Łóżko do masażu gdzie kupić
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Jakie łóżko do masażu wybrać?

Gdy przymierzamy się do urządzania swojego gabinetu, musimy zdecydować, jakie łóżko do masażu wybrać. To bardzo ważny sprzęt, kupowany na lata i wykorzystywany każdego dnia. Trafny wybór stołu do masażu to nie tylko wysoki komfort, który będzie odczuwalny dla klientów, ale i większa wygoda dla samej osoby, która przy tym stole pracuje. Doświadczeni masażyści doskonale wiedzą bowiem, że takie przypadłości jak ból pleców czy ból rąk da się ograniczyć, jeśli pracujemy na wyprostowanych rękach, a aby tak było, musi on mieć odpowiednio wyregulowaną wysokość. Komfort użytkowania łóżka najłatwiej sprawdzić w praktyce, ale zanim przejdziemy do testowania, trzeba określić ogólne parametry, którymi musi cechować się nasz profesjonalny stół do masażu. W artykule przedstawiamy informacje, które będą w tym pomocne.

Rodzaje łóżek do masażu – jakie łóżka istnieją na rynku?

Na sam początek trzeba określić, jakim rodzajem łóżka do masażu jesteśmy zainteresowani. Oczywiście klasyfikacji jest wiele, np. przenośny stół i stacjonarny stół, ale często mówiąc o rodzajach mamy na myśli materiał, z którego wykonany jest stelaż. Pod tym względem możemy wyróżnić:

  • drewniany stół – drewniana konstrukcja kojarzona jest z wysoką estetyką i ciepłym, przytulnym klimatem, dlatego jeśli chcemy taki wytworzyć, drewniany stół będzie odpowiednim wyborem. Dzięki pokryciu lakierem, jego powierzchnia nie ulega tak łatwo widocznym zarysowaniom i pod tym względem drewniane stoły są zdecydowanie lepsze niż stoły aluminiowe;
  • aluminiowy stół – waży nawet 10% mniej niż drewniane stoły, przez co jest to sprzęt częściej wybierany przez masażystów wykonujących masaże w domu klienta. Dodatkowym atutem jest także dobra odporność na wilgoć, dlatego jeśli mamy w ofercie masaże w plenerze, warto rozważyć wybór tego stołu.

Z racji systemów wyciszających obydwa rodzaje łóżek są w miarę ciche, a ich wytrzymałość jest porównywalna. Przy dokonywaniu ostatecznego wyboru stołu warto też wziąć pod uwagę sam wystrój swojego gabinetu i pamiętać, że stół nadal stanowi jego ważny element. Przykładowo, stół posiadający aluminiowy stelaż lepiej sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, natomiast stół do masażu drewniany będzie dobrym wyborem do gabinetów urządzonych na styl skandynawski.

Jak wybrać łóżko do masażu?

Zastanawiając się jakie łóżko do masażu wybrać, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dotyczą one tego jaki rodzaj masażu zamierzamy na nim wykonywać, jakie części ciała będziemy masować oraz jakie specyficzne potrzeby mają nasi klienci.

Przykładowo, wykonując masaże relaksacyjne potrzebujemy innego stołu niż ten, którego użylibyśmy do terapii manualnej. W pierwszym przypadku ważne jest to, aby stół miał większą grubość pianki i szerszy blat. W ekskluzywnych salonach łóżka do masażu relaksacyjnego często bywają też podgrzewane, aby zapewnić klientowi dodatkowe, przyjemne odczucia.

Druga kwestia to część ciała, która będzie masowana. O ile do masażu pleców z powodzeniem można wybrać łóżko 2-segmentowe, o tyle jeśli skupiamy się na okolicach twarzy, lepszym wyborem będzie stół 4-segmentowy. Z kolei jeżeli masujemy np. stopy i podczas masażu klient będzie przyjmował pozycję siedzącą, warto wybrać stół wyposażony w podłokietniki.

Kolejną kwestią, jaką powinniśmy brać pod uwagę dokonując wyboru stołu do masażu, jest rodzaj klientów, z którymi będziemy współpracować. Pamiętajmy, że w manualnych stołach mamy możliwość wyregulowania wysokości albo oparcia tylko wtedy, gdy nie ma na nim klienta, natomiast elektryczne łóżka do masażu zapewniają w tym względzie o wiele większą swobodę. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych, gdyż nie musimy prosić ich o zejście ze stołu, aby zmienić regulację. Właśnie z tego względu praktycznie każdy dostępny na rynku stół rehabilitacyjny jest elektryczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do masażu?

Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze stołu do masażu:

  • mobilność – rozbija się o wagę stołu i jego konstrukcję. Stacjonarne łóżka mają dużą większą wagę i budowę, która nie przewiduje swobodnego przenoszenia łóżka, z kolei przenośny stół do masażu to zwykle aluminiowy stół, który w kilka chwil można złożyć i przewieźć w bagażniku samochodu;
  • możliwość złożenia stołu – nawet jeśli na co dzień wykorzystujemy stacjonarny stół, warto mieć w zapasie składany stół zastępczy, który w razie potrzeby można zabrać na wykonanie usługi w domu klienta. Na łóżko do masażu składane lepiej zdecydować się również wtedy, gdy mamy niewielki gabinet, a oprócz masażu świadczymy w nim także inne usługi, do których stół nie jest potrzebny – wówczas łatwo można go złożyć i zyskać więcej wolnej przestrzeni;
  • liczba segmentów – czyli poszczególne części łóżka, które możemy regulować. Łóżko 2-segmontowe jest najmniej funkcjonalne, gdyż umożliwia jedynie regulację oparcia. Do prostego masażu łóżko to będzie jednak w pełni wystarczające, np. do masażu kręgosłupa. Łóżko 3-segmentowe zapewnia dodatkowo możliwość opuszczania i podnoszenia nóg, a łóżko 4-segmentowe dobrze sprawdza się, gdy potrzebujemy precyzyjnie ułożyć górną część ciała. Niekiedy stół rehabilitacyjny przeznaczony do masaży z zakresu terapii manualnej ma nawet 7 segmentów;
  • grubość pianki – kwestia dotycząca tego, czy lepsza jest cieńsza czy grubsza pianka, może być kłopotliwa. W teorii grubsza pianka odpowiedniejsza jest do sesji masażu relaksacyjnego, gdyż priorytetem jest wówczas komfort klienta. Z tak grubą pianką nie spotkamy się raczej w przypadku stołu do terapii manualnej, gdzie liczy się możliwość wykonania precyzyjnych ruchów. Kolejna kwestia to rodzaj pianki. Popularne są pianki z materiałów PU i pianki dopasowujące się do kształtu ciała. Ostatni element to wygodny pokrowiec, czyli taki który skutecznie ochroni stół przed zabrudzeniami i nie będzie kłopotliwy podczas regularnego czyszczenia. Warto zwrócić uwagę czy przepuszcza wilgoć;
  • parametry techniczne – węższy stół łatwiej przenieść, ale wygoda klienta jest wówczas ograniczona. Jeśli mamy w planach częste przenoszenie sprzętu, koniecznie sprawdźmy też, ile wybierany stół do masażu waży. Na rynku znajdziemy ultralekki stół o wadze 11 kg, ale pamiętajmy, że im mniejsza waga stołu, tym wyższa jest jego cena. Standardowy składany stół ma wagę w granicach 13-16 kg, z kolei stacjonarne łóżko do masażu tajskiego może ważyć nawet 100 kg;
  • dodatkowe elementy – niejednokrotnie podłokietniki mogą zapewnić klientowi większy komfort, a otwór na twarz jest wręcz niezbędnym elementem łóżek do sesji masażu pleców. Dodatkowo, stacjonarne lub przenośne łóżko przeznaczone do terapii manualnej zwykle wyposażone jest w dodatkową nogę zamocowaną w środkowej części łóżka, której rolą jest zwiększenie stabilności stołu.

Wiele osób zwraca też uwagę na koszty stołu. Pamiętajmy, aby zawsze rozpatrywać je w odniesieniu do jego jakości, bo przecież żadne pieniądze nie zrekompensują nam bólu pleców, którego nabawimy się stojąc godzinami nad swoim stołem, który będzie źle dobrany.