Jaki kwas hialuronowy wybrać?
Obecnie rynek Medycyny Estetycznej oferuje szeroki wachlarz zabiegów mających na celu poprawę urody. W zabiegach poprawiających urodę stosuje się różnego rodzaju preparaty, a najbardziej popularnym jest kwas hialuronowy. W zabiegach kosmetologicznych i estetycznych są stosowane różne rodzaje kwasów hialuronowych.
W zależności od zabiegu i obszaru stosujemy kwas o różnej masie cząsteczkowej i o różnym stężeniu. Poniższy artykuł przybliży Państwu temat kwasu hialuronowego i jego zastosowanie w różnych obszarach twarzy.
Spis treści
Kwas hialuronowy charakterystyka
Kwas hialuronowy pod względem budowy chemicznej zaliczany jest do glikozaminoglikanów czyli polisacharydów. Jest on obecny we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii, jak i człowieka. Główną funkcją kwasu hialuronowego w organizmie jest zatrzymywanie wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże 250 cząsteczek wody. Ściągając wodę powoduje, że skóra jest odpowiednio nawilżona i jędrna. Chroni ją w ten sposób przed wysychaniem i wiotczeniem. Dodatkowo kwas hialuronowy stymuluje fibroblasty do migracji i namnażania się oraz wtórnej syntezy kolagenu i innych składników matrycy międzykomórkowej co przekłada się na poprawę napięcia i jędrności skóry. Zaliczany jest również do antyoksydantów czyli posiada zdolność neutralizacji wolnych rodników tlenowych wpływających na przyspieszenie procesu starzenia się skóry.
Największe stężenie kwasu hialuronowego znajduje się w naszej skórze jednak z wiekiem jego ilość w naszym organizmie maleje co bezpośrednio przekłada się na spadek nawilżenia skóry. Aby uzupełnić niedobory kwasu hialuronowego w skórze można zastosować przeznaczone do tego celu preparaty na bazie nieusieciowanego i usieciowanego kwasu hialuronowego.
Podział kwasu hialuronowego
W medycynie Estetycznej i kosmetologii znajdują zastosowanie dwa rodzaje kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy nieusieciowany i usieciowany.
Nieusieciowany kwas hialuronowy stosowany jest w preparatach pielęgnacyjnych typu kremy czy serum bądź w preparatach do mezoterapii bezigłowej, mikroigłowej lub igłowej. Ze względu na swoją dużą cząsteczkę kwas hialuronowy nie ma zdolności przenikania przez skórę i tworzy na powierzchni skóry ochronną błonę, która zapobiega utracie wody. Jeżeli chcemy aby nieusieciowany kwas hialuronowy zadziałał w głębokich warstwach skóry właściwej wówczas do jego podawania dobrze zastosować metody iniekcyjne mezoterapii igłowej. Rozwój biotechnologii pozwolił na stworzenie preparatów, które zwierają nie tylko kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy (filmotwórczy) ale również kwas hialuronowy małocząsteczkowy, które zdolność przenikania przez skórę jest znacznie większa.
Usieciowany kwas hialuronowy stosowany jest w celu zwiększenia objętości tkanek lub wypełnienia zmarszczek. Utrzymuje się on w naszym organizmie przez dłuższy czas, dlatego proces jego wytwarzania wymaga zachowania pewnych restrykcyjnych procesów, aby produkt finalny był dobrze tolerowany przez ludzki organizm.
Procesy wytwarzania usieciowanego kwasu hialuronowego
Proces wytwarzania usieciowanego kwasu hialuronowego składa się z wielu niezwykle ważnych elementów, które mają zapewnić bezpieczeństwo i biokompatybilność finalnego produktu. Produkcja kwasu rozpoczyna się od wytworzenia kwasu hialuronowego w procesie biotechnologicznym. Proces ten nazywa się fermentacją mikrobiologiczną i jest prowadzony przy udziale bakterii Streptococcus equi. Bakterie są zmodyfikowane w ten sposób, że tworzą kwas hialuronowy identyczny z ludzkim. Po wytworzeniu kwasu przez bakterie poddawany jest on kolejnym procesom biotechnologicznym. Pierwszy z tych procesów to proces oczyszczania. Polega on na oczyszczeniu wytworzonego kwasu hialuronowego z fragmentów baterii a w szczególności z resztek ścian komórkowych bakterii. Jest to niezmiernie ważny etap, ponieważ pozostałości bakterii mogą być czynnikiem wywołującym stany alergiczne po podaniu kwasu hialuronowego do tkanek.
Następny etap to etap sieciowania czyli łączenia łańcuchów kwasu hialuronowego w większe konglomeraty co zapobiega jego szybkiej degradacji po podaniu do tanek ludzkich.
Czynniki sieciujące stosowane w produkcji usieciowanego kwasu hialuronowego
Dzięki procesowi sieciowania kwas jest bardziej stabilny i odporny na degradację. Sieciowanie oprócz chronienia kwasu przed rozłożeniem nadaje mu specyficzne właściwości fizykochemiczne takie jak lepkość, gęstość, odkształcalność czy zdolność do unoszenia tkanek.
Najczęściej do sieciowania kwasu hialuronowego wykorzystuje się związki:
- DVS (diwinylosulfon)
- BDDE (1,4-butanediol-diglycydyl-eter, eter diglicydylowy 1,4-butanodiol).
Jakie certyfikaty powinien posiadać kwas hialuronowy stosowany w Medycynie Estetycznej?
Aby kwas hialuronowy usieciowany został dopuszczony na rynek i mógł być podawany do tkanek ludzkich musi przejść szereg badań i uzyskać odpowiednią certyfikację. Wypełniacze są wyrobami medycznymi klasy III (najwyższej), które traktuje się w medycynie jak czasowe implanty. Mają one swoje wskazania rejestracyjne oraz zastosowania poza rejestracyjne.
Właściwości usieciowanego kwasu hialuronowego
Preparaty usieciowanych kwasów hialuronowym muszą posiadać określone właściwości. Przede wszystkim muszą posiadać zdolność unoszenia i wypełniania tkanek. Muszą pozostać w miejscu podania i nie mogę wywoływać reakcji alergicznych i zapalnych. Co więcej preparat w czasie degradacji powinien rozkładać się do niegroźnych i łatwo usuwalnych przez organizm metabolitów.
Jaki kwas hialuronowy do jakiego zabiegu?
W Medycynie Estetycznej usieciowany kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Na rynku dostępne są różne rodzaje kwasu hialuronowego. Każda z firm zajmująca się tworzeniem i produkcją preparatów z kwasem hialuronowym często posiada w swojej ofercie wiele jego rodzajów. W zależności od tego jaki obszar twarzy chcemy opracować musimy do tego wybrać odpowiedni rodzaj kwasu.
Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim musimy brać pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze obszar zabiegowy – jeżeli pracujemy w obszarze, gdzie skóra jest cienka jak okolica oka czy szyja, naszym wyborem powinny być preparaty o małym stężeniu kwasu hialuronowego rzędu 12mg/ml lub 16mg/ml. Kwas hialuronowy o małym stężeniu utrzymuje się krócej w skórze ale jeżeli zastosujemy go w obszarze skóry, która jest delikatna i cienka nie otrzymamy efektu nadkorekty i unikniemy nieestetycznego wyglądu.
Jeżeli chcemy wykonać zabieg mający na celu zwiększenie objętości kości policzkowych czy wymodelowanie żuchwy i brody wówczas musimy sięgnąć po preparaty gęstsze o większym stężeniu kwasu hialuronowego rzędu 25mg/ml czy 30mg/ml. Preparaty takie charakteryzują się dużą zdolnością unoszenia tkanek i długim czasem utrzymywania się w tkankach. Ze względu na swoją gęstość iniekcja tych preparatów odbywa się do głębokiej warstwy skóry właściwej lub na kość.
Auralya – usieciowany kwas hialuronowy
Jeżeli w swoim gabinecie oferujesz powiększanie ust zwróć uwagę na preparaty, które będą miękkie i plastyczne a ich zastosowanie będzie gwarancją naturalnego efektu.
Wypełnianie bruzd kwasem hialuronowym to jeden z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach estetycznych. Dobór kwasu do tego obszaru zależy od głębokości bruzd nosowo-wargowych. Im głębsza bruzda tym gęściejszego kwasu hialuronowego musimy użyć.
Evanthia – preparat do wypełniania ust i bruzd nosowo-wargowych
Zabiegi z kwasem hialuronowym cieszą się ogromną popularnością. Pamiętać jednak musimy o tym, aby korzystając z usług estetycznych tylko wykwalifikowanych specjalistów. Różne rodzaje kwasu hialuronowego dostępne na naszym rynku pozwalają na zniwelowanie różnych defektów estetycznych. Przy wykonywaniu tego typu zabiegów zawsze musimy brać pod uwagę obszar na jakim pracujemy oraz ogólne proporcje twarzy klienta, aby zachować jak najbardziej naturalny wygląd i nie doprowadzić do zmiany rysów twarzy klienta.