mikroiglowy rf frakcyjny
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Radiofrekwencja mikroigłowa – zabiegi z wykorzystaniem tej technologii

Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej oraz kosmetologii sprawia, że powstają nowe urządzenia, które są narzędziem pozwalającym uzyskać spektakularne rezultaty. Jednym z najnowszych odkryć medycyny estetycznej są urządzenia radiofrekwencji mikroigłowej. Jest to technologia, która powstała w Korei, ale podbija już rynek europejski i cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Dlaczego ta technologia cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród klientów oraz jakie są wskazania do zabiegu z radiofrekwencją mikroigłową? Jakie urządzenie wybrać do swojego gabinetu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Radiofrekwencja – co to jest?

Technologia fali radiowej nie jest w kosmetologii niczym nowym, z powodzeniem była już stosowana od lat. Czym charakteryzują się fale radiowe? Są to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych. W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje fale radiowe o wysokiej częstotliwości, najczęściej w przedziale 0,5-7MHz. Należy pamiętać, że głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali.

Zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji opierają się na wywołaniu efektu termicznego. Działanie zewnętrznego, zmiennego pola elektromagnetycznego, powoduje ruch jonów w tkance. Poruszające cząsteczki ocierają się o siebie i wywołują emisję ciepła endogennego. W ten sposób doprowadzamy do szoku termicznego, który wzbudza proces regeneracji oraz przebudowy struktury skóry. Poprzez podgrzanie można wywołać proces odnowy w skórze właściwej, zachodzi również stymulacja powstawania nowego kolagenu i elastyny. W konsekwencji możemy uzyskać efekt jędrniejszej i bardziej elastycznej skóry. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co skóra staje się bardziej odżywiona i dotleniona, a także poprawia się jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Kluczowym elementem w przypadku rf mikroigłowej jest to, aby z temperaturą 45-60 stopni dotrzeć na odpowiednią głębokość. Niższa temperatura nie uruchomi właściwych procesów regeneracji, a zbyt wysoka powoduje zwęglanie tkanek. Niestety sama fala radiowa nie jest w stanie precyzyjnie wnikać na określoną głębokość w skórze, która byłaby odpowiednia, aby uzyskać pożądany efekt, ponieważ intensywność działania fali radiowej maleje wraz z przenikaniem przez struktury naskórka. Genialnym rozwiązaniem okazało się połączenie technologii radiowej z mikronakłuwaniem skóry. Dzięki takiemu połączeniu możemy dotrzeć tą samą częstotliwością fal radiowych w głąb skóry, ponadto mikrouszkodzenia pojawiające się podczas nakłuwania stymulują skórę do odnowy. Zastosowanie igieł w urządzeniach wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne daje lepsze efekty terapeutyczne niż przy tradycyjnym RF, ponieważ tkanki są równomiernie podgrzane.

Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej

Frakcyjna rf mikroigłowa, ze względu na swoje właściwości, jest idealna w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry twarzy oraz skóry ciała. Dzięki działaniu ciepła i mechanicznego wkłucia, stymulujemy powstawanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu uzyskujemy efekt napięcia skóry.

Wskazania do zabiegu RF Frakcyjnego Mikroigłowego:

  • Redukcja zmarszczek
  • Poprawa jędrności i elastyczności skóry na twarzy i ciele
  • Poprawa owalu twarzy
  • Redukcja blizn, w tym blizn potrądzikowych
  • Redukcja rozstępów
  • Odżywienie, poprawa kolorytu skóry
  • Redukcja rozszerzonych porów

Przeciwwskazania do zabiegu RF mikroigłowym

Przed przystąpieniem do zabiegu z wykorzystaniem fal radiowych konieczne jest wykluczenie wszystkich przeciwwskazań do zabiegu:

  • Ciąża i okres laktacji
  • Choroby nowotworowe
  • Metalowe implanty
  • Rozrusznik serca
  • Stany zapalne skóry i organizmu
  • Choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze
  • Zaburzenia czucia i gojenia
  • Zapalenie żył
  • Epilepsja
  • Trądzik różowaty
  • Depozyty wykonane usieciowanym kwasem hialuronowym w miejscu zabiegowym

Przebieg zabiegu RF mikroigłowym

Urządzenia wykorzystujące działanie radiofrekwencji umożliwiają nam pracę na różnych obszarach na ciele, jak również na twarzy. Do pracy potrzebne są jednorazowe moduły wieloigłowe: 25, 49 i 81 igieł. Moduł 25 igieł stosujemy do pracy w okolicy oka oraz górnej wargi, 49 do pracy na twarzy, szyi i dekolcie, natomiast moduł 81 igieł jest przeznaczony do pracy na ciele. Urządzenie umożliwia pracę na różnych głębokościach od 0,2 do 3,0 mm. Dzięki temu, możemy dotrzeć nawet do skóry właściwej.

Zabieg polega na nakłuwaniu skóry ciała lub twarzy, za pomocą odpowiednio dobranego kartridża oraz na kontrolowanym podgrzaniu skóry. W momencie wkłucia, przez igły przepływa prąd zmienny o częstotliwości fal radiowych. Metodykę zabiegową dobiera się w zależności od posiadanego rodzaju igieł w modułach. Igły, którymi przepływa prąd, mogą być izolowane lub nieizolowane. Igły izolowane nagrzewają tkankę tylko na określonej głębokości, którą ustawimy na głowicy. Takie igły pozwalają na kilkakrotne przejście na różnych głębokościach w trakcie jednej procedury. W przypadku igieł nieizolowanych, podgrzanie następuje na całej długości igły, dlatego modułem takim wykonujemy tylko jedno przejście w trakcie zabiegu.

Reakcje skórne po zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej i pielęgnacja pozabiegowa

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może być lekko podpuchnięta. Na powierzchni zabiegowej po kilku dniach w miejscach wkłuć mogą pojawić się drobne strupki. Są to normalne reakcje, które pojawiają się po tym zabiegu. W celu zmniejszenia dyskomfortu po zabiegu można zastosować specjalne maski Aqua Gel Kik-Gel, które niwelują obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Bardzo dużą zaletą zabiegu jest stosunkowo krótki czas rekonwalescencji. Zaczerwienienie i obrzęk utrzymują się przez kilka godzin po zabiegu. Po wykonanej procedurze niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz przestrzeganie zasad pozabiegowych – nie można wykonywać makijażu przez okres co najmniej 5 dni, należy stosować delikatne środki myjące, nie można zdrapywać powstałych strupków oraz trzeba stosować specjalny krem pozabiegowy, który przyspieszy regenerację skóry. Może to być preparat Egensia, w którego skład wchodzą ceramidy, czynniki wzrostu, wąkrota azjatycka. Przyspiesza on gojenie się skóry po zabiegu, a dzięki zawartości ceramidów, ma właściwości uszczelniające barierę hydrolipidową.

Radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny?

Laser frakcyjny, tuż obok fal radiowych jest jednym z najlepszych zabiegów, który wykorzystuje się do poprawy kondycji skóry. W przypadku obu urządzeń mamy do czynienia z frakcjonowaniem skóry, w obu wykorzystujemy również podgrzanie skóry. Urządzenia te jednak różnią się od siebie, dlatego bardzo ważne jest aby dokładnie poznać potrzeby skóry, zanim wybierzemy dla niej odpowiednią technologię.

Laser frakcyjny CO2 ablacyjny to urządzenie, które znajduje wiele zastosowań w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej m.in redukcji rozstępów, usuwania blizn potrądzikowych, resurfacingu twarzy, ujędrniania skóry i redukcji zmarszczek. Działanie lasera frakcyjnego polega na pobudzeniu procesu regeneracji skóry poprzez wytworzenie mikroskopijnych dziurek w danym obrębie skóry twarzy lub ciała. Pobudzane są fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych.

Podczas zabiegu, wiązka lasera frakcyjnego wnika w głąb skóry właściwej, gdzie zostaje pochłonięta przez znajdującą się w komórkach wodę. Woda natychmiast się podgrzewa, przez co dochodzi do ablacji naskórka oraz wierzchniej warstwy skóry właściwej. Po zabiegu dochodzi do złuszczania, dając efekt mocnego odświeżenia powierzchni skóry. Poprzez działanie ciepła, włókna kolagenowe ulegają przebudowie, dzięki czemu uzyskujemy widoczne wygładzenie zmarszczek.

Ze względu na ablacyjne działanie lasera frakcyjnego, okres rekonwalescencji po zabiegu może wynosić nawet do tygodnia. Zabieg laserem frakcyjnym jest terapią bolesną, przez co zaleca się nałożenie na skórę kremu znieczulającego.

Radiofrekwencja mikroigłowa – cena urządzenia

Urządzenie ClaireFrax marki 4MED, w którym zastosowano technologię fali radiowej z TermoNeedles jest urządzeniem polskiej produkcji. Zalety urządzenia to innowacyjna technologia, która gwarantuje spektakularne efekty zabiegowe. Urządzenie posiada bardzo intuicyjny i przejrzysty interface w języku polskim. Obudowa urządzenia ClaireFrax marki 4MED jest produkowana z bardzo trwałych, odpornych na środki do dezynfekcji materiałów, które posiadają odpowiednie atesty umożliwiające stosowanie ich w gabinetach medycznych oraz kosmetologicznych. Dodatkowym atutem urządzenia jest elegancki wygląd i nowoczesny design. Urządzenie jest dostępne w dwóch wersjach: Mini urządzenie – ClaireFrax RF oraz ClaireFrax RF frakcyjny mikroigłowy.