Jak zlikwidować zmarszczki?
Zmarszczki – odwieczny problem wszystkich kobiet, które chcą zachować młody i świeży wygląd. Młodo wyglądająca skór, pozbawiona zmarszczek, jędrna i napięta to marzenie każdej kobiety. Kosmetologia i medycyna estetyczna oferują coraz to nowsze metody w walce z niechcianymi oznakami starzenia się organizmu. Szeroki wybór zabiegów pozwala na dobranie odpowiednich procedur zabiegowych dla określonych problemów skórnych. Który z zabiegów wybrać dla siebie? W jakim wieku się na niego zdecydować? Odpowiedź poniżej.
Spis treści
Jak zlikwidować zmarszczki?
Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej oraz kosmetologii w ostatnich latach zaowocował powstaniem wielu skutecznych metod w walce ze starzeniem się skóry. Warto jednak przyjrzeć się dokładniej problemowi starzenia się skóry – czy zawsze chodzi tylko o likwidację zmarszczek? Wpływ na starczy wygląd twarzy ma kilka czynników: zmiana jej owalu, ubytki depozytów tłuszczowych zlokalizowane szczególnie w okolicy policzków, nierównomierny koloryt, a także pojawiające się zmarszczki. Holistyczne podejście do problemu starzenia się skóry gwarantuje osiągnięcie satysfakcjonujących efektów zabiegowych. Obecnie do wyboru mamy szeroki wachlarz możliwości w walce ze zmarszczkami począwszy od kremów z zaawansowanymi technologicznie składnikami aktywnymi, poprzez zabiegi kosmetologiczne z użyciem urządzeń hi-tech, aż do medycyny estetycznej i jej szerokiego zakresu świadczonych usług. Wizytę na zabieg poprzedza przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego, a także ustalenie potrzeb pacjenta, kolejności postępowania, które nierzadko jest wieloetapowe i prowadzi do osiągnięcia zadowalających, długotrwałych efektów.
Jak powstają zmarszczki?
Proces powstawania zmarszczek jest bardzo złożony i ma na to wpływ wiele czynników takich jak: uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, promieniowanie UV, a także naturalnie pojawiające się zmiany morfologiczne w skórze będące skutkiem procesu starzenia. Z upływem lat zmniejsza się produkcja kolagenu w skórze, co skutkuje zmniejszoną jej jędrnością. Pierwszymi zmarszczkami jakie można zaobserwować są zmarszczki mimiczne. Pojawiają się one nawet u młodych osób, zwłaszcza w okolicy oczu oraz ust. Powstają w wyniku naturalnej mimiki twarzy, mrużenia oczu, uśmiechania się. Na ich powstawanie nie mamy niestety wpływu. Jednak już w młodym wieku należy zainteresować się tematem jak zlikwidować zmarszczki, aby uniknąć powstawania zmarszczek grawitacyjnych i strukturalnych. Zmarszczki o charakterze strukturalnym wynikają z zaburzonej struktury skóry, najczęściej w wyniku zmian wywoływanych przez uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych, zmniejszenie ich produkcji, a także przyspieszoną degradację. Zmarszczkom tym towarzyszą często przebarwienia i ścieńczony naskórek, który nie spełnia swych podstawowych funkcji. Zmarszczki grawitacyjne powstają jako skutek przyciągania ziemskiego. Ich powstanie jest nieuchronne, ponieważ z biegiem czas ludzka skóra traci jędrność i elastyczność, swoimi działaniami możemy jedynie opóźnić ich pojawianie się.
Zmarszczki pod oczami?
Powstawanie zmarszczek wokół oczu jest nieodwracalne, ponieważ powstają one w wyniku ruchu mięśni okrężnych oka, szczególnie podczas mrużenia. Doskonałą profilaktyką jest zakładanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, które choć częściowo zmniejszają naszą tendencję do marszczenia skóry w delikatnych okolicach jakimi są oczy. W przypadku zmarszczek wokół oczu u osób do 35 roku życia idealnym rozwiązaniem jest toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem. Jej działanie polega na ograniczeniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co skutkuje relaksacją mięśni, a więc ich rozluźnieniem bez możliwości kurczenia. Obecnie medycyna estetyczna odchodzi od takiego sposobu likwidacji zmarszczek – aktualnie preferuje się zachowanie częściowej ruchomości mięśni, aby uzyskany efekt był jak najbardziej naturalny, bez wrażenia „zamrożenia” mięśni okolic oka.
W przypadku głębokich zmarszczek oprócz toksyny botulinowej należy rozważyć również kwas hialuronowy. Jego działanie polega na wypełnieniu zmarszczki oraz pozostaniu w skórze przez określony okres czasu. Alternatywną metodą jest również użycie nici, których prowadzenie w skórę nie tylko ją napina, ale również stymuluje do produkcji kolagenu i elastyny. Oczywiście profesjonalnej wiedzy o tym jak zlikwidować zmarszczki należy zasięgnąć u lekarza medycyny estetycznej w celu dostosowania odpowiedniej metody do stopnia zaawansowania problemu.
Zmarszczki na czole?
Likwidacja zmarszczek na czole wydaje się procesem nieskomplikowanym, jednak ze względu na płytkie umiejscowienie dużych naczyń krwionośnych pod skórą staje się to zabiegiem obarczonym dużym ryzykiem powstawania powikłań.
Złotym standardem w niwelowaniu zmarszczek na czole jest wyżej wspomniana toksyna botulinowa. Stosuje się ją bez względu na wiek klienta – dobre efekty zabiegowe uzyskuje się zarówno u osób młodych, jak i starszych. Jeszcze kilka lat temu wykonywano iniekcje kwasem hialuronowym usieciowanym w celu wypełnienia bruzd na czole, jednak ze względu na możliwość groźnych powikłań odchodzi się do tej praktyki na rzecz zakładania nici, które tworzą swoisty stelaż podtrzymujący skórę.
Problemem estetycznym wielu kobiet jest tak zwana lwia zmarszczka, czyli poprzeczna bruzda występująca między brwiami. Niestety jest to trudny do usunięcia defekt, często nawracający, a uzyskiwane efekty zabiegowe nie zawsze satysfakcjonują klientów.
Zmarszczki wokół ust?
Czynnikiem pretendującym do powstawania zmarszczek wokół ust jest niewątpliwie palenie tytoniu. Podczas tej czynności układanie ust w charakterystyczny dziubek sprzyja powstawaniu poprzecznych bruzd, które nadają groźnego wyglądu twarzy. Zmarszczkami powstającymi również w okolicy ust są tak zwane linie marionetki odchodzące od kącika ust w kierunku brody. Sprawiają one, że twarz wygląda smutno.
W celu likwidacji zmarszczek w okolicy ust najczęściej stosuje się wypełnianie kwasem hialuronowym, a także zakładanie nici PDO. Po wykonaniu zabiegu efekt jest niemalże natychmiastowy, jednak utrzymuje się krócej, ze względu na dużą ruchomość ostrzykiwanej partii twarzy, a co za tym idzie – szybszą degradację kwasu hialuronowego.
Jaki krem na zmarszczki?
Niestety, sam krem przeciwzmarszczkowy nie wystraczy, aby je zlikwidować. Najważniejsza jest prewencja, czyli zapobieganie ich powstawaniu. Codzienną podstawą pielęgnacji skóry powinno być stosowanie kremu z filtrem SPF minimum 30, nie tylko podczas ekspozycji na słońce przy wakacyjnych wojażach. Kolejnym krokiem, który zniweluje powstawanie zmarszczek jest stosowanie kremu głęboko nawilżającego oraz regularne picie wody mineralnej. U osób około 30 roku życia można zastosować również specyfiki z dodatkiem takich witamin jak A, E i C np. w postaci serum. Przyjaznymi składnikami kremów są również ceramidy odbudowujące powłokę hydro-lipidową skóry oraz kwas hialuronowy, które chronią skórę przed nadmierną utratą wody.
Jaki olejek na zmarszczki?
Wśród substancji wzmacniających płaszcz lipidowy skóry można niewątpliwie wymienić olejki, ze szczególnym uwzględnieniem olejków pochłaniających promieniowanie UV. Główny prym wiedzie olejek arganowy, dzięki swoim właściwościom nawilżającym oraz regenerującym skórę. Z kolei olejki z pestek malin oraz truskawek zawierają naturalne filrty UV, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
Jaki zabieg na zmarszczki?
Oprócz ostrzykiwania kwasem hialuronowym, czy też botoksem oraz dobrze dobranej pielęgnacji domowej warto wykonywać regularnie zabiegi kosmetyczne o działaniu przeciwzmarszczkowym oraz regenerującym naszą skórę, a także poprawiającym jej owal.
Od wielu lat w kosmetologii znane jest korzystne działanie fal radiowych. Stosuje się ją od lat zewnętrznie w celu poprawy napięcia skóry, a jej ujędrnienia. Hitem na rynku od 2-3 lat jest zabieg radiofrekwencji mikroigłowej frakcyjnej, który nie polega na niczym innym, niż na frakcjonowaniu (czyli mówiąc w skrócie – „dziurkowaniu”) skóry poprzez matrycę z cienkimi igłami, a następnie w momencie, kiedy igły znajdują się w skórze – wyzwolenie fali radiowej. Zabieg ma na celu intensywne zagęszczenie skóry, jej ujędrnienie, poprawę struktury, delikatny lifting, a co za tym idzie – działanie przeciwzmarszczkowe. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej frakcyjnej stymuluje naturalne procesy regeneracyjne w naszej skórze skłaniając ją do intensywnej przebudowy.
W ostatnich czasach głośno jest również głośno o technologii HIFU, czyli skoncentrowanych ultradźwiękach. Pozornie mogą się one wydawać zabiegiem przeciwzmarszczkowym, zwłaszcza, że są tak reklamowane. Jednak warto zaznaczyć, że HIFU działa liftingująco na skórę, a działanie wygładzające na niektóre zmarszczki np. bruzdy nosowo-wargowe, czy zmarszczki w okolicy oczu jest jedynie skutkiem ubocznym tego działania. Technologia ta bazuje na energii ultradźwięków skupiającej się na danej głębokości w skórze w zależności od użytego przetwornika. Zabieg jest traktowany jako „lunchowy”, ponieważ nie pojawia się po nim zaczerwienie, ani podrażnienie skóry, przez co często jest bagatelizowany i uznawany za bezpieczny. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwie wykonane HIFU skutkuje poważnymi powikłaniami łącznie z poparzeniami, czy porażeniami nerwów twarzy.
W działaniach anti-aging warto sięgnąć o zabiegi „wysokopółkowe” takie jak mezoterapia mikroigłowa, mezoterapia igłowa, czy też osocze bogatopłytkowe. Te poważnie brzmiące nazwy skrywają za sobą procedury mające na celu pobudzenie naszych komórek skóry, czyli fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, czyli głównych białek zawartych w skórze odpowiedzialnych za jej jędrność oraz elastyczność. Dodatkowym atutem zabiegów jest dostarczanie składników odżywczych bezpośrednio do warstwy skóry właściwej, czego efektem jest promienna cera.
Zabieg osocza bogatopłytkowego polega na pobraniu krwi pacjenta, a następnie jej odwirowaniu w celu pobrania odpowiedniej frakcji. Następnie osocze podaje się metodą depozytu. Efektem zabiegu jest intensywna regeneracja skóry, poprawa jej napięcia i ujędrnienie.
Oprócz osocza bogatopłytkowego można również wykonać zabieg mezoterapii igłowej. W zależności od użytej ampułki można wprowadzić do skóry koktajl witaminowy, kwas hialuronowy nieusieciowany, aminokwasy, mikroelementy lub polinukleotydy. Substancje te działają nawilżająco oraz regenerująco. Mezoterapię igłową należy traktować jako profilaktykę zmarszczek i jest ona przeznaczona głównie dla młodych osób – można ją zacząć wykonywać już w okolicach 20-25 roku życia. Oczywiście wykonywanie mezoterapii u osób starszych ma również swoje zastosowanie – wpłynie ona korzystnie na jakość skóry. Identycznie sytuacja odnosi się do mezoterapii mikroigłowej.
Kolejnym rozwiązaniem w przypadku zmarszczek i poprawy jakości skóry jest zastosowanie laseroterapii. Do wyboru mamy laser frakcyjny ablacyjny i nieablacyjny. Panuje powszechna opinia o większej skuteczności lasera ablacyjnego, jednak należy zaznaczyć, że wymaga on dłuższego okresu rekonwalescencji, często powiązanego z koniecznością skorzystania z urlopu. Laser nieablacyjny nie jest aż tak bardzo inwazyjny, nie uszkadza on naskórka, a okres weekendu wystarczy, aby skóra „doszła do siebie”. O tym jaki laser zostanie zastosowany u danego pacjenta również decyduje lekarz. Procedury zabiegowe również należy powtarzać, aby uzyskać trwałe i zadowalające efekty.
W nieustannym dążeniu do doskonałości i walce ze zmarszczkami powinniśmy pamiętać przede wszystkim o starej zasadzie mówiącej o tym, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Zatem nacisk należy położyć na profilaktykę przeciwzmarszczkową, stosowanie fotoprotekcji, intensywne nawilżanie i odżywianie skóry, a w kolejnym kroku wspomaganie jej specjalistycznymi zabiegami.