Czy kosmetolog może wykonywać inwazyjne zabiegi?
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog?

To jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog to trudny i wielowątkowy temat. Na rynku estetycznym mamy bardzo wiele zabiegów, które są inwazyjne i bez wątpienia ważne są odpowiednie kwalifikacje. Czy tego typu zabiegi mogą być wykonywane przez kosmetologa, czy są zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy? Czy istnieją jakieś regulacje prawne, które ograniczają prawa kosmetologów?

Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj ten artykuł.

Czym jest kosmetologia?

Kosmetologia jest dziedziną, która zajmuje się badaniem, opisywaniem, pielęgnacją, przywracaniem, a także zwiększaniem atrakcyjności fizycznej ciała człowieka za pomocą różnego rodzaju preparatów kosmetycznych, czy też odpowiednio dobranych zabiegów. Należy pamiętać, że współczesna kosmetologia jest interdyscyplinarną dziedzina nauki z zakresu ogólnych przedmiotów chemicznych, medycznych oraz biologicznych. Dotyczy zagadnień z dermatologii oraz medycyny estetycznej i jest dość mocno z nimi związana. Kosmetolog musi mieć również wiedzę z kręgu podstawowych i klinicznych nauk medycznych takich jak anatomia, histologia, fizjologia komórek, chemia ogólna i kosmetyczna, biochemia, dermatologia, alergologia, geriatria, onkologia, endokrynologia, a nawet wiedzę z zakresu promocji zdrowia.

Czy kosmetologia jest związana z medycyną?

Należy pamiętać, że kosmetologia jest interdyscyplinarną dziedziną naukową. Jest bardzo ściśle związana z medycyną tradycyjną i medycyną estetyczną, ale również obejmuje inne ważne przedmioty z zakresu medycyny estetycznej ujęte w programie studiów kosmetologicznych, takie jak wiedza o kosmetykach, surowcach kosmetycznych. Tok studiów kosmetologicznych obejmuje również wiedzę z kręgu zarówno podstawowych, jak i klinicznych nauk medycznych, takich jak anatomia, histologia, chemia, czy biologia. Kosmetolog to zawód który wymaga ciągłego rozwoju i szkoleń. Ważna jest wiedza biologiczna, chemiczna, fizjologiczna, ale również istotne jest poznanie zasad dietetyki oraz wpływu diety na skórę. Czy zatem osoba po studiach kosmetologicznych jest odpowiedną osobą do wykonywania zabiegów estetycznych?

Kosmetyczki, kosmetolodzy, czy lekarze? Kto może wykonywać inwazyjne zabiegi?

Kwestia uprawnień do wykonywania inwazyjnych zabiegów z pogranicza kosmetologii i medycyny nie jest wprost uregulowana w żadnych przepisach prawaCo więcej, nigdzie nie znajdziemy oficjalnej definicji inwazyjnych zabiegów. Przyjmuje się, że inwazyjne zabiegi estetyczne to na przykład mezoterapia igłowa, wypełniacze, nici liftingujące, czy zabiegi z zakresu laseroterapii. Są one przedmiotem sporu kilku grup zawodowych. Czy te zabiegi są zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy? W oparciu o obowiązujące przepisy, które nie regulują sprawy w sposób kompleksowy kosmetolodzy posiadają wystarczające uprawnienia do wykonywania zabiegów estetycznych. Musimy pamiętać, iż medycyna estetyczna nie jest specjalizacją lekarską. Specjalizacja o nazwie “medycyna estetyczna” nie znajduje się w spisie specjalizacji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Rynkiem estetycznym interesują się lekarze różnych specjalności. Są wśród nich chirurdzy plastyczni, dermatolodzy, endokrynolodzy, ale też interniści i lekarze rodzinni. Lekarzem zajmującym się medycyną estetyczną może zostać każdy kto posiada wykształcenie medyczne, również urolog, weterynarz, stomatolog. Warto zaznaczyć, że problemem, który jest ostatnio bardzo medialny jest kwestia przerywania ciągłości skóry w gabinetach kosmetycznych. Można odnieść wrażenie iż jest to nowa sytuacja, natomiast jest to fałszywe przekonanie.

Klasyczne zabiegi kosmetyczne polegające na przerwaniu ciągłości skóry, które są wykonywane w gabinetach kosmetycznych od lat:

  • przekłuwanie uszu,
  • manualne oczyszczanie twarzy,
  • regulacja brwi,
  • depilacja woskiem,
  • depilacja pastą cukrową,
  • makijaż permanentny.

Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej a powikłania

Powikłania związane z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej były i są konsekwencją nienależytej staranności osoby wykonującej. Bez znaczenia jest to kto wykonywał dany zabieg, dlatego nie można podważać kompetencji kosmetologa, czy też lekarza ze względu na ich tytuł. Nie powinno się automatycznie twierdzić, że lekarz zawsze dobrze panuje nad anatomią twarzy i szyi, lub że zawsze będzie w stanie umie udzielić właściwej pomocy klientom. Nie należy też twierdzić, że kosmetolog, zawsze wie na czym polega działanie pewnych substancji lub ich mieszanin, chociaż tych zajęć jest bardzo dużo w programach uczelni na wydziałach kosmetologicznych.