Zastosowanie kwasu salicylowego i glikolowego w kosmetologii.
Autorka

Anna Stec

Anna Stec

Kwas salicylowy czy glikolowy?

Zarówno kwasy AHA, jak i BHA mogą mieć dobroczynny wpływ na stan twojej skóry. Między tymi związkami zachodzą jednak znaczące różnice. Nie u każdego sprawdzą się tak samo dobrze. Który zatem wybrać – kwas salicylowy czy glikolowy? Zanim wdrożysz kwasy do swojej rutyny pielęgnacyjnej bądź zdecydujesz się na peeling chemiczny w gabinecie kosmetycznym, określ swój typ cery i zdefiniuj jej potrzeby.

Kwas salicylowy na twarz. Jak działa? U kogo się sprawdzi?

Kwas salicylowy należy do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, co czyni go świetną bronią w walce z zaskórnikami i innymi niedoskonałościami cery. Dzięki tej unikalnej właściwości kosmetyki z kwasem salicylowym potrafią mieszać się z lipidami naskórka i lipidami gruczołów łojowych, działając nawet w głębokich warstwach skóry.

Jako jedyny kwas zalicza się do beta-hydroksykwasów. W naturze występuje w korze wierzby i liściach brzozy. Wykazuje działanie złuszczające i antybakteryjne. Reguluje wydzielanie sebum, pomaga oczyścić pory i zmniejszyć ich widoczność. Kwas BHA łagodzi także stany zapalne i przeciwdziała powstawaniu nowych wykwitów na skórze. Co istotne, nie jest fotouczulający, dlatego można bezpiecznie stosować go przez cały rok.

Właściwości kwasu glikolowego i jego zastosowanie w kosmetyce

Aby rozstrzygnąć, który składnik sprawdzi się lepiej w twojej rutynie pielęgnacyjnej – kwas salicylowy czy glikolowy – należy poznać właściwości obu z nich. Kwas glikolowy, podobnie jak kwas mlekowy i kwas migdałowy, należy do grupy AHA, czyli alfa-hydroksykwasów. Pozyskuje się go z trzciny cukrowej, a jego cechą charakterystyczną są niewielkie cząsteczki posiadające zdolność do szybkiego wnikania w głąb skóry.

Kwas glikolowy jest ceniony za wysoką efektywność, jednak stosowany w zbyt dużym stężeniu może łatwo przesuszyć lub podrażnić cerę. Ze względu na właściwości złuszczające związek ten powszechnie wykorzystuje się w kosmetykach peelingujących i innych produktach polecanych osobom z cerą pozbawioną blasku lub z pierwszymi oznakami starzenia. Ponadto kwas glikolowy działa przeciwtrądzikowo i przeciwłojotokowo. Profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne z kwasami i innymi składnikami aktywnymi znajdziesz tutaj: https://cosmed24.pl/medycyna-estetyczna/.

Kwas salicylowy czy glikolowy? Który wdrożyć do pielęgnacji skóry?

Z uwagi na właściwości przeciwzapalne kwas salicylowy przede wszystkim polecany jest skórom tłustym i problematycznym. Może okazać się nieocenioną pomocą dla osób z trądzikiem młodzieńczym, zmianami ropnymi czy stanem zapalnym. Kwas BHA wykazuje działanie komedolityczne – pozwala pozbyć się zaskórników otwartych i zamkniętych. Kosmetolodzy zalecają stosowanie kwasu salicylowego w stężeniu minimalnym, czyli 1% lub 2% miejscowo na skórę.

Kiedy warto sięgnąć po kwas glikolowy? Preparaty z dodatkiem tego związku mogą przynieść zadowalające efekty na cerze suchej, poszarzałej i pozbawionej blasku. Chętnie sięgają po nie osoby, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry, takie jak drobne zmarszczki czy zaburzenia barwnikowe. Kwasy AHA pomagają ujednolicić koloryt skóry i spłycić blizny powierzchniowe, na przykład po trądziku.

Podsumowując: który składnik działa na skórę lepiej – kwas salicylowy czy glikolowy? Wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb i efektów, jakie pragniesz osiągnąć. Jeśli poszukujesz działania anti-aging i posiadasz cerę suchą, preparat z kwasem glikolowym będzie lepszym wyborem. Z kolei kwas salicylowy przyniesie bardziej satysfakcjonujące rezultaty u osób, które walczą z trądzikiem, zaskórnikami i nadmiernym przetłuszczaniem się cery.