Zabiegi wyszczuplające twarz
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Jak wyszczuplić twarz – medycyna estetyczna i zabiegi

Młodo wyglądająca, promienna twarz to marzenie każdej kobiety. Dzięki osiągnięcia dzisiejszej kosmetologi i medycyny estetycznej jesteśmy w stanie w dużym stopniu poprawić wygląd naszej twarzy. Od zabiegów nawilżających poprzez liftingujące czy nawet wyszczuplające. Oferta gabinetów jest na tyle duża, że każdy znajdzie rozwiązanie na swoje potrzeby.

Kanony współczesnego piękna – szczupła twarz

Obecnie w prasie, internecie oraz mediach panuje powszechny trend smukłej, nieskazitelnej twarzy o wyrazistych wyniosłych kościach policzkowych oraz smukłym, wydłużonym podbródku. Panująca moda sprowadziła do salonów kosmetycznych i gabinetów lekarzy medycyny estetycznej klientki marzące o idealnym wzorcu wyglądu.

Pada zatem pytanie – jak skutecznie wyszczuplić twarz?

Wyszczuplenie twarzy nie jest łatwym zabiegiem z estetycznego punktu widzenia. Przede wszystkim kosmetolog lub lekarz do którego skierujemy swoje kroki musi wykazać się dużym poczuciem estetyki i świadomości celowości swojego postępowania. Zaawansowane zabiegi mające na celu zmianę rysów twarzy muszą być wykonane z nienaganną precyzją przez osoby posiadające wizję naszego wyglądu w przyszłości. Podczas dokonywania zmian należy uwzględnić upływ czasu oraz działającą grawitację, które mają nieuchronny wpływ na naszą aparycję.

Podstawowy problem kobiet – podwójny podbródek

Drugi podbródek jest zmartwieniem wielu kobiet, niemalże każda z nas przeglądając się w lustrze choć raz doszła do wniosku, że powinna się go pozbyć. Jest kilka metod likwidujących ten uciążliwy problem, wszystkie należą do technik inwazyjnych.

Pierwszą z nich jest zabieg HIFU – skoncentrowane ultradźwięki kumulują swoją energię na danej głębokości w skórze i dzięki temu uzyskujemy efekt zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w skórze, a także ujędrnienia skóry. Zabieg HIFU wydaje się metodą nieinwazyjną, ponieważ nie przerywamy ciągłości skóry, jednak istnieje wiele obostrzeń co do jego wykonania. Przede wszystkim musimy być osobami całkowicie zdrowymi – bez żadnych chorób ogólnoustrojowych, czy też dermatologicznych. Zabiegu nie można również wykonywać w obliczu planowanego zabiegu chirurgicznego, ponieważ stosowane antybiotyki i inne leki mogą wpłynąć na skuteczność terapii.

Przed wykonaniem HIFU należy udać się na konsultację oraz wywiad medyczny kwalifikujący nas do zabiegu. Procedura skoncentrowanych ultradźwięków jest odczuwalnym zabiegiem, przed którym wykonanie znieczulenia nie wykazuje rezultatów.

Kolejną metodą walki z podwójnym podbródkiem jest mezoterapia igłowa roztworem fosfatydylocholiny lub dezoksycholanu sodu, czyli lipoliza iniekcyjna. Zabieg przeprowadza się po uprzednim znieczuleniu obszaru twarzy kremem zawierającym lidokainę w celu minimalizacji odczuć bólowych. Lipoliza iniekcyjna polega na wprowadzeniu odpowiedniej ilości preparatu w miejsca nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Następnie usunięty nadmiar tkanki tłuszczowej jest metabolizowany przez wątrobę i wydalany z organizmu.

Metodą modelowania podbródka, jednak na zasadzie jego optycznego wyszczuplenia są także nici PDO. Zakładane przez lekarza lub kosmetologa tworzą swoisty stelaż podskórny, pobudzając do syntezy kolagen i elastynę, optycznie zmniejszają objętość podbródka poprzez jego lifting.

Jak widać pomysłów na to jak wyszczuplić twarz w salonie kosmetycznym lub gabinecie lekarskim jest kilka. Wybór odpowiedniej metody radzenia sobie z wyszczuplaniem uzależniony jest oceny osoby wykonującej zabieg, a także od istniejących wskazań i przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Modelowanie twarzy – medycyna estetyczna

Kolejnym sposobem na uzyskanie wymarzonych rysów twarzy jest wykonanie zabiegów na bazie wypełniaczy. Osoba wykonująca zabieg deponuje usieciowany kwas hialuronowy w określone miejsca na twarzy, poprawiając ich wygląd. Podaje się małe ilości kwasu w postaci dość głębokich wkłuć. Modelowanie podbródka korzystnie wpływa na optyczny wygląd twarzy – wydaje się ona bardziej owalna, smuklejsza. Znanym zabiegiem jest także podkreślanie wzniosłości kości policzkowych kwasem hialuronowym. Takie modelowanie pozwala nam uzyskać efekt szczuplejszych mięśni policzkowych, a przez to szczuplejszej twarzy.

Modelowanie twarzy można także wykonać za pomocą nici PDO. Podobnie jak w przypadku aplikacji nici PDO na okolice podbródka, nie działamy stricte na depozyt tłuszczowy, tylko na ujędrnienie skóry i jej lifting, czego efektem jest wyszczuplenie twarzy i nadanie jej nowych rysów.

Wyszczuplanie twarzy – masaż oraz joga twarzy

Sposobem, który można realizować niskim nakładem kosztów w zaciszu domowym jest masaż twarzy oraz joga twarzy. Co oczywiste – nie wpłyną one na ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej, ale zwiększą elastyczność mięśni i ujędrnienie skóry, a co za tym idzie – twarz będzie wyglądała smuklej.

Modelowanie twarzy – metody bezpieczne i nieinwazyjne

Dla osób ceniących sobie bardziej naturalne rozwiązania, bez ingerencji w warstwy skóry, pozostaje wyszczuplić twarz makijażem. Można ten efekt uzyskać poprzez operowaniem cieniem i rozświetleniem, czyli stosowanie bronzera/pudru do konturowania i highlightera. Aby wyszczuplić twarz makijażem na miejsca, które chcemy „ukryć” nakładamy ciemniejszy kolor, a te zasługujące na podkreślenie osypujemy delikatnie rozświetlaczem. Metoda jest prosta i szybka, jednak nietrwała – nasze optyczne wyszczuplenie trwa do momentu zmycia makijażu, zatem jedynie kilka godzin. Wyszczuplić twarz makijażem mogą jedynie osoby nie posiadających dużych problemów z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Podsumowując – istnieje wiele sposobów wyszczuplania twarzy – bardziej inwazyjne i mniej inwazyjne. Warto jednak pamiętać o tym, żeby we wszystkim zachować zdrowy rozsądek i umiar w naszych działaniach .