Rodzaje mezoterapii i wskazania do zabiegu.
Autorka

Anna Stec

Anna Stec

Co to jest mezoterapia twarzy?

Marzysz o gładkiej i promiennej cerze? Nawet jeśli twoja skóra jest daleka od ideału, istnieją skuteczne sposoby na to, by widocznie poprawić jej kondycję. Do najpopularniejszych należy mezoterapia twarzy – zabieg powszechnie wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej. Dowiedz się, na czym polega mezoterapia i jakie efekty może przynieść.

Jakie są rodzaje mezoterapii i na czym polega ten zabieg?

Mezoterapia to zabieg stosowany w celu poprawy elastyczności i jędrności skóry. Pomaga zniwelować widoczność zmarszczek i blizn potrądzikowych, a także zwiększyć poziom nawilżenia cery. Istnieją trzy podstawowe metody mezoterapii. Przed zastosowaniem każdej z nich na twarz pacjenta aplikuje się preparat zawierający cenne składniki aktywne.

  • Mezoterapia igłowa twarzy polega na wprowadzeniu substancji odżywczych w głąb skóry za pomocą strzykawki z cienką igłą lub specjalnego pistoletu. Podczas zabiegu wykonuje się precyzyjne nakłucia skóry. W rezultacie na skórze powstaje kontrolowany stan zapalny i uaktywniają się złożone procesy samoregeneracyjne. Przed zabiegiem zazwyczaj stosuje się krem znieczulający, który niweluje odczucia bólowe podczas nakłuwania twarzy.
  • Mezoterapia mikroigłowa to zabieg z użyciem specjalistycznego przyrządu zwanego dermapenem. Za pomocą najczęściej kilku do kilkudziesięciu mikroskopijnych igieł skóra twarzy zostaje pobudzona do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastynowych.
  • Mezoterapię bezigłową – nazywaną także elektroporacją – wykonuje się za pomocą impulsów elektrycznych o wysokiej częstotliwości, które otwierają kanały hydrofilowe znajdujące się w skórze. Tym sposobem substancje aktywne docierają do jej głębokich warstw. Zabieg jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny.

Mezoterapia twarzy – jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Zabieg mezoterapii polecany jest osobom, które chcą odżywić i wizualnie odmłodzić cerę. Chętnie wybierają go pacjenci z pierwszymi oznakami starzenia się skóry oraz ci, którzy chcą usunąć pozostałości po trądziku, takie jak przebarwienia i blizny. Mezoterapia może widocznie zwiększyć napięcie cery, wygładzić ją i ujednolicić jej koloryt. Koktajl stosowany podczas zabiegu, czyli preparat zawierający substancje aktywne, jest dobierany indywidualnie w zależności od potrzeb skóry pacjenta. Do najczęściej wykorzystywanych składników należą: kwas hialuronowy, koenzym Q10, witamina C i peptydy. Zabieg umożliwia dogłębną rewitalizację skóry i zapewnia lepszy metabolizm komórek. Co istotne, poprawa kondycji skóry odbywa się stopniowo, a uruchomione w trakcie zabiegu procesy regeneracyjne trwają nawet kilka miesięcy.

Na mezoterapię bezigłową mogą zdecydować się osoby, które z różnych powodów źle znoszą iniekcje oraz pacjenci w podeszłym wieku chcący uzyskać efekt odmłodzenia skóry bez przerywania ciągłości tkanek.

Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegu mezoterapii?

Mezoterapia przynosi najlepsze efekty, gdy jest przeprowadzona w serii 3-6 sesji zabiegowych wykonywanych w odpowiednich odstępach czasu, zależnie od wybranego rodzaju. Już po pierwszym zabiegu widoczna jest poprawa jędrności i elastyczności skóry. Spłycenie głębokich blizn czy zmarszczek wymaga jednak większej ilości zabiegów. Mezoterapię można wykonać nie tylko na twarzy, ale także na innych obszarach ciała, takich jak skóra głowy, dekolt, uda, pośladki czy dłonie. Na mezoterapię należy udać się do gabinetu medycyny estetycznej, w którym wykorzystuje się wyłącznie profesjonalny sprzęt oraz certyfikowane substancje, a zabiegi przeprowadza odpowiednio wykwalifikowany personel posiadający niezbędne uprawnienia.