Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowanym składnikiem zarówno w medycynie estetycznej, jak również kosmetologii. Jest składnikiem stosowanym w kramach, czy serum do twarzy. W medycynie estetycznej można korzystać z dwóch rodzajów kwasu: usieciowanego i nieusieciowanego. Różnią się one właściwościami, mogą być stosowane do zabiegów takich jak mezoterapia igłowa, wolumetria, powiększanie ust. Czym jest kwas hialuronowy i jakie posiada właściwości oraz do jakich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej może być stosowany? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, który jest polisacharydem należącym do grupy glikozaminoglikanów, jest on wytwarzany przez bakterie. Ssaki też potrafią wytwarzać kwas hialuronowy. U człowieka ten związek występuje w wielu miejscach w ciele. Występuje w mazi stawowej, gałce ocznej, skórze. W skórze kwas hialuronowy jest komponentem międzykomórkowej macierzy skóry właściwej. Większości osób kwas hialuronowy od razu kojarzy się z nawilżaniem, ponieważ jest powszechnie stosowany w kosmetykach pielęgnacyjnych o właściwościach nawilżających. Ten związek posiada bardzo silne właściwości wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody. W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany.
Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy który jest wykorzystywany w medycynie estetycznej może być usieciowany, bądź nieusieciowany. Kwas hialuronowy usieciowany to nic innego jak cząsteczki kwasu hialurownowego, które są ze sobą połączone w większe konglomeraty, dzięki temu kwas pozostaje w miejscu podania na długo. Istnieją różne czynniki sieciujące. Do wolumetrii twarzy polecamy produkt marki Bioformula Auralya 2 lub Auralya 3, w przypadku tych produktów, są one sieciowane za pomocą czynnika DVS. Czynnik BDDE, sprawia, że wypełniacz jest bardziej plastyczny i nadaje się do wypełniania ust, czy zmarszczek. Aby uzyskać efekt wypełnionych ust o dużej obiętości można zastosować preparat Evanthia 25. Poprzez proces sieciowania kwasu hialuronowego powstają większe konglomeraty, dzięki czemu organizm wolniej go metabolizuje, a preparat może utrzymywać się w miejscu podania nawet 12 miesięcy. Kwas hialuronowy nieusieciowany ulega dość szybkiej degradacji po podaniu w głąb skóry. Ze wzglądu na swój krótki okres półtrwania (1-2 dni) znalazł zastosowanie przede wszystkim w zabiegach rewitalizujących i nawilżających skórę. Kwas hialuronowy w preparatach do mezoterapii występuje w różnych stężaniach. W naszej ofercie znajdą Państwo produkty takie jak Jalucomplex 1 Light, Jalucomplex 2 Medium oraz Jalucomplex 3 Deep, które zawierają odpowiednio 1%, 1,5% oraz 2% kwasu hialuronowego. Są to preparaty z certyfikatem medycznym włoskiej marki Bioformula.
Do czego wykorzystuje się kwas hialuronowy?
W zależności od rodzaju kwasu można wykonywać odmienne zabiegi estetyczne. Kwas hialuronowy usieciowany może być stosowany do zabiegów takich jak:
- wolumetria
- wypełnianie i modelowanie ust
- wypełnianie zmarszczek
- modelowanie twarzy
- poprawa kształtu nosa
Kwas hialuronowy nieusieciowany ze względu na swój krótki okres półtrwania jest stosowany przede wszystkim w zabiegach rewitalizujących, na przykład w celu przywrócenia odpowiedniego nawilżenia po lecie. Najczęściej jest podawany iniekcyjnie podczas zabiegu mezoterapii igłowej. Dzięki regularnym zabiegom mezoterapii igłowej z zastosowaniem kwasu hialuronowego skóra zyskuje odpowiednie nawilżenie, co spowalnia procesy starzenia się skóry.