jak wybrać fotel do salonu kosmetycznego
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Cosmed24 zajmuje się kontaktem z dostawcami zagranicznymi oraz szeroko pojętym marketingiem – od dbania o social media, poprzez zlecanie wykonania wszelkiego rodzaju materiałów marketingowych, aż po organizację eventów firmowych czy workshopów branżowych. Lubi podejmować wyzwania, dzięki którym nabywa nowych umiejętności przydatnych w codziennej pracy.

Jak wybrać fotel kosmetyczny?

Każdy, kto decyduje się na otwarcie własnego gabinetu kosmetycznego stawia sobie pytanie: jak urządzić gabinet tak, aby był funkcjonalny, zgodny z wymogami sanepidu a do tego cieszył oko gustownym wystrojem? To, na jaki fotel się zdecydujemy, zależy zarówno od naszych indywidualnych preferencji, rodzaju wykonywanych zabiegów, jak i budżetu, jaki mamy zamiar przeznaczyć na zakup fotela.

W poniższym artykule skupimy się na fotelach kosmetycznych. Jak wybrać odpowiedni fotel kosmetyczny do swojego gabinetu, aby był wygodny dla klienta i ułatwiał pracę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czym kierować się przy wyborze fotela kosmetycznego?

Przy wyborze mebli kosmetycznych powinniśmy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością, a w drugiej kolejności estetyką. Jednym z kluczowych mebli kosmetycznych jest fotel kosmetyczny. Profesjonalny fotel kosmetyczny to najważniejszy sprzęt w całym salonie. Z uwagi na to, że będzie to najczęściej używany element wyposażenia gabinetu kosmetycznego, powinniśmy wybrać fotel kosmetyczny wykonany z najwyższej jakości materiałów.  Niewiele jest modeli, które są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się idealnie w każdej sytuacji. Na początku musimy się zastanowić jakie zabiegi będziemy wykonywać w gabinecie. Inny fotel kosmetyczny kupimy, gdy zamierzamy się skupić wyłącznie na zabiegach na twarz, natomiast odmienne funkcje mogą nam być potrzebne w czasie wykonywania manicure czy pedicure. Dlatego określenie usług wykonywanych w salonie jest tak istotne. Oczywiście, jest możliwość zakupu fotela standardowego, który sprawdzi się w różnych warunkach. Najlepiej jednak wybierać model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Jakie są rodzaje profesjonalnych foteli kosmetycznych?

Na funkcjonalność fotela kosmetycznego może się składać wiele elementów. Dlatego istotne jest, aby przed wyborem zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy.

Fotele kosmetyczne możemy podzielić na 3 główne rodzaje.:

  • fotele kosmetyczne manualne – w których podnóżek i oparcie regulowane są ręcznie, ich konstrukcja jest z reguły stosunkowo lekka i łatwo je przetransportować;
  • fotele kosmetyczne hydrauliczne – których wysokość reguluje się za pomocą dźwigni,
  • fotele kosmetyczne elektryczne – wyposażone najczęściej w kilka silniczków elektrycznych, pozwalających na szybką, łatwą i wygodną zmianę wysokości, a także położenia oparcia, podnóżka i kołyski.

Fotel kosmetyczny – jaki wybrać?

Fotel kosmetyczny musi zapewniać komfort klienta podczas zabiegu, a także być funkcjonalny dla kosmetologa, umożliwiając ergonomię pracy. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest fotel kosmetyczny elektryczny, który jest wyposażony w silniczki i daje możliwość regulacji w różnych płaszczyznach za pomocą pilota. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dostosujemy ustawienie fotela do rodzaju zabiegu kosmetycznego (zabiegi na twarz i na ciało). Elektryczna regulacja wysokości fotela pozwala zachować prawidłową postawę ciała przez wykonującego zabieg, tak by wyeliminować ewentualne bóle pleców czy kończyn, związane z zachowaniem niewłaściwej postawy. Inne rodzaje foteli kosmetycznych dostępnych na rynku to fotele kosmetyczne hydrauliczne, które umożliwiają regulację wysokości za pomocą pedała zwiększającego ciśnienie w mechanizmie hydraulicznym oraz fotele kosmetyczne standardowe. Jeżeli dysponujemy większym budżetem najlepiej zdecydować się na zakup fotela kosmetycznego elektrycznego, który znacznie uprzyjemni codzienną pracę. Jeżeli chodzi o materiał z jakiego ma być wykonany fotel to najlepiej sprawdza się eko skóra, którą łatwo utrzymać w czystości i dezynfekować.