pozyskiwanie_osocza
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

W jaki sposób pozyskuje się osocze bogatopłytkowe?

PRP (Platelet Rich Plasma) czyli osocze bogatopłytkowe jest skuteczną i bezpieczną metodą na przywrócenie skórze zdrowego, młodzieńczego wyglądu. Stanowi swojego rodzaju indywidualny eliksir młodości, ponieważ jest otrzymywane z krwi obwodowej pobranej
od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki zastosowaniu autonomicznego preparatu, zabieg jest naturalny, biokompatybilny
z organizmem oraz nie niesie ze sobą ryzyka alergii, nietolerancji na preparat lub jakiejkolwiek odpowiedzi immunologicznej organizmu.
Osocze uruchamia naturalne procesy regeneracyjne w skórze, skupiając się głównie na biostymulacji komórek.

Czym jest osocze?

Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Znajduje się w nim więcej, niż w tej samej objętości krwi, aktywnych biologicznie płytek krwi ( trombocytów ) i białkowych czynników wzrostu, które odpowiadają za stymulację i przebieg procesów regeneracyjnych i naprawczych w organizmie.

Czynniki wzrostu – jak działają?

Czynniki wzrostu i trombocyty biorą udział w procesach odtwarzania ciągłości tkanek po urazach i uszkodzeniach — to dzięki nim rany szybko zarastają nową tkanką, a obszary zniszczone przez procesy zapalne ulegają regeneracji. W wyniku uwalniania czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi, stymulacji ulegają naturalne procesy regeneracyjne skóry. Dochodzi wówczas do tzw. autologicznej odnowy komórkowej – działanie własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych prowadzi do regeneracji komórek.

Czynniki wzrostu zawarte w osoczu, które są uwalniane z płytek krwi w trakcie zabiegu:

  • EGF (Epidermal Growth Factor) — czynnik wzrostu naskórka — powoduje proliferację, różnicowanie i wydłuża życie komórek naskórka;
  • VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) — czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego — stymuluje mitozę komórek śródbłonka oraz zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych;
  • PDGF (Platelet Derivet Growth Factor) — płytkopochodny czynnik wzrostu — reguluje różnicowanie i podziały komórki oraz stymuluje angiogenezę;
  • TGF (Transforming Growth Factor) — transformujący czynnik wzrostu — kontroluje tempo i różnicowanie komórek, ma działanie przeciwzapalne.

Wszystkie razem, wraz z płytkami krwi, prowadzą do szybkiego i skutecznego odmłodzenia i regeneracji: od poziomu komórek i włókien tworzących strukturę tkanek, aż po unaczynienie. Ze względu na sposób działania, zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealny praktycznie dla każdego. Jednak żeby osiągnąć maksimum efektów zabiegowych, w osoczu powinna znajdować się odpowiednia ilość płytek krwi. Jeśli chcemy mieć pewność, czy w organizmie jest odpowiednia ilość trombocytów, należy udać się na podstawowe badanie morfologiczne. U osób z odpowiednią ilością płytek krwi, która u dorosłego człowieka waha się w przedziale między 150, a 400 tys/μl,
efekt zabiegowy będzie szybko zauważalny. Niestety u osób, u których wynik nie mieści się w tej normie, możemy nie osiągnąć efektów zabiegowych. Jeśli wynik badania jest zbyt niski. warto sprawdzić czy u naszego pacjenta nie mamy do czynienia z anemią, białaczką, marskością wątroby, niedoborem kwasu foliowego lub witaminy B12.

Jakich efektów możemy się spodziewać u osób z płytkami krwi w normie? Zabieg rewelacyjnie sprawdza się przy pierwszych oznakach starzenia: przy widocznych bruzdach, zmarszczkach, wiotkościach skóry i ubytkach tkanki. Ponadto, idealnie się sprawdzi w przypadku
skór wysuszonych, zmęczonych, odwodnionych , słabo napiętych oraz z niejednolitym kolorytem. Dodatkowym atutem jest wspomaganie działania przy redukcji blizn po trądziku oraz przyśpieszenie regeneracji uszkodzeń skóry po innych zabiegach.

W jaki sposób pozyskuje się osocze?

Procedura zabiegowa rozpoczyna się od wykluczenia wszystkich przeciwwskazań. Osoba wykonująca zabieg powinna dokładnie omówić procedurę zabiegową z pacjentem. Następnie wybiera się odpowiedni zestaw do wykonywania osocza.
Proces samego pozyskiwania osocza polega na pobraniu do probówki krwi obwodowej (żylnej, do 60 ml ) od pacjenta przez lekarza lub pielęgniarkę, bezpośrednio przed zabiegiem. Następnie poddaje się ją wirowaniu w specjalnie przeznaczonej do tego wirówce. Wirowanie skutkuje oddzieleniem elementów morfotycznych krwi (różniących się ciężarem). Największe i najcięższe są erytrocyty czyli krwinki czerwone, dlatego ich warstwa ułoży się na dnie probówki. Nad warstwą krwinek czerwonych znajdzie się cienka warstwa tzw. kożuszka (mała objętość <1% we krwi). Najwyższa, żółtawa warstwa zawiera osocze bogato płytkowe PRP oraz osocze ubogie w płytki czyli PPR. Najistotniejszą warstwą dla zabiegu tzw. jest kożuszek leukocytarno-płytkowy oraz odrobina osocza powyżej kożuszka.
Przy pobieraniu preparatu należy uważać, żeby nie zaciągnąć do strzykawki erytrocytów – ich podanie do skóry może powodować powstanie czerwonych plam a w ostateczności przebarwień.

osocze_bogatoplytkowe

Systemy do pozyskiwania osocza

Na rynku medycyny estetycznej istnieje wiele systemów służących do pozyskiwania osocza. Wybór danego systemu zależy tylko i wyłącznie
od decyzji osoby przeprowadzającej zabieg. Należy jednak pamiętać, aby używać jedynie zestawów lub probówek certyfikowanych medycznie. Wyróżniamy standardowe probówki z antykoagulantem (cytrynian sodu), probówki z żelem separującym oraz probówki ze specjalnymi zwężeniami i kanalikami, które ułatwiają pobranie samego osocza. Pierwsze wymagają od osoby wykonującej zabieg największej wprawy, ponieważ podczas pobierania osocza istnieje ryzyko zaciągnięcia do strzykawki erytrocytów.

Sprawa wygląda troszkę inaczej w przypadku probówek z separatorem lub zwężeniem – praca z nimi jest łatwiejsza, ponieważ posiadają bariery chroniące przed przypadkowym pobraniem czerwonych krwinek. Niestety, stosowanie probówek z żelem separującym może się okazać dla niektórych szkodliwe – w przypadku zastosowania takich probówek, musimy liczyć się z możliwością wystąpienia reakcji alergicznych na składniki żelu.
Dodatkowym minusem w pracy z probówkami z żelem separującym jest fakt, że po odwirowaniu nie widać gdzie znajduje się potrzebny
do zabiegu kożuszek leukocytarny wraz z warstwą płytek krwi. Czasami zdarza się, że płytki krwi zatrzymują się pod żelem separującym
lub w samym żelu. Podanie samego osocza bez tych drogocennych składników spowoduje, że zabieg będzie nieskuteczny.

Probówki różnią się pojemnością, znajdziemy takie, które będą miały 4,5ml pojemności ale również takie o pojemności 10ml. Wielkość probówek powinniśmy dopasować do rodzaju wirówki i wielkości pojemników na probówki.

Aktywatory do osocza – czy warto stosować?

Istnieją również specjale aktywatory, które mają za zadanie przyśpieszyć aktywację czynników wzrostu, jednak ich zastosowanie może przynieść gorsze efekty zabiegowe. Najczęściej stosowane – trombina i chlorek wapnia powodują natychmiastowe uwolnienie czynników wzrostu. Aktywacja płytek powoduje, że tracą one zdolność poruszania się, co w efekcie oznacza utrudnione dotarcie do najbardziej potrzebujących miejsc w skórze. Przy takiej aktywacji, płytki działają jedynie w miejscu podania. Natomiast aktywacja „naturalna”,
bez użycia dodatkowych aktywatorów, która zachodzi po podaniu osocza do skóry, sprzyja stopniowemu powolnemu uwalnianiu
czynników i dłuższej ekspozycji na ich stężenie. Czynniki wzrostu aktywowane w sposób naturalny docierają w większe obszary w skórze, ponieważ nie tracą one możliwości poruszania się.

Wirówki do osocza

Niezależnie od wybranego systemu, żeby uzyskać osocze odpowiednie do zabiegu, konieczne jest użycie wirówki.
Podobnie jak w przypadku zestawów, istnieje wiele wirówek do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego. To jaką wybierzemy do swojego gabinetu, uzależnione jest od tego jakie zabiegi chcemy wykonywać (bardziej złożone wirówki pozwolą również na pozyskanie fibryny)
oraz od budżetu.
Najlepsze na rynku są wirówki horyzontalne, ponieważ ułożenie w nich probówek powoduje jednakowe działanie siły odśrodkowej na całą długość probówki. Niestety ich cena jest kilka razy wyższa niż w przypadku zwykłych wirówek kątowych, dlatego też nie każdy może sobie pozwolić na zakup takiej wirówki.
Do wykonywania zabiegu PRP zupełnie wystarczająca jest wirówka kątowa. Warto jednak wybrać taką, która pozwala na wybór różnych parametrów wirowania oraz taką, która ma różne programy hamowania. Każdy producent probówek podaje zalecane parametry wirowania dla swojego produktu, mogą one się różnić w zależności od stosowanych zestawów. Posiadanie wirówki z wieloma ustawieniami parametrów pozwoli na pracę na większej ilości zestawów zabiegowych.

Jak wygląda postępowanie zabiegowe?

Do wykonania zabiegu niezbędne jest posiadanie strzykawek z systemem luer lock oraz odpowiednio dobranych igieł pod względem długości i grubości. Zazwyczaj osocze podaje się za pomocą igieł o grubości 30G, jednak kwestia wyboru grubości jest indywidualna i dokładnie omawiana podczas profesjonalnego szkolenia.
Pozyskane z krwi osocze podaje się za pomocą mezoterapii igłowej, sposób podania jest uwarunkowany od umiejętności osoby wykonującej zabieg – tu również ma znaczenie to, jakie metody podawania osocza zostały omówione podczas szkolenia. Najczęściej jest
to jednak technika depozytów lub wstecznie liniowa. Obie techniki podania są prawidłowe a wybór jednej z nich jest decyzją osoby wykonującej zabieg.

Bardzo ważne, aby podczas zabiegu zachować wszystkie środki ostrożności tak, aby zabieg był w 100% bezpieczny. Konieczne jest założenie odpowiedniej odzieży ochronnej, rękawiczek, maski i okularów lub przyłbicy. Odpowiednie przygotowanie do zabiegu
pozwoli nam na uniknięcie ryzyka kontaktu z krwią lub osoczem naszego klienta – musimy pamiętać, że liczy się bezpieczeństwo zarówno klienta jak i osoby wykonującej zabieg.