Fale radiowe na twarz
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Czy są bezpieczne fale radiowe na twarz?

Wraz z upływem lat, zauważamy znaczące zmiany w wyglądzie naszej skóry – początkowo pojawiają się drobne zmarszczki, dostrzegamy utratę napięcia skóry, pojawiają się przebarwienia. Mimo iż starzenie jest naturalnym procesem, często zaskakuje nas tempo w jakim skóra może zmienić swój stan. Na szczęście, wraz z mijającymi latami i postępem techniki, zwiększa się również ilość metod, które pozwalają na opóźnienie postępującego procesu starzenia. Medycyna estetyczna i kosmetologia znają wiele procedur, które pozwolą wpłynąć na jakość skóry – od tych bardziej inwazyjnych, jak np. stymulatory tkankowe, po mniej inwazyjne, jak fale radiowe.

Czym jest fala radiowa?

Zabieg z wykorzystaniem fal radiowych, często określany jako “lifting bez skalpela”, jest procedurą nieinwazyjną, bezpieczną i efektywną – likwiduje pierwsze oznaki starzenia, wpływa na ukrwienie skóry, zwiększa jej napięcie. Nie bez powodu technologia fali radiowej od lat jest wykorzystywana do zabiegów upiększających. Ze względu na brak okresu rekonwalescencji i widocznych uszkodzeń na powierzchni skóry, zabieg ten jest często wybierany przez klientów gabinetów kosmetycznych. Czym jest fala radiowa i co warto o niej wiedzieć?

Radiofrekwencja to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości fal radiowych. Są one wytwarzane przez prąd zmienny, który charakteryzuje się szerokim zakresem częstotliwości. W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się fale radiowe (RF) wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7MHz. Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fal.

Zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej opierają się na wywołaniu efektu termicznego w tkankach, który powstaje w wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. Działanie zewnętrznego, zmiennego pola elektromagnetycznego powoduje ruch jonów w tkance. Poruszające cząsteczki ocierają się o siebie i wywołują emisję ciepła endogennego. Najprościej mówiąc, działanie fal radiowych pozwala na podniesienie temperatury w tkankach. Warto również wiedzieć, że tworzenie ciepła jest większe w tkankach, które zawierają więcej elektrolitów, niż w takich, które zawierają ich mniej.

Jak działają fale radiowe na twarz?

Istotnym elementem w terapii przeciwstarzeniowej jest pobudzenie neokolagenezy, czyli procesu powstawania nowego kolagenu. To właśnie kolagen wpływa na napięcie i jędrność skóry. Niestety, wraz z upływem lat, włókna kolagenowe ulegają osłabieniu i degradacji, przez co zaczynają powstawać zmarszczki. Pierwsze ubytki kolagenu można zauważyć już po 25 roku życia. Aby temu zapobiec, warto wprowadzić do pielęgnacji zabiegi z falami radiowymi.

Wywołany w czasie zabiegu szok termiczny prowadzi do wzbudzenia procesów regeneracji i przebudowy struktury kolagenowej. Fale radiowe docierają do skóry właściwej, gdzie pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Dodatkowo ciepło wytwarzane w trakcie zabiegu powoduje obkurczenie istniejących już włókien kolagenowych, co również wpływa na poprawę kondycji skóry. Kolejnym efektem, do którego prowadzi dostarczone ciepło jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się dotlenienie, odżywienie a także metabolizm skóry.

Urządzenia wykorzystywane w kosmetologii zazwyczaj podnoszą temperaturę do ok 45-60°C. Kluczowym elementem w efektywności zabiegów falami radiowymi jest dotarcie z odpowiednią temperaturą w głąb skóry. Zbyt niska temperatura nie uruchomi właściwych procesów regeneracji, a zbyt wysoka może doprowadzić do zwęglenia tkanek.

Czy warto skorzystać z zabiegu falami radiowymi

Zabieg przy użyciu fal radiowych jest rekomendowany dla każdej osoby, która chce poprawić wygląd swojej skóry, niezależnie od wieku. Z procedury mogą korzystać osoby starsze, które chcą pozbyć się widocznych już zmarszczek i zniwelować efekty starzenia, oraz osoby młode, stosując fale radiowe jako terapia przeciwstarzeniowa. Należy pamiętać, że wykonując zabieg radiofrekwencji, nie tylko pomagamy w wytwarzaniu nowego kolagenu, ale również uzyskujemy wygładzenie skóry, poprawia się owal twarzy, zmarszczki staja się mniej widoczne, skóra nabiera świeżego i zdrowego wyglądu. Zestawienie efektów zabiegowych jednoznacznie wskazuje, że zabiegi z użyciem fali radiowej, są idealnym dopełnieniem domowej pielęgnacji i warto z nich korzystać.

Warto wspomnieć, że urządzenia emitujące fale radiowe mogą być wykorzystywane do zabiegów modelowania sylwetki. Ciepło wytwarzane podczas zabiegu radiofrekwencji doprowadza do procesu lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych. Dzięki temu, fale radiowe znajdują zastosowanie w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Przebieg zabiegu falami radiowymi

Zabieg fal radiowych

Zabieg z wykorzystaniem fal radiowych nie wymaga od klienta żadnego specjalnego przygotowania. Po wykluczeniu przeciwwskazań do wykonania zabiegu, można przejść do właściwej procedury. Każdy zabieg kosmetyczny poprzedzony jest dokładnym demakijażem skóry. Następnie specjalista wykonujący zabieg musi dobrać odpowiedni produkt, na którym zostanie przeprowadzona procedura. Do wykonania zabiegu niezbędny jest krem do zabiegów rf, który ułatwia prowadzenie głowicy, zwiększa efektywność zabiegu oraz ochrania skórę twarzy klienta. Wykonując zabiegi z użyciem ciepła, bardzo łatwo o oparzenie skóry. Należy odpowiednio dobrać parametry podczas zabiegu, tak aby zminimalizować ryzyko powstania poparzenia. Urządzenia mają szeroki zakres temperatur do ustawienia, dzięki czemu można pracować nawet na okolice oczu.

Sama procedura wykorzystująca fale radiowe jest bardzo prosta. Polega na przyłożeniu do skóry głowicy i wykonania masażu na całej powierzchni zabiegowej. Podczas zabiegu nie są odczuwane dolegliwości bólowe, wyczuwa się przyjemne ciepło, dzięki czemu jest to zabieg przyjemny, komfortowy i relaksujący. Po wykonanym masażu należy zmyć pozostałości kremu do rf.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, natomiast efekt ten nie powinien utrzymać się dłużej, niż 30 minut. W przypadku osób z bardzo wrażliwą cerą może pojawić się silny rumień, który również nie powinien się długo utrzymywać. Ze względu na poprawę cyrkulacji krwi, skóra nabiera promiennego i zdrowego wyglądu, koloryt delikatnie się wyrównuje. Dodatkowo odczuwalne jest napięcie skóry, drobne zmarszczki stają się mniej widoczne.

Zabieg falami radiowymi: jak często należy korzystać?

Fale radiowe stosowane na twarz przynoszą największe efekty, kiedy są wykonywane w serii. Należy pamiętać, że proces powstawania nowego kolagenu trwa 3 miesiące i właśnie po tym czasie obserwuje się najlepsze efekty zabiegowe. Zaleca się wykonanie serii 5-10 zabiegów w odstępach 7-14 dniowych. Efekty zabiegu na skórze pojawiają się już po pierwszej wizycie w gabinecie, jednak do zauważenia znaczącej poprawy owalu twarzy wymagana jest cała seria zabiegowa. Po wykonanej serii, efekty zabiegu utrzymują się przez kilka miesięcy, czasami nawet i lata. Jest to bardzo indywidualna sprawa i jest uzależniona od wielu czynników, takich jak np. stan skóry, pielęgnacja domowa, uwarunkowania genetyczne, wiek.

Decydując się na terapię z użyciem fal radiowych, bardzo ważne jest, aby w trakcie serii zabiegowej, odpowiednio zadbać o nawilżenie skóry. Zabiegi z użyciem ciepła są efektywniejsze u osób z odpowiednim poziomem wody w skórze. Nieodpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry sprawia, że zaczyna się ona szybciej starzeć, zmarszczki są bardziej widoczne, skóra traci swoją jędrność.

Więcej o znaczeniu odpowiedniego nawilżenia skóry przeczytasz na – Dlaczego nawilżenie skóry jest ważne?

Przeciwskazania do zabiegu falami radiowymi

Mimo tego, że zabieg falami radiowymi jest nieinwazyjny i bezpieczny, nie możemy go wykonać u każdej osoby, ze względu na możliwe skutki uboczne. Konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań, do których możemy zaliczyć:

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze
  • rozrusznik serca, zastawka serca
  • metalowe implanty w miejscu zabiegu falami radiowymi
  • zaburzenia czucia bólu
  • skłonność do powstawania keloidów
  • nowotwory
  • nadciśnienie
  • cukrzyca
  • choroby tarczycy
  • ropnie tkanek miękkich
  • zapalenie żył
  • ostre zapalenie stawów
  • zabiegi złuszczające – peelingi chemiczne

Dowiedz się więcej na temat – Peeling chemiczny – co to jest i na czym polega?