Kwas hialuronowy nieusieciowany
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Co to jest kwas hialuronowy nieusieciowany?

Kwas hialuronowy jest produkowanym przez ludzki organizm polisacharydem. Ten wielocukier występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie maziowym, ciele szklistym i wodnistym gałki ocznej, ale także w obrębie innych tkanek. Kwas hialuronowy wykazuje ujemne naładowanie elektromagnetyczne i przyłącza olbrzymie ilości wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w ludzkim organizmie spada. W wielku 40 lat kwasu hialuronowego jest aż 50% mniej. Kwas hialuronowy jest substancją bardzo uniwersalną i cenioną przez lekarzy. Kwas hialuronowy, a także jego pochodne, dzięki swoim właściwościom nawilżającym i amortyzującym, są od 40 lat wykorzystywane są m.in. w chirurgii okulistycznej. Bardzo dobrze sprawdza się również w leczeniu stanów zapalnych kości i stawów.

Czym charakteryzuje się kwas hialuronowy nieusieciowany?

Kwas hialuronowy nieusieciowany ulega dość szybkiej degradacji po podaniu w głąb skóry. Jego okres połtrwania to 1 do 2 dni. Jest on degradowany do dwutlenku węgla i wody. Ze wzglądu na jego krótki okres półtrwania znalazł zastosowanie przede wszystkim w zabiegach rewitalizujących i nawilżających skórę. Kwas hialuronowy w preparatch do mezoterapii występuje w różnych stężaniach. W naszej ofercie znajdą Państwo produkty takie jak Jalucomplex 1 Light, Jalucomplex 2 Medium oraz Jalucomplex 3 Deep, które zawierają odpowiednio 1%, 1,5% oraz 2% kwasu hialuronowego. Są to preparaty z certyfikatem medycznym włoskiej marki Bioformula.

Do jakich zabiegów można stosować kwas hialuronowy nieusieciowany?

Kwas hialuronowy nieusieciowany jest podawany w głąb skóry metodą iniekcji. Najczęściej jest stosowany do mezotarapii igłowej, ale może być również stosowany w zabiegach z użyciem dermapena, może być też wprowadzany za pomocą ultradzwięków, czy mezoterapii bezigłowej. Ten składnik znakomicie nawilża, pobudza komórki skóry do odbudowy, dzięki czemu powoduje jej zagęszczenie, ujędrnienie oraz wygładzenie drobnych zmarszczek. Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego można wykonywać na różnych obszarach na ciele, gdzie skóra wymaga nawilżenia, gdzie występuje przesuszenie, a skóra wymaga rewitalizacji. Mezoterapia igłowa z zastosowaniem kwasu hialuronowego doskonale sprawdza się do rewitalizacji skóry, na przukłąd po okresie letnim. Dla uzyskania najlepszych rezultatów należy wykonywać zabiegi w serii, około 4-6 zabiegów w odstępach 2-3 tygpdniowych.

Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym nieusieciowanym

Jak przed każdym zabiegiem niezbędne jest wykluczenie przeciwwskazań przed przystąpieniem do zabiegu. Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • ciąża, okres karmienia piersią,
  • alergia, uczulenie na składniki zawarte w preparatach do mezoterapii,
  • cukrzyca, w szczególności nieunormowana,
  • opryszczka i inne wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, a także stany zapalne,
  • choroby nowotworowe, autoimmunologiczne,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych (m.in. kwasu acetylosalicylowego, heparyny, acenokumarolu),
  • skłonności do blizn i zwłóknień.

Jak postępować po zabiegu mezoterapii igłowej z kwasem hialuronowym nieusieciowanym?

  • Przed przystąpieniem do zabiegu niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, aby wyeliminować wszelkie przeciwwskazania, oraz należy poinformować pacjenta o naturalnych reakcjach organizamu na zastosowany zabieg,
  • Jeżeli są stosowane, należy odstawić środki obniżające krzepliwość krwi, np. aspiryna (ok 2 tyg. przed zabiegiem),
  • Przez 5 dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny, basenu, solarium, trzeba unikać promieniowania ultrafiloetowego, konieczne jest stosowanie kremu ochronnego z filtrem,
  • Bezpośrednio po zabiegu należy unikać szorstkich ręczników, nie można wykonywać peelingów, nie można stosować produktów kosmetycznych, które zawierają alkohol, kwasy, czy retinol, nie można wykonywać masażu, a ponadto nie spożywać alkoholu.