Pochłaniacz pyłu do paznokci
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Pochłaniacz pyłu do paznokci – jaki wybrać?

Planując otworzenie nowej działalności, czy rozszerzenia już istniejącej należy myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim, swoich pracowników oraz klientów. Ostatnią rzeczą na której należy oszczędzać jest jakość świadczonych usług i czystość jaką możemy zapewnić w naszym gabinecie. Przy otwieraniu salonu wykonującego zabiegi manicure lub pedicure należy przede wszystkim zadbać o dobór odpowiedniego pochłaniacza pyłu, gdyż decyzja ta ma istotny wpływ na nasze zdrowie, a co za tym idzie – gotowość do pracy.

Fizjologia oddychania – bezpieczeństwo pracy

Ludzkie płuca są w stanie pobrać do 20 tysięcy litrów powietrza dziennie. Posiadają one gąbczastą strukturę składającą się z 500 milionów pęcherzyków płucnych. Pęcherzyki płucne odpowiadają za wymianę gazową między otoczeniem, a krwią ludzkiego organizmu. Wdychane przez nos powietrze ulega wstępnemu oczyszczeniu przez włoski, które znajdują się w nosie. Oczyszczenie to hamuje dalsze przenikanie większych cząstek do organizmu. Z mniejszymi cząstkami organizm również dobrze sobie radzi poprzez odruch kaszlu i kasłania.

Problem pojawia się wtedy, kiedy przebywamy w zanieczyszczonym miejscu przez dłuższy okres, który trwa dniami, tygodniami, miesiącami… a nawet latami. Do takich niesprzyjających warunków na pewno można zaliczyć pracę manicurzystki, czy pedicurzystki, gdzie unosi się sporo pyłu paznokciowego. Ponadto w pyle tym mogą znajdować się biologicznie niebezpiecznie patogeny takie jak grzyby, wirusy i bakterie.

Statystyki są  nieubłagalne – podczas rocznej pracy manicurzystki do jej płuc może zostać dostarczone nawet 4kg pyłu paznokciowego.

Higiena środowiska pracy

Bezpieczeństwo podczas pracy jest szczególnie ważne, zatem każda odpowiedzialna stylistka paznokci powinna zapatrzeć się w pochłaniacz pyłu oraz maseczkę ochronną, które skutecznie zmniejszają ilość wdychanych zanieczyszczeń.

Brak pochłaniacza pyłu może skutkować wieloma negatywnymi aspektami dla naszego organizmu. Poprzez długotrwały kontakt z pyłem paznokciowym można nabawić się takich chorób jak: pylica, astma oskrzelowa, alergia skóry oraz problemy ze śluzówką oka. Nierzadko przyczyny te skutkują koniecznością rezygnacji z pracy w zawodzie.

Techniki pracy stylistki paznokci

Technika pracy stylisty paznokci skutkuje wybraniem odpowiedniego pochłaniacza. Wyróżniamy technikę na mokro i na sucho.

W pierwszej z nich pył wiąże się z płynem, co zapobiega jego nadmiernemu rozprzestrzenianiu się w otoczeniu. Do płynu dodawane są środki do dezynfekcji oraz substancje zapachowe.

Druga technika, czyli praca na sucho jest częściej spotykana i z nią najczęściej mamy styczność podczas wizyty u manicurzystki. Jest ona łatwiejsza i generuje mniejsze koszty.

W przypadki techniki na sucho można zdecydować się na zakup urządzenia do szlifowania paznokci, czyli frezarki już z załączonym pochłaniaczem pyłu. Frezarka z opcją pochłaniania pyłu pochłania nawet do 95% zanieczyszczeń. Przeznaczona jest ona głównie dla podologów, gdyż podczas ich pracy dochodzi do kontaktu nie tylko z pyłem paznokciowym, ale także drobnoustrojami skóry stóp. Przy wyborze tego typu produktu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia, ilość obrotów, a także na ilość pochłanianego powietrza. Najskuteczniejsze frezarki z pochłaniaczem pyłu są w stanie 85 – 95 % pyłu.

Jaki pochłaniacz wybrać?

Pochłaniacze pyłu występują w różnych konfiguracjach – między innymi skojarzone z wyżej wymienionymi frezarkami do paznokci.

Najczęściej spotykaną forma są jednak pochłaniacze stacjonarne zlokalizowane na biurku stylistki paznokci. Pełnią one dodatkową rolę poduszki pod dłonie umożliwiające wykonanie zabiegu manicure. Do zalet tego typu pochłaniaczy na pewno należy niska cena zakupu, niskie koszty eksploatacyjne. W urządzeniu tym należy wymieniać filtry lub worki na pył. Wadą urządzenia jest wyraźnie słyszalny dźwięk obracających się wentylatorów.

Kolejną opcją jest pochłaniacz pyłu wbudowany w blat biurka do wykonywania zabiegów manicure. Zarówno wady jak i zalety są takie same jak w przypadku pochłaniacza stacjonarnego.

Interesującą opcją jest pochłaniacz z lampą. Urządzenie nie tylko oświetla stanowisko pracy, ale również zasysa unoszący się do góry pył. Nie powinno się go traktować jako autonomicznej jednostki, tylko jako uzupełnienie pochłaniacza stacjonarnego zlokalizowanego na biurku lub wmontowanego w blat biurka. Wadą tego typu urządzeń jest niewielka pojemność worka na pył.

Idealnym rozwiązaniem dla salonów, które posiadają kilka stanowisk manicure lub pedicure jest wyposażenie pomieszczeń w centralny pochłaniacz pyłu paznokciowego. Jednostkę centralną można umieścić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Urządzenie cechuje wysoka wydajność pracy – potrafi pochłonąć nawet do 90% zanieczyszczeń i pyłu znajdujących się w powietrzu. Pochłaniacz pracuje na wysokości do 30 cm powyżej stanowiska pracy. Urządzenie w zakupie nie należy do najtańszych rozwiązań,  jednak cechuje go tania eksploatacja i brak konieczności częstego wymieniania worka z pyłem.

Filtry pochłaniacza pyłu

Nie bez znaczenia jest dobór filtra do urządzenia, które proponują nam producenci. Najlepszym zakupem są filtry spełniające normy europejskie BIA. W przypadku inwestycji w tego typu filtr mamy pewność całkowitego zbierania pyłu paznokciowego, gdyż filtry te gwarantują pobieranie cząstek o zróżnicowanej wielkości i strukturze, a także zapobiegają przedostawaniu się ich na zewnątrz.