Jak działa depilacja laserowa i czy jest skuteczna?
Depilacja laserowa cieszy się renomą najskuteczniejszego sposobu na usuwanie niechcianego owłosienia. Jako jedna z nielicznych metod pozwala na całkowite zahamowanie wzrostu włosów. Na olbrzymią popularność zabiegu depilacji laserowej wpływa również fakt, że za jego pomocą można pozbyć się niechcianego owłosienia niemal na całym ciele — na nogach, rękach, w okolicach bikini czy na twarzy. Wprowadzenie jej do oferty salonu kosmetycznego to zatem szansa na przyciągnięcie wielu nowych klientek. Sprawdź, co warto wiedzieć o depilacji laserowej i jaki laser wybrać dla swojego gabinetu.
Spis treści
Na czym polega depilacja laserem?
Usuwanie owłosienia za pomocą lasera to jedna z najnowocześniejszych metod depilacji. Wykorzystuje ona technologię laserową do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych, dzięki czemu przestają one wytwarzać cebulki włosów. Emitowana przez takie urządzenie wiązka jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik odpowiedzialny za kolor owłosienia. Przed wykonaniem zabiegu specjalista dobiera długość fali lasera do barwy włosów oraz skóry pacjenta. Dzięki temu możliwe jest wywołanie zjawiska fototermolizy selektywnej, w wyniku której światło lasera jest absorbowane przez włosy i doprowadza do podgrzania (a przy tym uszkodzenia) cebulki, jednocześnie nie oddziałując szkodliwie na melaninę zawartą w skórze.
Od czego zależy trwałość efektów depilacji laserowej?
Depilacja laserowa pozwala uzyskać trwałe rezultaty — skutecznie uszkodzona macierz nie tworzy nowych włosków, dzięki czemu skóra pozostaje gładka. Aby jednak osiągnąć taki efekt, potrzebna jest seria kilku zabiegów. Jest tak, ponieważ wiązka lasera najskuteczniej oddziałuje na włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Przeprowadzenie kilku zabiegów w określonych odstępach pozwala więc upewnić się, że promień dociera także do tych włosów, które podczas pierwszej wykonanej laseroterapii pozostawały w uśpieniu.
Warto także pamiętać, że laser działa najlepiej wtedy, gdy włosy są grube i ciemne, a skóra jasna. W przypadku mniej kontrastowych fototypów konieczne jest dostosowanie urządzenia, tak aby nie wywołać poparzeń naskórka. Należy również pamiętać o poinstruowaniu pacjenta, by przed zabiegiem nie opalał się i nie przeprowadzał depilacji woskiem lub innymi metodami, które usuwają włosy wraz z cebulkami.
Jak wybrać urządzenie do laserowego usuwania owłosienia?
Na rynku można znaleźć wiele urządzeń do depilacji, które wykorzystują moc światła do uszkodzenia macierzy włosowej. Do najpopularniejszych należą lasery diodowe, neodymowo-yagowe, rubinowe oraz aleksandrytowe. Poszczególne modele urządzeń różnią się między sobą długościami fali emitowanej wiązki światła, ważne jest więc sprawdzenie, dla jakich fototypów będą one odpowiednie.
Nie wszystkie urządzenia używane do depilacji zastosowaniem energii świetlnej to modele laserowe. Ciekawą alternatywą są na przykład urządzenia wykorzystujące technologię IPL, wyposażone w lampę ksenonową emitującą światło o różnych długościach fal. Aby uzyskać najlepsze efekty depilacji tą metodą, warto postawić na sprzęt, który połączy impulsy świetlne z intensyfikującą je energią magnetyczną. Przykładem takiego urządzenia jest IPL MAGNETO, wyposażone w kryształ magnetyczny, wygodny interfejs z wyświetlaczem oraz możliwość regulacji kluczowych parametrów zabiegu. Ten model znajdziesz w ofercie hurtowni kosmetycznej Cosmed24, na stronie https://cosmed24.pl/produkt/ipl-magneto/.