Różne rodzaje kwasu hialuronowego
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowanym składnikiem zarówno w medycynie estetycznej, jak również kosmetologii. Jest składnikiem stosowanym w kramach, czy serum do twarzy. W medycynie estetycznej można korzystać z dwóch rodzajów kwasu: usieciowanego i nieusieciowanego. Różnią się one właściwościami, mogą być stosowane do zabiegów takich jak mezoterapia igłowa, wolumetria, powiększanie ust. Czym jest kwas hialuronowy i jakie posiada właściwości oraz do jakich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej może być stosowany? Dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, który jest polisacharydem należącym do grupy glikozaminoglikanów, jest on wytwarzany przez bakterie. Ssaki też potrafią wytwarzać kwas hialuronowy. U człowieka ten związek występuje w wielu miejscach w ciele. Występuje w mazi stawowej, gałce ocznej, skórze. W skórze kwas hialuronowy jest komponentem międzykomórkowej macierzy skóry właściwej. Większości osób kwas hialuronowy od razu kojarzy się z nawilżaniem, ponieważ jest powszechnie stosowany w kosmetykach pielęgnacyjnych o właściwościach nawilżających. Ten związek posiada bardzo silne właściwości wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody. W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany.

Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy który jest wykorzystywany w medycynie estetycznej może być usieciowany, bądź nieusieciowany. Kwas hialuronowy usieciowany to nic innego jak cząsteczki kwasu hialurownowego, które są ze sobą połączone w większe konglomeraty, dzięki temu kwas pozostaje w miejscu podania na długo. Istnieją różne czynniki sieciujące. Do wolumetrii twarzy polecamy produkt marki Bioformula Auralya 2 lub Auralya 3, w przypadku tych produktów, są one sieciowane za pomocą czynnika DVS. Czynnik BDDE, sprawia, że wypełniacz jest bardziej plastyczny i nadaje się do wypełniania ust, czy zmarszczek. Aby uzyskać efekt wypełnionych ust o dużej obiętości można zastosować preparat Evanthia 25. Poprzez proces sieciowania kwasu hialuronowego powstają większe konglomeraty, dzięki czemu organizm wolniej go metabolizuje, a preparat może utrzymywać się w miejscu podania nawet 12 miesięcy. Kwas hialuronowy nieusieciowany ulega dość szybkiej degradacji po podaniu w głąb skóry. Ze wzglądu na swój krótki okres półtrwania (1-2 dni) znalazł zastosowanie przede wszystkim w zabiegach rewitalizujących i nawilżających skórę. Kwas hialuronowy w preparatach do mezoterapii występuje w różnych stężaniach. W naszej ofercie znajdą Państwo produkty takie jak Jalucomplex 1 LightJalucomplex 2 Medium oraz Jalucomplex 3 Deep, które zawierają odpowiednio 1%, 1,5% oraz 2% kwasu hialuronowego. Są to preparaty z certyfikatem medycznym włoskiej marki Bioformula.

Do czego wykorzystuje się kwas hialuronowy?

W zależności od rodzaju kwasu można wykonywać odmienne zabiegi estetyczne. Kwas hialuronowy usieciowany może być stosowany do zabiegów takich jak:

  • wolumetria
  • wypełnianie i modelowanie ust
  • wypełnianie zmarszczek
  • modelowanie twarzy
  • poprawa kształtu nosa

Kwas hialuronowy nieusieciowany ze względu na swój krótki okres półtrwania jest stosowany przede wszystkim w zabiegach rewitalizujących, na przykład w celu przywrócenia odpowiedniego nawilżenia po lecie. Najczęściej jest podawany iniekcyjnie podczas zabiegu mezoterapii igłowej. Dzięki regularnym zabiegom mezoterapii igłowej z zastosowaniem kwasu hialuronowego skóra zyskuje odpowiednie nawilżenie, co spowalnia procesy starzenia się skóry.