikanie słońca, basenu, sauny i powstrzymanie się od aktywności fizycznej. Pamiętajmy też, że proces usuwania tłuszczu przebiega etapowo i spektakularne efekty lipolizy widoczne są dopiero po kilku, a nawet kilkunastu tygodniach oraz pod warunkiem, że poddamy się całej serii zabiegów, zaplanowanej przez lekarza. Seria ta zwykle obejmuje 2-4 spotkania w odstępach 4-tygodniowych.

Jak długo utrzyma się efekt lipolizy iniekcyjnej?

Jeśli chodzi o zabieg jakim jest lipoliza iniekcyjna, jak długo utrzymuje się efekt to kwestia zależna od organizmu i od samego trybu życia pacjenta. U niektórych osób lipoliza podbródka czy innej części ciała może zapewnić stały efekt, a u innych może pomóc jedynie na określony czas.

U wielu osób występuje tendencja do odkładania się tłuszczu w określonych partiach ciała, co może być przyczyną tego, że np. drugi podbródek po zabiegu lipolizy iniekcyjnej będzie się odnawiał. Ponowne nagromadzenie komórek tłuszczowych w danym miejscu może też wynikać z zaburzeń hormonalnych lub związanych z układem limfatycznym. Często dzieje się tak w przypadku pacjentek z problemem byczego karku. Wówczas lipoliza iniekcyjna powinna zostać odpowiednio skorelowana czasowo z leczeniem zdiagnozowanych zaburzeń, aby nie doszło do powrotu tkanki tłuszczowej.

W temacie zabiegu, jakim jest lipoliza iniekcyjna, jak długo utrzymuje się efekt to kwestia, na którą wpływ ma też sam pacjent. Regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta może bowiem powstrzymać proces ponownego gromadzenia się komórek tłuszczowych, przez co efekt po lipolizie podbródka czy innej części ciała pozostanie z nami na dłużej albo nawet na stałe. Z reguły osoby szczupłe i niemające tendencji do dużych wahań wagi lepiej radzą sobie z utrzymywaniem efektu uzyskanego dzięki temu zabiegowi.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo utrzymuje się efekt zabiegu lipolizy iniekcyjnej. Wiadomo jednak, że jest on skuteczny i bezpieczny, przez co stał się jednym z najpopularniejszych z zakresu medycyny estetycznej. Jeśli chodzi o jego cenę, to zależy ona od partii ciała, ilości zużytego preparatu oraz od lokalizacji i renomy gabinetu, w którym jest wykonywany.