Zabiegi na porost włosów
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Zabiegi na porost włosów

Zdrowe i lśniące włosy wciąż uważane są za ideał piękna oraz element młodości. Niestety, różne czynniki mogą przyczyniać się do wypadania włosów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej są to obciążenia genetyczne, menopauza, niewyrównane hormony, ciąża, a także wiek. Jak zadbać o dobrą kondycję skóry głowy, a także jakie kosmetyki stosować na porost włosów? Zacznijmy od przyczyn wypadania włosów.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym i codzienna utrata do około 100 włosów jest nieszkodliwa. Jeśli jednak na poduszce lub szczotce do włosów zauważysz ich większą ilość – skontakuj się z lekarzem i przebadaj skórę głowy. Utrata włosów może zwiastować o poważniejszych problemach zdrowotnych.

Do wyżej wymienionych czynników przyczyniających się do wypadania włosów można zaliczyć jeszcze:

  • niezdrowy tryb życia (picie alkoholu, palenie papierosów, niezrównoważona dieta),
  • osłabiony układ odpornościowy,
  • choroby (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry),
  • niedobory witamin,
  • nadmierny stres,
  • czynniki mechaniczne (np. wycieranie się włosów w jednym miejscu podczas noszenia czapek)
  • mało ukrwione mieszki włosowe i cebulki włosów,
  • uwarunkowania genetyczne.

Wypadanie włosów najczęściej jest spowodowane brakiem składników odżywczych, stresem lub czynnikami zewnętrznymi, takimi jak chemiczne produkty do stylizacji lub farbowania. W takich przypadkach leczenie jest dość proste. Wypadanie włosów z powodów hormonalnych jest nieco bardziej skomplikowane. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza – trychologa. Dla włosów zabiegi z odpowiednią dawką witamin mogą być pomocne w procesie ich odbudowy.

Jakie kosmetyki mogą być pomocne w dbaniu o skórę głowy?

Odpowiedni zabieg na porost włosów może zatrzymać ubytki, a także pomóc w regeneracji skóry głowy. Koncepcja koktajli na porost włosów opiera się na czysto naturalnych składnikach aktywnych i dlatego jest wolna od niepożądanych skutków ubocznych. Dzięki dobrze ugruntowanej, wieloetapowej koncepcji reaktywacji skóry głowy, specjaliści od oferują zabiegi w celu trwałego przywrócenia zdrowego wzrostu włosów.

Preparat MESOAROMA MAW-HAIR COCKTAIL 5ml może zatrzymać ich wypadanie, a te mocniejsze mogą szybciej się odbudować i zacząć rosnąć. Efekt jest szczególnie dobry na obszarach skóry głowy, w których w bezpośrednim sąsiedztwie wciąż rosną włosy. Do jego osiągnięcia jest wymagana jednak cierpliwość. Dokładny mechanizm działania nie jest znany, ale prawdopodobnie jest to spowodowane czynnikiem sprzyjającym krążeniu krwi.

Biotyna 2 ml, czyli skondensowana witamina H to preparat, który stosuje się w przypadku takich dolegliwości skóry głowy jak łojotok, czy wypadanie włosów. Biotyna ujędrnia skórę głowy, która wykazuje objawy niedoboru witamin. Należy pamiętać, że zabiegi powinny być indywidualnie dobierane do jakości i kondycji owłosienia, a odpowiednio do skóry głowy.

Czym jest łysienie androgenowe?

Większość osób dotkniętych chorobą cierpi na dziedziczną utratę włosów znaną jako łysienie androgenowe lub łysienie androgenetyczne.  W łysieniu androgenowym odziedziczony gen zwykle powoduje nadmierną wrażliwość cebulek na hormon dihydrotestosteron (DHT), który odgrywa kluczową rolę. Schorzenie te jest również najczęstszą formą łysienia u kobiet. Cała rzecz w kwestii wypadania włosów dzieje się lokalnie u nasady w centralnej części głowy.

U osób z łysieniem androgenowym cebulki włosów są niezwykle wrażliwe na DHT. Zawierają one również większą ilość enzymu 5-alfa reduktazy, co oznacza, że ​​wytwarzane jest więcej hormonu. Im wcześniej wykryta zostanie przypadłość, tym szybciej kuracja zakończy się sukcesem. Efekty najczęściej widoczne są dopiero po trzech miesiącach. Odrastanie włosów w już łysych obszarach można osiągnąć tylko częściowo, ponieważ obkurczanie się mieszków włosowych w kontekście łysienia androgenowego jest na ogół nieodwracalne.

Czym jest mezoterapia skóry głowy?

Mezoterapia skóry głowy to małoinwazyjna forma zabiegu, polegająca na wielokrotnych wstrzyknięciach w powierzchowną skórę właściwą. Zastrzyki działają na skórę na różne sposoby. Na przykład stymulowane są ważne procesy regeneracyjne. Przeciwdziałają starzeniu się i zmarszczkom skóry oraz hamują nadmierne wypadanie włosów.

W celu uzyskania widocznych efektów po mezoterapii skóry głowy należy powtarzać zabieg kilkukrotnie w odstępie około dwóch tygodni. Po kilku cyklach często można zaobserwować poprawę wzrostu włosów. Po około trzecim miesiącu od zabiegu włosy odrastają zdrowsze i pełniejsze. Po mezoterapii skóry głowy wygląda ona na świeższą i lepiej ukrwioną, a jej łuszczenie się ustępuje.

Jak długo utrzymuje się efekt po mezoterapii?

Mezoterapia to szybki zabieg z efektami, które pojawiają się po kilku tygodniach i mogą utrzymać się przez kilka miesięcy. Jednak dokładny czas działania różni się w zależności od osoby, a także zależy od stopnia utraty włosów. Rezultat można utrzymać trwale poprzez regularne zabiegi. Porost włosów skutecznie przyspiesza również stosowanie koktajli na skórę głowy.