Kwas glikolowy - zastosowanie w zabiegach na twarz.
Autorka

Anna Stec

Anna Stec

Kwas glikolowy – jak stosować?

Nawilża i oczyszcza skórę, rozjaśnia przebarwienia, pobudza produkcję kolagenu i elastyny – to tylko niektóre z dobroczynnych właściwości kwasu glikolowego. Sprawdź, jak wykorzystać go w codziennej pielęgnacji. Poznaj też efekty stosowania kwasu glikolowego w mezoterapii.

Czym jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy wykorzystywany w kosmetyce to naturalny związek pozyskiwany z trawy trzciny cukrowej. Należy do alfahydroksykwasów, a dzięki swojej wyjątkowo prostej budowie i małej masie cząsteczkowej potrafi skutecznie przenikać w głębsze warstwy skóry.

Kosmetyki do twarzy z kwasem glikolowym wykazują szereg korzystnych właściwości. Stosuje się je zarówno zewnętrznie, jak i w zabiegach kosmetycznych, przede wszystkim mezoterapii.

Działanie kwasu glikolowego

W zależności od tego, jakie stężenie kwasu glikolowego znajduje się w danym preparacie, uzyskamy nieco inny efekt terapeutyczny. To ważne szczególnie w koktajlach wykorzystywanych w mezoterapii, które zwykle zawierają też szereg innych składników, takich jak antyoksydanty, witaminy, mikroelementy, aminokwasy czy kwas hialuronowy.

50%-70%: silne działanie złuszczające naskórek. Kurację z zastosowaniem zabiegów o tak wysokim stężeniu kwasu glikolowego przeprowadza się w gabinetach kosmetologicznych lub dermatologicznych, by oczyścić skórę, pobudzić ją do przebudowy i pogrubienia naskórka.

20%-35%: działanie oczyszczające i złuszczające. Znajduje zastosowanie w peelingach.

5%-15%: działanie nawilżające i regenerujące, delikatne złuszczanie, pobudzanie skóry do odnowy. Z powodzeniem stosowane w codziennej pielęgnacji domowej.

Tak naprawdę kwas glikolowy wykazuje bardzo szerokie spektrum działania. Oprócz wymienionych wyżej efektów, reguluje wydzielanie sebum, zapobiega nadmiernej keratynizacji, wygładza zmarszczki i poprawia jędrność skóry poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, rozjaśnia przebarwienia, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a nawet wspomaga redukcję rozstępów i blizn.

Jak stosować kwas glikolowy na twarz?

Szeroki wybór kosmetyków z kwasem glikolowym pozwala na dopasowanie intensywności działania do potrzeb skóry. Najlepiej je stosować w pielęgnacji wieczornej. Kremy z kwasem glikolowym w wyższym stężeniu zaleca się wprowadzać stopniowo, np. 3 razy w tygodniu. Ze względu na konieczność zapewnienia ochrony przeciwsłonecznej, w ciągu dnia skórę należy zabezpieczyć kremem z filtrem SPF50. Kurację kwasem glikolowym najlepiej przeprowadzić w okresie jesienno-zimowym.

Kwas glikolowy w mezoterapii

Zabieg mezoterapii pozwala dotrzeć z substancją aktywną w miejsca, które tego najbardziej potrzebują – głębokie warstwy skóry, do których nie dotrze nawet najlepszy, stosowany zewnętrznie kosmetyk. Dzięki temu opisane wyżej efekty kwasu glikolowego w pielęgnacji twarzy zostają intensyfikowane. Szeroki wybór ampułek do mezoterapii znajdziesz w naszej ofercie na tej stronie: https://cosmed24.pl/koktajle-ampulki-do-mezoterapii/.

Profesjonalne zabiegi z kwasem glikolowym powinny być wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej lub salonach kosmetycznych. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest wsparcie specjalisty, który dobierze skład koktajlu do indywidualnych potrzeb skóry pacjenta.

Pełny efekt działania kwasu glikolowego nie będzie widoczny od razu. W przypadku kosmetyków na ostateczny rezultat trzeba poczekać około 30 dni. Oczywiście nawilżenie, wygładzenie i odświeżenie skóry pojawia się już po kilku użyciach. W przypadku zabiegu mezoterapii z kwasem glikolowym uzyskanie optymalnego efektu terapeutycznego wymaga przeprowadzenia 3-5 sesji.