
Jakie korzyści przynosi zastosowanie laserów diodowych w zabiegach kosmetycznych?
Laseroterapia staje się standardem w ofertach nowoczesnych gabinetów urody. I nic dziwnego! Lasery są cenione z uwagi na wysoką skuteczność i szeroki zakres zastosowań. Do najczęściej wybieranych należy laser diodowy, który łączy precyzję działania z długotrwałymi efektami. Poznaj go bliżej!
Spis treści
Jak działają lasery diodowe?
Laser diodowy to innowacyjne urządzenie powszechnie wykorzystywane w medycynie estetycznej, kosmetologii, a także w codziennej praktyce stomatologicznej. Należy do grupy laserów, które oddziałują wyłącznie na głębokie tkanki skóry i nie usuwają warstwy rogowej naskórka. Głowica urządzenia emituje fale o ściśle określonej długości. Najczęściej w zakresie od 800 do 940 nm. Jednak lasery diodowe mogą emitować także fale 755 nm – taką długość stosuje się przy jasnych włosach i jasnych fototypach. Z kolei fale 1064 nm zapewniające głęboką penetrację wykorzystuje się przy ciemnych fototypach.
Specjalne diody wytwarzają skoncentrowaną wiązkę światła, która posiada zdolność do penetracji skóry na głębokości od 2 do 4 mm. Lasery diodowe charakteryzują się wysoką precyzją działania i umożliwiają kontrolę parametrów pracy, dzięki czemu mogą być stosowane na różnych obszarach ciała, również jego delikatnych partiach, takich jak twarz czy okolice bikini.
Największe zalety lasera diodowego
Lasery diodowe znajdują szerokie zastosowanie w zabiegach mających na celu poprawę urody. Są wykorzystywane między innymi do resurfacingu skóry, likwidacji blizn potrądzikowych i przebarwień, a nawet zwalczania cellulitu. Jednak największą popularnością cieszą się lasery diodowe do usuwania owłosienia z całego ciała. Ich główną zaletą jest skuteczność działania przy niskiej inwazyjności zabiegu. Ponieważ urządzenie emituje energię świetlną o precyzyjnej długości fal, oddziałuje wyłącznie w wybranym zakresie, nie naruszając ciągłości okolicznych tkanek. Po zabiegach laserem diodowym nie potrzeba długiego okresu rekonwalescencji. Ten rodzaj laseroterapii jest całkowicie bezpieczny dla skóry. Nie powoduje przebarwień i jest niemal bezbolesny. Niektóre nowoczesne lasery diodowe do zamykania naczynek oraz innych procedur estetycznych są dodatkowo wyposażone w system chłodzący, który przyjemnie schładza skórę, a tym samym podnosi komfort pacjenta podczas zabiegu.
Wśród największych zalet laserów diodowych należy wymienić wysoką wydajność. Dzięki temu, że potrafią emitować duże ilości światła w niedługim czasie, zabiegi z ich wykorzystaniem trwają relatywnie krótko – nawet wtedy, gdy działaniu lasera są poddawane większe partie ciała.
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Chcesz usunąć niechciane owłosienie i cieszyć się perfekcyjnie gładką skórą przez długi czas? Jeśli tak, warto rozważyć skorzystanie z laserowej depilacji skóry w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Lasery diodowe wykorzystują zjawisko selektywnej fototermolizy. Wiązka światła dociera do mieszków włosowych znajdujących się w fazie wzrostu. Zawarty w nich naturalny barwnik zwany melaniną absorbuje promieniowanie laserowe i przekształca je w energię cieplną, co prowadzi do zahamowania wzrostu włosów.
Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykonać pełną serię zabiegową, która składa się zazwyczaj z 6-8 spotkań w kilkutygodniowych odstępach. Tym sposobem działanie lasera może objąć wszystkie włoski w odpowiedniej fazie rozwoju. Co istotne, owłosienie nie zostaje usunięte natychmiast po zabiegu. Na skutek termicznego uszkodzenia cebulek włosy wypadają stopniowo. Cały proces może trwać kilka tygodni, a efekty depilacji utrzymują się nawet przez 5-10 lat pod warunkiem wykonywania zabiegów przypominających. Laser diodowy jest stosowany do depilacji niemal każdego obszaru ciała, w tym rąk, nóg, pach, miejsc intymnych, pleców, klatki piersiowej, brzucha oraz twarzy. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w artykule: Ile trwa zabieg depilacji laserowej i jak często go powtarzać?
Dlaczego zabiegi na twarz z użyciem lasera diodowego są skuteczne?
Laser diodowy jest niezwykle skuteczny w usuwaniu różnego rodzaju defektów skórnych. Ponieważ dociera do głębokich warstw skóry, umożliwia regenerację i przebudowę tkanek bez uszkadzania jej warstwy rogowej. Energia emitowana przez głowicę lasera pobudza produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie skóra staje się bardziej jędrna, gładka i napięta. Zabiegi z wykorzystaniem lasera diodowego dobrze sprawdzają się u pacjentów z trądzikiem różowatym, bliznami, przebarwieniami posłonecznymi oraz pierwszymi oznakami starzenia się skóry.
Ten rodzaj lasera jest też często stosowany w leczeniu skóry z popękanymi naczynkami, tak zwanymi pajączkami. Czerwony barwnik krwi – hemoglobina – pochłania energię lasera i zamienia ją w ciepło, co prowadzi do termicznej koagulacji rozszerzonego naczynka. Ściana naczynia zostaje zniszczona, a po pewnym czasie organizm samoistnie je usuwa. Aby uzyskać widoczne i długotrwałe rezultaty, zabieg musi być przeprowadzony za pomocą profesjonalnego sprzętu, takiego jak laser diodowy naczynka Velas 940nm.
Zabiegi oparte na działaniu lasera diodowego mogą przynieść satysfakcjonujące efekty u kobiet i mężczyzn zmagających się z niedoskonałościami skóry, zmianami spowodowanymi wiekiem czy niechcianym owłosieniem. Parametry pracy, takie jak czas impulsu i długość fal, powinny zostać dobrane indywidualnie do rodzaju skóry i potrzeb pacjenta.