Makijaż permanentny brwi
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Makijaż permanentny brwi – ile się utrzymuje?

Każda kobieta marzy o tym, by wyglądać pięknie. Zadbana cera i podkreślone oczy czy usta to podstawa makijażu, ale wiele osób nie zdaje się nawet sprawy, jak ważny jest wygląd brwi. Ich kształt i barwa w znacznym stopniu wpływa na to, jak odbierana jest nasza twarz. Odpowiednio wymodelowane brwi mogą optycznie powiększyć i “zliftingować” oczy, wysmuklić nos, skrócić czoło, wyrównać delikatną asymetrię twarzy czy też skorygować jej kształt. Podczas robienia makijażu warto więc poświęcić tym elementom dostateczną uwagę, ale jeśli na co dzień nie mamy na to czasu lub zwyczajnie nie lubimy się malować, rozwiązaniem może być zabieg makijażu permanentnego brwi, który można wykonać w gabinecie medycyny estetycznej. To doskonały sposób, aby podkreślić naturalną urodę i zapewnić sobie trwały efekt. Dzięki temu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i czuć się pewnie w każdej sytuacji. Dowiedzmy się, na czym dokładnie polega ten zabieg, od czego zależy trwałość makijażu permanentnego oraz przez jak długi czas jest on widoczny.

Na czym polega makijaż permanentny brwi?

Makijaż permanentny brwi polega na aplikacji naturalnego barwnika w warstwę podstawną naskórka. Barwnik ten bywa określany jako pigment i dobierany jest względem odcienia cery klientki. Raz wykonany zabieg nie zapewni efektu na stałe, gdyż pigmenty z czasem naturalnie wytrącają się. Mimo to, za sprawą permanentnych brwi zyskujemy atrakcyjniejszy wygląd twarzy na długi czas bez konieczności ich codziennego, żmudnego malowania.

Choć na pierwszy rzut oka robienie brwi permanentnych może kojarzyć się z tatuowaniem, nie jest to to samo. Tatuaż wykonuje się wprowadzając barwniki dużo głębiej – w skórę właściwą, przez co jego kolory są bardziej nasycone. W makijażu permanentnym brwi nie potrzebujemy aż tak intensywnego efektu, dlatego barwnik wprowadzany jest jedynie w wierzchnią warstwę skóry. Nie tworzy to jednak ograniczeń dla efektu końcowego – możemy uzyskiwać w ten sposób cieńsze lub gęste brwi, o różnych odcieniach i kształcie.

Jak przebiega zabieg makijażu permanentnego brwi?

Zabieg makijażu permanentnego brwi przebiega etapowo. Na początek, ustalany jest pożądany efekt makijażu, następnie w obszar zabiegowy aplikowane jest miejscowe znieczulenie i przeprowadzana jest właściwa część zabiegu. Na koniec klientka otrzymuje zalecenia, których przestrzeganie pozwoli zwiększyć trwałość makijażu i ograniczyć ryzyko podrażnienia skóry.

Niezależnie od tego, czy wykonywany jest makijaż permanentny oczu, ust czy brwi, formuła zabiegu jest podobna. Na wstępie, podczas rozmowy z klientką, dokonuje się weryfikacji, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu. Mogą być nimi m.in. choroby skóry, cukrzyca, nowotwory czy ciąża. Następnie, w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej najpierw wykonywany jest rysunek wstępny. To moment, w którym możemy poczynić ostateczne ustalenia odnośnie kształtu brwi, ich grubości i koloru.

W drugiej kolejności osoba wykonująca zabieg (określana jako linergistka) nakłada na skórę wokół oczu specjalny krem lub płyn znieczulający. Następnie, zabieg polega na wprowadzeniu pigmentu do naskórka przy pomocy specjalnej igły. Warto wiedzieć, że istnieją różne metody, w zależności od tego, czy chcemy uzyskać gęste brwi czy brwi o różnej tonacji.

Jeśli po wygojeniu wygląd brwi nie będzie nas satysfakcjonował, można wykonać zabieg określany jako korekta makijażu permanentnego. Pozwala on udoskonalić efekt lub nałożyć ewentualne poprawki. Czas dowiedzieć się, jak długo utrzymuje się makijaż permanentny brwi i od czego to zależy.

Trwałość makijażu permanentnego – od czego zależy?

Trwałość makijażu permanentnego zależy od wielu czynników. W znacznym stopniu wpływa na to rodzaj skóry, stan zdrowia, styl życia, zabiegi pielęgnacyjne, ale i fachowość wykonania zabiegu oraz jakość pigmentu, który został w nim użyty. Ważne jest też przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

Trzeba wiedzieć, że makijaż permanentny ust, brwi czy oczu ściera się naturalnie, gdyż zachodzi nieustanny proces odnowy naskórka. W jakim czasie się zetrze? Czas utrzymywania się makijażu permanentnego brwi zależy m.in. od typu skóry. Pigment słabo wchłania się u osób o tłustej cerze, z rozszerzonymi porami i skłonnością do zmian skórnych. Z kolei efekt makijażu najdłużej utrzymuje się u osób o skórze suchej.

To, że u różnych osób proces wytrącania się pigmentów może postępować w innym tempie, wynika też ze stanu zdrowia. Niektóre choroby (np. autoimmunologiczne), a także przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwzakrzepowych czy immunosupresyjnych) negatywnie wpływa na trwałość makijażu permanentnego. Niesprzyjające są również zaburzenia gospodarki hormonalnej. Ciekawostką jest natomiast to, że wiele zależy też od samego wieku klientki. U młodszych pań makijaż utrzymuje się krócej, co ma związek z procesem keratynizacji.

Posiadaczki brwi permanentnych muszą także zwracać uwagę na codzienną pielęgnację. Niektóre kosmetyki i mocne peelingi powodują złuszczanie naskórka, a przez to szybsze wytrącanie się pigmentów. Trzeba unikać też opalania w solarium i wystawiania twarzy na zimne powietrze. Aby makijaż brwi utrzymał się przez długi czas, wskazane jest natomiast stosowanie kremów z witaminą E. Odpowiednia pielęgnacja powinna też obejmować używanie kremów z filtrem, gdyż podczas kąpieli słonecznych barwniki mogą wchodzić w reakcje z promieniami UV.

W makijażu permanentnym duże znaczenie ma także technika implementacji i sama jakość barwnika. Pigment nie może bowiem zostać wprowadzony zbyt płytko, gdyż trwałość efektu będzie słaba. Warto więc postawić na gabinet wyposażony w nowoczesne urządzenia i akcesoria do makijażu permanentnego. Z kolei barwnik nie może zawierać szkodliwych związków, takich jak alkohol etylowy czy tlenki żelaza. Wpływają one nie tylko na trwałość permanentnych brwi, ale i mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Najlepsze są certyfikowane barwniki o czystym składzie. Wiele zależy też od mocy pigmentów, jakie zostały zaaplikowane podczas zabiegu makijażu permanentnego brwi. Można aplikować barwniki różnej tonacji, ale im ciemniejszy kolor, tym trwałość efektu będzie lepsza.

Makijaż permanentny – ile się utrzymuje?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile utrzymuje się makijaż permanentny brwi. Jego trwałość zależy od wielu czynników. Z reguły jednak efekt widoczny jest przez 2-3 lata. Nie trzeba czekać do momentu, aż przestanie być zauważalny – gdy tylko kolor brwi zacznie blednąć, możemy udać się na dopigmentowanie. Jak sugeruje nazwa, jest to zabieg polegają na dopełnieniu brwi pigmentem, przez co makijaż odzyskuje swoją świetność i wydłuża się jego trwałość. Jest to też okazja do drobnych modyfikacji, np. przyciemnienia brwi czy zmiany ich kształtu.

Brwi permanentne doskonale podkreślą naturalną urodę Twojej twarzy i sprawią, że nie będziesz musiała martwić się o trwałość makijażu nawet na basenie. Warto jednak, by zabieg został wykonany w sprawdzonym gabinecie medycyny estetycznej, gdyż wówczas istnieje większa szansa na to, że jego rezultat długo utrzyma się i permanentne brwi będą wyglądać pięknie.