Oczyszczanie wodorowe czy peeling węglowy
Na rynku kosmetologicznym możemy znaleźć całą gamę zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwalają na dogłębne oczyszczenie, przywrócenie skórze blasku, poprawę napięcia skóry oraz jej kolorytu. Jako jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych, możemy wyróżnić laserowy peeling węglowy (wykonywany za pomocą lasera Q-Switch) oraz oczyszczanie wodorowe. Są to zabiegi oparte na nowoczesnych technologiach, które są skuteczne i bezpieczne dla organizmu. Wspólnym mianownikiem jest oczyszczenie skóry. Należy jednak pamiętać, że zabiegi te różnią się od siebie i nie dają całkowicie identycznych efektów zabiegowych. Udając się na zabieg do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, specjalista pomoże dobrać odpowiedni zabieg do potrzeb skóry.
Spis treści
Zabieg oczyszczania wodorowego twarzy – co to jest?
Bardzo istotnym czynnikiem warunkującym kondycję skóry i zwiększającym efekty postępującego starzenia skóry, są wolne rodniki (oksydanty). Są to reaktywne formy tlenu, które powstają jako efekt uboczny wielu reakcji zachodzących w ludzkim organizmie. W małej ilości są one potrzebne do przebiegu pewnych procesów metabolicznych, natomiast w nadmiarze działają destrukcyjnie na lipidy, białka i kwasy nukleinowe w komórkach. Dzieje się tak, ponieważ wolne rodniki posiadają niesparowane elektrony, które łatwo wiążą się z innymi strukturami – dla zachowania równowagi poszukują elektronów w najbliższym otoczeniu. Najbardziej niszczący dla organizmu jest fakt, że niesparowany atom tlenowy może przyłączyć atom inny, niż tlenowy. To przez to dochodzi do niszczenia struktur komórkowych a nawet DNA, co znacząco wpływa na stan skóry i zdrowia.
Neutralizacja wolnych rodników jest więc niezbędna do spowolnienia procesu starzenia skóry. W tym przypadku bardzo dużą rolę odgrywają tak zwane antyoksydanty. Jednym z najlepszych naturalnych antyoksydantów jest wodór. Jest to najmniejszy pierwiastek występujący w naturze, który posiada największą zdolność do łączenia się z wolnymi rodnikami – aktywny wodór, rozpuszczony w wodzie, oddaje elektrony wolnym rodnikom, dzięki czemu szybko i skutecznie je neutralizuje, działając ochronnie na komórki skóry.
Jak przebiega zabieg oczyszczania wodorowego twarzy
Oczyszczanie wodorowe to zabieg polegający na wtłaczaniu do głębszych warstw skóry cząsteczek wodoru za pomocą strumienia wody pod zwiększonym ciśnieniem. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom wodór przenika do skóry, oczyszczając ją już na poziomie komórkowym. Dodatkowym atutem jest zachodzący proces elektroporacji – zastosowanie impulsów elektrycznych sprawia, że otwierają się mikrokanaliki, dzięki którym możliwe jest wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry.
Oczyszczanie wodorowe składa się z kilku etapów. Każdy z nich działa w inny sposób na skórę, dzięki czemu zabieg wpływa na wiele problemów skórnych.
I etap – neutralizacja wolnych rodników za pomocą wody bogatej w wodór – oksydanty łączą się z jonami tworząc wodę i tlen.
II etap – złuszczanie skóry za pomocą specjalnego preparatu – ten etap pozwala usunąć martwy naskórek z powierzchni skóry, który utrudniałby wnikanie substancji aktywnych.
III etap – rozprowadzenie antyoksydantów w miejscu poddawanym zabiegowi – ma to na celu ochronę skóry przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zabezpieczenie przed wytworzeniem wolnych rodników.
Na rynku dostępne są różne urządzenia, niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje, które można wykorzystać podczas zabiegu. Najczęściej jest to peeling kawitacyjny, który można zastosować przed pierwszym etapem oczyszczania. Tą samą głowicę można wykorzystać do zabiegu sonoforezy, aby ułatwić wnikanie antyoksydantów w głąb skóry. Ultradźwięki doprowadzają do drgań, wywołując relaksację struktur komórkowych, zwiększają przepuszczalność błon komórkowych oraz poprawiają metabolizm komórkowy.
Skuteczność zabiegu oczyszczania wodorowego
Każda skóra, w pierwszym etapie pielęgnacji, wymaga dogłębnego oczyszczenia. Zabiegi kosmetyczne mogą być nieefektywne, jeśli skóra nie zostanie odpowiednio do nich przygotowana. Oczyszczanie wodorowe pozwala na osiągnięcie optymalnego nawilżenia, odżywienia i dotlenienia skóry. Można śmiało stwierdzić, że jest odpowiednim zabiegiem wprowadzającym do innych terapii. Należy pamiętać o destrukcyjnym działaniu nadmiarowych wolnych rodników – jeśli ich nie zneutralizujemy, to nawet bardziej inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą nie być w stu procentach efektywne.
Wskazania i przeciwskazania zabiegu oczyszczania wodorowego
Oczyszczanie wodorowe jest zabiegiem, który ma bardzo szerokie zastosowanie i może być stosowany na wiele problemów skórnych. Jest to procedura nieinwazyjna i można ją stosować nawet w przypadku skór wrażliwych, trądzikowych i ze stanami zapalnymi.
Szczególne wskazania do zabiegu to:
- skóra wymagająca dogłębnego oczyszczenia
- skóra szara, ziemista, zmęczona
- zaskórniki, rozszerzone pory
- tendencja do powstawania zmian trądzikowych i stanów zapalnych
- pierwsze oznaki starzenia
- skóra tłusta, z nadmiernym wydzielaniem sebum
Oczyszczanie wodorowe to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, jednak nawet w jego przypadku istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Wśród nich możemy wymienić:
- patologiczne stany chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca, nowotwory
- aktywne choroby skóry
- aktywna opryszczka
- rozrusznik serca
- metalowe implanty
Laserowy peeling węglowy – co to jest?
Laserowy peeling węglowy to kolejny zabieg cieszący się dużą popularnością w gabinetach kosmetycznych. Podobnie jak oczyszczanie wodorowe można go stosować w przypadku różnych problemów skórnych. Ich głównym celem jest oczyszczenie skóry, jednak należy pamiętać, że oba zabiegi działają w inny sposób. Jeśli chcemy działać kompleksowo na skórę, warto wykonywać te zabiegi naprzemiennie – peeling węglowy oczyści skórę z bakterii a oczyszczanie wodorowe pomoże w walce z wolnymi rodnikami.
Jak przebiega zabieg peelingu węglowego?
Laserowy peeling węglowy wykonuje się przy pomocy wysokoenergetycznego lasera Q-Switch Nd:Yag. Zabieg polega na naświetlaniu promieniem laserowym skóry uprzednio pokrytej specjalną koloidalną zawiesiną węgla. Podczas zabiegu drobinki węgla wnikają we wszelkie nierówności skóry, rozszerzone pory skóry, zmarszczki i zagłębienia, absorbując energię światła laserowego.
Procedura rozpoczyna się od wykluczenia przeciwwskazań i dokładnego demakijażu. Następnie na skórę nakłada się specjalną maskę węglową i pozostawia aż do wyschnięcia.
Maska do peelingu węglowego jest nieodłącznym elementem zabiegu. Bez maski węglowej nie jesteśmy w stanie wykonać procedury zabiegowej – węgiel jest niezbędny do zaabsorbowania energii światła laserowego, bez niego nie osiągniemy pożądanych efektów zabiegowych. Dodatkowo węgiel aktywny skutecznie eliminuje toksyny, nadmiar łoju i sebum z powierzchni skóry oraz zrogowaciały naskórek. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne oraz rozjaśnia skórę.
W kolejnym etapie wykonuje się naświetlanie skóry za pomocą lasera. Po wykonanej procedurze należy oczyścić skórę z pozostałości maski. Dalsza część zabiegu jest dobierana indywidualnie i jest uzależniona od potrzeb skóry. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaróżowiona, szczególnie u osób z cerą naczyniową. Na skórę można nałożyć kwas o delikatnym działaniu, np. kwas migdałowy lub azelainowy. Aby ukoić skórę po zabiegu, można zastosować łagodzącą maskę algową lub nawilżającą maskę w kremie. Na wykończenie konieczne jest nałożenie kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Skuteczność peelingu węglowego
Skuteczność oczyszczania skóry za pomocą peelingu węglowego wynika przede wszystkim z wykorzystania zjawiska selektywnej fototermolizy – określona długość fali jest absorbowana przez konkretny barwnik (chromofor). Dany chromofor jest niszczony selektywnie, co znaczy, że uszkodzeniu nie ulegają inne otaczające tkanki.
W wyniku działania światła laserowego następują dwa zjawiska:
- Fototermoliza – laser dostarcza ciepło do barwnika znajdującego się w bakteriach, które żyją na powierzchni skóry. Dzięki wykorzystaniu zjawiska selektywnej fototermolizy bakterie ulegają zniszczeniu.
- Fotoablacja zewnętrzna – mikroeksplozje, które wywołuje laser powodują oderwanie się od powierzchni naskórka martwych, zrogowaciałych komórek.
Efektem połączenia fotoablacji zewnętrznej warstwy naskórka oraz fototermolizy jest między innymi odświeżenie skóry, zmniejszenie stanów zapalnych, stymulacja produkcji kolagenu oraz regulacja wydzielania sebum. Seria zabiegowa wyraźnie wpływa na napięcie skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek oraz oczyszcza skórę pozostawiając ją gładką i rozświetloną.
Wskazania i przeciwskazania zabiegu peelingu węglowego
Peeling węglowy jest doskonałym zabiegiem na wiele problemów skórnych, jednak jako największe wskazania do wykonania zabiegu możemy wymienić:
- drobne zmarszczki
- wyrównanie kolorytu skóry
- poprawa elastyczności skóry
- skóra tłusta i łojotokowa
- rozszerzone pory
- zaskórniki, krostki, grudki
- oczyszczanie skóry z bakterii
- odmłodzenie skóry
Peeling węglowy jest doskonałym zabiegiem dla skór cierpiących na trądzik pospolity. Podczas zabiegu zostają zniszczone Propionibacterium acnes, które wywołują zmiany trądzikowe. Po wykonaniu serii zabiegowej widać wyraźną poprawę wyglądu skóry, która utrzymuje się przez bardzo długi czas. Wykonanie serii zabiegów potrafi wykluczyć konieczność leczenia dermatologicznego.
Niestety, w związku z wykorzystaniem technologii laserowej, zabieg ma dużo więcej przeciwwskazań niż w przypadku oczyszczania wodorowego. Najważniejsze z nich to:
- ciąża i okres karmienia piersią
- nowotwory, radioterapia i chemioterapia
- cukrzyca
- epilepsja
- rozrusznik serca i metalowe implanty
- aktywne infekcje skóry
- opryszczka
- świeża opalenizna
- zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- nadciśnienie
- przyjmowanie leków i ziół uwrażliwiających na światło
Ostatni punkt jest szczególnie ważny w pracy z laserem. Jest wiele leków, które wykluczają możliwość zastosowania światła laserowego. Najważniejszym lekiem, który należy wykluczyć, szczególnie u osób z trądzikiem, jest izotretynoina – pochodna witaminy A. Lek wyklucza wykonanie zabiegu przez cały okres jego przyjmowania (zazwyczaj pół roku) i przez kolejne pół roku od ostatniej dawki.
Wśród innych leków, które możemy znaleźć na liście zakazanych przy pracy laserem są:
- witamina A i jej pochodne – leki na trądzik, suplementy diety z wit. A, stosowanie kremów z retinolem
- sterydy
- antybiotyki
- zioła – dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp
- leki przeciwzapalne i przeciwbólowe
- leki na serce
- leki przeciwcukrzycowe
- leki antyhistaminowe
Przed przystąpieniem do zabiegu należy upewnić się, czy przyjmowany lek nie wywołuje reakcji fotoalergicznych. Taka informacja znajduje się w każdej ulotce dołączonej do opakowania.