Laser pikosekundowy – co to jest i jak można go stosować?
Lasery do usuwania tatuażu to lasery typu Q-Switch. Dotychczas lasery Q-Switch były uważane za złoty standard w usuwaniu tatuaży. Zabiegi laserowe Q-Switch wykorzystują energię cieplną do rozbijania cząsteczek pigmentu (efekt fototermiczny), co powoduje stan zapalny i obrzęk w miejscu zabiegu, natomiast lasery pikosekundowe różnią się od nich.
Emitują ultra-krótkie impulsy (1 pikosekunda=1 bilionowa sekundy) które doprowadzają do znacznego wzrostu ciśnienia w cząsteczkach pigmentu. W ten sposób dochodzi do rozrywania pigmentu w oparciu o efekt akustyczny. Dzięki temu, po zabiegu cząsteczki pigmentu są bardzo małe i usuwane przez organizm pacjenta wraz z metabolizmem. Dzięki zastosowaniu laserów pikosekundowych można uzyskać lepsze efekty w krótszym czasie. Poprzez wykorzystanie efektu fotomechanicznego, a nie termicznego, zabieg z zastosowaniem lasera pikosekundowego charakteryzują się krótkim czasem rekonwalescencji po zabiegu oraz brakiem przebarwień pozapalnych. W cząstkę pigmentu, uderza energia kinetyczna o wysokiej mocy. Powoduje to rozpad cząsteczek na drobny pył, który zostaje wychwycony przez układ limfatyczny i wyeliminowany z organizmu jako niepotrzebna substancja prowadząc do stopniowego usuwania barwnika ze skóry.
Spis treści
Laser pikosekundowy – efekty
Laser pikosekundowy jest urządzeniem, które można stosować w następujących zabiegach:
- usuwanie tatuażu – redukcja kolorowych i czarnych tatuaży
- usuwanie makijażu permanentnego
- redukcja blizn i rozstępów
- peeling węglowy – zabieg Black Doll
- usuwanie przebarwień
Efekty zabiegowe, które można uzyskać przy pomocy lasera pikosekundowego są lepsze, niż w przypadku zastosowania laserów nanosekundowych, dlatego że lasery pikosekundowe wysyłają ultrakrótkie impulsy mierzone w pikosekundach, co zapewnia lepsze efekty zabiegowe. Dzięki zastosowaniu impulsów pikosekundowych, a nie nanosekundowych barwnik redukuje się szybciej, co gwarantuje zadowolenie klientów. Ponadto redukcja barwnika odbywa się bez znacznego efektu cieplnego w tkankach.
Laser pikosekundowy na blizny
Blizna to tkanka łączna powstająca w czasie gojenia się skóry. Powstaje po zranieniu lub uszkodzeniu skóry. Blizna charakteryzuje się tym, że jest zbudowana inaczej niż prawidłowa tkanka. Można wyróżnić 3 rodzaje blizn: keloidowe, zanikowe i przerostowe. Blizny są często pojawiającym się problemem estetycznym wśród klientów gabinetów kosmetycznych, najczęściej można spotkać blizny zanikowe po trądziku lub blizny po cesarskim cięciu. Czy laser pikosekundowy może okazać się skuteczny w terapii blizn? Tak, dzięki zastosowaniu specjalnej końcówki z soczewką frakcyjną można skutecznie niwelować blizny. Jak to się dzieje? Wykorzystywana jest końcówka 755 nm, która wykorzystuje wieloogniskowe końcówki zabiegowe, które powodują powstanie dużej gęstości mocy, wyżej niż mocy wiązki zasadniczej lasera. W głowicy z soczewką frakcyjną zasadnicza wiązka lasera dzieli się na kilkadziesiąt odrębnych wiązek, a gęstość mocy w mikroogniskach jest większa niż gęstość mocy w wiązce zasadniczej. Takie mikroogniska przenikają w głąb skóry, co wywołuje efekt fotoakustyczny, który uszkadza tkanki, wywołując stan zapalny. Efektem tego procesu jest inicjacja procesu neokolagenezy związanego ze zwiększeniem produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra zaczyna się przebudowywać. Najczęściej konieczne jest wykonanie kilku zabiegów laserowych w odstępach 4-6 tygodniowych.
Laser pikosekundowy przebarwienia
Lasery pikosekundowe dzięki zastosowaniu specjalnej końcówki zabiegowej o długości fali 532 nm umożliwiają redukowanie przebarwień. Łagodne zmiany barwnikowe są częstym problemem estetycznym, lokalizują się najczęściej na eksponowanych na słońce częściach ciała np. na dłoniach, ramionach, dekolcie, policzkach. Energia laserowa jest pochłaniania przez melaninę w skórze, co prowadzi do stopniowego rozpadu barwnika. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, a powierzchnia przebarwienia ulega przyciemnieniu. W następnych dniach dochodzi do stopniowego złuszczania się powierzchni przebarwienia. Podczas terapii przebarwień niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz ochrona przed promieniowaniem UV.
Laser pikosekundowy – opinie
Lasery pikosekundowe cieszą się bardzo dobrą renomą w gabinetach kosmetycznych i medycznych. Ich podstawową zaletą jest wielozadaniowość oraz wysoka skuteczność. Klienci są zadowoleni z efektów zabiegowych, które pojawiają się szybciej niż w przypadku zastosowania laserów typu Q-Switch starszej generacji. Ponadto możliwość skutecznego usuwania przebarwień i redukcji blizn jest dodatkowym atutem. Sam zabieg jest o wiele bardziej komfortowy w porównaniu z zabiegami z zastosowaniem laserów nanosekundowych.
Laser pikosekundowy cena urządzenia
Laser pikosekundowy jest nowoczesnym urządzeniem, które w gabinecie kosmetycznym daje wiele możliwości. Jest to urządzenie wielozadaniowe. Jaki laser najlepiej wybrać do swojego gabinetu? W naszej ofercie znajdą Państwo kilka propozycji, które różnią się parametrami i ceną. Dla osób, które cenią sobie wygodę użytkowania polecamy urządzenie PICO FOCUS. Jest to laser, który posiada głowicę na ramieniu co znacznie ułatwia pracę. Ponadto przy zakupie urządzenia nasz zespół specjalistów zajmie się szkoleniem, aby praca na urządzeniu była bezpieczna. Do szkolenia otrzymają Państwo pełen pakiet materiałów szkoleniowych wraz ze zgodami klienta na zabieg. Szkolenie kończy się certyfikatem.