Kosmetyczne peelingi kwasowe.
Autorka

Anna Stec

Anna Stec

Kwasy kosmetyczne – jakie są ich rodzaje?

Kwasy kosmetyczne to związki powszechnie stosowane w domowej pielęgnacji cery, a także w gabinetach beauty w postaci peelingów kwasowych czy iniekcji. Poznaj główne rodzaje kwasów kosmetycznych i sprawdź, na jakie problemy skórne mogą pomóc!

Dlaczego warto stosować kwasy w pielęgnacji cery?

Kwasy na twarz to dość szerokie pojęcie. W kosmetologii wykorzystuje się głównie trzy rodzaje kwasów: AHA, BHA i kwasy nowej generacji, czyli PHA. Istnieją także kwasy, których nie można zaliczyć do żadnej z tych grup. Przede wszystkim cenione są za intensywne działanie złuszczające. Nałożone na skórę w odpowiednim stężeniu powodują niszczenie wiązań białkowych pomiędzy komórkami naskórka, umożliwiając ich odrywanie i usuwanie. W efekcie skóra staje się gładsza, bardziej napięta i promienna. Kwasy kosmetyczne mogą także rozjaśnić przebarwienia, pomóc w walce z trądzikiem, złagodzić stany zapalne i ograniczyć wydzielanie sebum. Nic dziwnego, że niektórzy nie wyobrażają sobie swojej pielęgnacji cery bez produktów z kwasami!

Kwasy AHA – definicja i działanie

Kwasy AHA, inaczej kwasy alfahydroksylowe, z uwagi na swoją zdolność do rozpuszczania się w wodzie oraz rozluźniania połączeń pomiędzy martwymi komórkami naskórka, wykazują silne działanie złuszczające i oczyszczające. Dodatkowo poprawiają nawilżenie skóry, wspierają produkcję kolagenu i odnowę komórkową.

Do tej grupy zaliczamy między innymi kwas migdałowy, kwas mlekowy oraz kwas glikolowy, który zwiększa produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Kwasy AHA najsilniejsze działanie wykazują powierzchniowo – przede wszystkim w wodnych warstwach naskórka. Stosowane są także w wyższych stężeniach, oddziałujących na głębsze warstwy skóry, jednak u osób z wrażliwą cerą mogą wtedy powodować podrażnienia.

Kwasy BHA – czym są i u kogo się sprawdzą?

Inną popularną grupą kwasów kosmetycznych są kwasy BHA, czyli betahydroksykwasy. W pielęgnacji skóry stosuje się właściwie jeden kwas z tej grupy, czyli kwas salicylowy. Jego największym atutem jest zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach. W praktyce oznacza to, że kwas BHA przenika przez cement lipidowy warstwy rogowej naskórka, dogłębnie oczyszczając pory i regulując wydzielanie sebum. Co więcej, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego świetnie sprawdza się w leczeniu trądziku. Odpowiednie stężenie kwasu salicylowego może pomóc pozbyć się zaskórników i usunąć martwy naskórek bez wysuszenia czy podrażnienia cery. Więcej na temat działania kwasu salicylowego przeczytasz w artykule: Kwas salicylowy czy glikolowy?

Kwasy PHA i kwas hialuronowy – jakie efekty mogą przynieść?

W ostatnim czasie popularność zyskują kwasy PHA, czyli polihydroksykwasy. Mogą być stosowane do każdego rodzaju skóry, w tym wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Posiadają delikatne właściwości złuszczające i pomagają w walce z takimi problemami jak trądzik różowaty, nierównomierny koloryt cery czy nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Wzmacniają naczynia krwionośne i świetnie nawilżają skórę. Do kwasów PHA zaliczamy kwas laktobionowy i glukonolakton.

Kwas hialuronowy nie należy do żadnej z wyżej wymienionych grup. Jest w rzeczywistości cukrem złożonym i od lat stosuje się go w kosmetyce w celu poprawy wyglądu skóry lub jako wypełniacz. Kwas hialuronowy nieusieciowany zatrzymuje wodę w naskórku i wykazuje silne działanie nawilżające. Natomiast kwas hialuronowy usieciowany ma właściwości wypełniające tkankę, a w gabinetach medycyny estetycznej jest używany do modelowania twarzy i wypełniania zmarszczek oraz bruzd. Profesjonalne preparaty takie jak Mayfill Volume – kwas hialuronowy usieciowany z lidokainą zapewniają naturalny efekt przy jednoczesnym zwiększeniu objętości tkanki.

Kwasy kosmetyczne mogą przynieść na skórze świetne rezultaty! Poszczególne rodzaje kwasów różnią się właściwościami, przeznaczeniem i mocą działania. Wybór należy dopasować do swoich potrzeb i oczekiwanych efektów.