Hialuronidaza w zabiegach medycyny estetycznej.
Autorka

Anna Stec

Anna Stec

Hialuronidaza – co to jest?

Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w medycynie estetycznej. Używa się jej do wypełniania zmarszczek i bruzd, a także korygowania kształtu ust. Czasem jednak zdarza się, że efekty zabiegu nie są dla pacjenta satysfakcjonujące lub dochodzi do powikłań. W takim wypadku ratunkiem może okazać się hialuronidaza, która niejako odwraca działanie kwasu. Czym jest hialuronidaza i kiedy się ją stosuje? Sprawdź!

Hialuronidaza i jej zastosowanie w medycynie estetycznej

Hialuronidaza to naturalny enzym, który przyspiesza hydrolizę kwasu hialuronowego.  Występuje w jadzie niektórych zwierząt, na przykład żmii czy owadów błonkoskrzydłych, takich jak pszczoły, szerszenie i osy.

W jaki sposób hialuronidaza pozwala rozpuścić kwas hialuronowy? Należy pamiętać, że kwas jest stosunkowo trwałym wypełniaczem. Zaaplikowany w celu usunięcia zmarszczek czy powiększenia ust może utrzymywać się od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Problem pojawia się, gdy na skutek podania kwasu hialuronowego dochodzi do działań niepożądanych lub rezultaty zabiegu nie są dla pacjenta zadowalające estetycznie. Rozwiązaniem może okazać się zastosowanie hialuronidazy. Enzym wstrzykuje się za pomocą cienkiej igły w te same miejsca, gdzie wcześniej został podany kwas hialuronowy.

Jak przebiega zabieg hialuronidazy? Czy jest bezpieczny?

Zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego powinien wykonywać wyłącznie doświadczony lekarz medycyny estetycznej. Iniekcja enzymu jest poprzedzona zaaplikowaniem znieczulenia miejscowego, najczęściej w postaci kremu. Następnie w wybrane obszary – miejsca, w które wcześniej wstrzyknięto kwas hialuronowy – aplikuje się hialuronidazę. Ilość nakłuć jest zazwyczaj zbliżona do ilości zastrzyków z kwasem.

Niezwykle ważne jest wykonanie przed zabiegiem próby uczuleniowej, która pozwoli wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do iniekcji enzymu, w tym uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych. Aplikacja hialuronidazy u osoby uczulonej może doprowadzić do bardzo silnej reakcji alergicznej, a nawet spowodować wstrząs anafilaktyczny. Inne przeciwwskazania do zabiegu to infekcje, owrzodzenie czy uszkodzenia skóry występujące w miejscach wstrzyknięć.

Zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego – dla kogo? Jakich efektów może spodziewać się pacjent?

W jakich wypadkach najczęściej stosuje się zabieg z wykorzystaniem hialuronidazy? Podanie enzymu może być zalecane w sytuacji, gdy kwas hialuronowy został zaaplikowany w niewłaściwy sposób. Hialuronidaza pozwala usunąć grudki czy podskórne nierówności po nieumiejętnej iniekcji kwasu. Enzym pomoże pozbyć się też nadmiernego, nienaturalnego wypełnienia ust wykraczającego poza czerwień wargową. W niektórych wypadkach iniekcja hialuronidazy jest niezbędna bezpośrednio po aplikacji kwasu. Jest tak na przykład wtedy, gdy dojdzie do przypadkowego wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w żyłę. Zastosowanie enzymu rozpuszczającego może zapobiec niebezpiecznym powikłaniom, w tym martwicy skóry.

Pierwsze efekty zabiegu są widoczne niemal od razu, a wraz z upływem czasu pogłębiają się. Hialuronidaza utrzymuje się w organizmie do 72 godzin od momentu podania, a następnie ulega samoistnemu usunięciu. Bezpośrednio po aplikacji enzymu może dojść do delikatnego obrzęku skóry w miejscu nakłuć. Mogą pojawić się też niewielkie siniaki i bolesność lub uczucie dyskomfortu. Jeżeli po iniekcji hialuronidazy pacjent chce ponownie wstrzyknąć kwas hialuronowy, powinien odczekać około 2-3 tygodnie, aż dojdzie do całkowitego zagojenia skóry.