wyposażenie-salonu-kosmetycznego
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Cosmed24 zajmuje się kontaktem z dostawcami zagranicznymi oraz szeroko pojętym marketingiem – od dbania o social media, poprzez zlecanie wykonania wszelkiego rodzaju materiałów marketingowych, aż po organizację eventów firmowych czy workshopów branżowych. Lubi podejmować wyzwania, dzięki którym nabywa nowych umiejętności przydatnych w codziennej pracy.

Jak urządzić gabinet kosmetyczny- dobór mebli i wymogi sanepidu

Każdy, kto decyduje się na otwarcie własnego salonu kosmetycznego, na pewno stawia sobie pytanie: jak urządzić gabinet tak, aby był funkcjonalny, zgodny z wymogami sanepidu a do tego cieszył oko gustownym wystrojem? Właściciel salonu, w momencie rozpoczęcia działalności musi posiadać odpowiednie wyposażenie, które będzie spełniało wymagania sanitarne. W poniższym artykule spróbujemy zebrać najważniejsze aspekty, którymi powinien kierować się każdy właściciel salonu kosmetycznego na etapie planowania jego wyposażenia i wystroju.

Fotel kosmetyczny- najważniejszy mebel w gabinecie

Przy wyborze mebli kosmetycznych powinniśmy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością, a w drugiej kolejności estetyką. Jednym z kluczowych mebli kosmetycznych jest z pewnością fotel kosmetyczny. Z uwagi na to, że będzie to właściwie najczęściej używany element wyposażenia gabinetu kosmetycznego, powinniśmy wybrać fotel kosmetyczny wykonany z najwyższej jakości materiałów. Fotel kosmetyczny musi zapewniać komfort klienta podczas zabiegu, a także być funkcjonalny dla kosmetologa, umożliwiając ergonomię pracy. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest fotel kosmetyczny elektryczny, który daje możliwość regulacji w różnych płaszczyznach. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dostosujemy ustawienie fotela do rodzaju zabiegu kosmetycznego (zabiegi na twarz i na ciało). Elektryczna regulacja wysokości fotela pozwala zachować prawidłową postawę przez wykonującego zabieg, tak by wyeliminować ewentualne bóle pleców czy kończyn, związane z zachowaniem niewłaściwej postawy. Inne rodzaje foteli kosmetycznych dostępnych na rynku to fotele kosmetyczne hydrauliczne, które umożliwiają regulację wysokości za pomocą pedała zwiększającego ciśnienie w mechanizmie hydraulicznym oraz fotele kosmetyczne standardowe.

Fotel kosmetyczny

Inne meble kosmetyczne- organizacja i ergonomia pracy przede wszystkim

Poza fotelem kosmetycznym, na wyposażeniu gabinetu kosmetycznego obowiązkowo muszą znaleźć się krzesła kosmetyczne oraz taborety kosmetyczne. Są to meble, na których kosmetolog spędza większość swojego czasu pracy, dlatego niezwykle istotne jest, aby były przede wszystkim ergonomiczne i funkcjonalne. Wśród taboretów kosmetycznych wyróżniamy: taborety kosmetyczne z oparciem, taborety kosmetyczne bez oparcia oraz taborety rodeo. Taborety z oparciem zapewniają odpowiednie podparcie pleców, co zapobiega bólom kręgosłupa. Hydrauliczna regulacja wysokości taboretu kosmetycznego pozwala na pracę w komfortowych warunkach, co przekłada się na jakość wykonywanego zabiegu.

Stoliki kosmetyczne i pomocniki kosmetyczne to kolejny nieodzowny element wyposażenia w gabinecie kosmetycznym. Umożliwiają one odpowiednią organizację miejsca pracy i zachowanie porządku w gabinecie, co bezpośrednio przekłada się na jakość oferowanych usług. Polecamy stoliki kosmetyczne wykonane ze stali oraz szkła, gdyż cechuje je wytrzymałość i estetyczny wygląd. Dobrym wyborem są także stoliki kosmetyczne drewniane lub metalowo- drewniane. Taki stolik kosmetyczny ma często szufladę, która pozwala na zachowanie porządku w gabinecie. Dobrym pomysłem jest zakup stolika kosmetycznego na kółkach, który w łatwy sposób można przemieszczać.

Podstawowe wymogi sanepidu salon kosmetyczny 2022

Kiedy decydujemy się na prowadzenie salonu kosmetycznego nasz lokal musi być do tego odpowiednio przystosowany. Jak to zrobić krok po kroku? Podstawą będzie sprawdzenie, czy w naszym lokalu jest możliwość prowadzenia takiej działalności poprzez skontaktowanie się z właściwym organem administracji architektoniczno-budowlanej. Lokal musi być w dobrym stanie sanitarno technicznym, aby był dopuszczony do użytku. W przypadku kiedy budynek, bądź lokal jest naszą własnością mamy pełne prawo do prowadzenia tam swojej działalności. Pomieszczenie służące do świadczenia usług kosmetycznych musi spełniać szereg wymogów BHP. Należy kierować się Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wymagań sanitarnych. Prowadząc salon kosmetyczny należy spełniać następujące wymagania:

  • Powinien być zlokalizowany w odrębnym budynku lub stanowić wyodrębnioną część budynku bądź lokalu
  • Wejście do lokalu musi stanowić wyodrębnioną część budynku, może być wspólne dla wszystkich jego użytkowników
  • Miejsce musi być przyłączone do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej
  • Należy wydzielić pomieszczenia takie jak: pomieszczenie do świadczenia usług, pokój socjalny, zaplecze kuchenne, poczekalnia lub miejsce dla klientów z wydzielonym wieszakiem na odzież wierzchnią
  • Zakłady kosmetyczne muszą przestrzegać rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. (Dz. U. Nr. 31 z 2004 r. poz. 273)

W zakładach kosmetycznych powinny być wydzielone następujące pomieszczenia:

  • Pomieszczenie sanitarno-higieniczne dla osób korzystających z usług i zatrudnionych w zakładzie, w którym znajduje się muszla klozetowa, umywalka z zimną i ciepłą wodą z dozownikiem mydła w płynie w zasięgu ręki oraz dozownik ze środkiem do dezynfekcji.
  • Miejsce do przechowywania sprzętu służącego do utrzymania czystości, które jest wyposażone w zamontowany na wysokości 0,5 metra od podłogi zlew.
  • Wydzielone miejsce do przechowywania preparatów kosmetycznych.
  • Miejsce do przechowywania czystej i brudnej bielizny, natomiast bieliznę jednorazową lub wielorazowego użytku przechowuje się w przeznaczonych do tego celu szafach w higienicznych warunkach.
  • Brudną bieliznę oraz odzież należy przechowywać w specjalnie oznakowanych, zamykanych pojemnikach. Prania dokonuje się poza zakładam, bądź w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.
  • Miejsce do przechowywania pojemników na odpady.
  • Jeśli salon oferuje zabiegi upiększania ciała, które powodują zewnętrzne zanieczyszczenie ciała, w łazience należy umieścić natrysk

Ponadto warto zaznaczyć wymogi, które zostały opracowane z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, które miały być przestrzegane aby zapewnić bezpieczeństwo klientom podczas pandemii Covid-19. Oficjalnie nastąpił już koniec pandemii, natomiast należy pamiętać, że gabinet powinien być miejscem bezpiecznym zarówno dla pracowników jak i klientów, a nie zastosowane przepisy sanitarno epidemiologiczne mogą doprowadzić do szerzenia się chorób zakaźnych. Państwowa inspekcja sanitarna zaleca aby:

  • przyjmować klientów wyłącznie po wcześniejszym umówieniu za pomocą środków zdalnych;
  • posiadać czystą wentylację;
  • przy wykonywaniu usługi należy nosić maseczkę oraz rękawiczki ochronne;
  • jeżeli posiadasz – usuń testery kosmetyków, a wielorazowe akcesoria w miarę możliwości zastąp jednorazowymi;
  • po każdym kliencie należy dokładnie zdezynfekować powierzchnie dotykowe na stanowisku, na którym przebywał klient, narzędzia, urządzenia, a także inne powierzchnie, których mógł dotykać (klamki, poręcze, włączniki, uchwyty, oparcie krzeseł itp.)

Stosowanie powyższych wytycznych w salonie kosmetycznym gwarantuje, że w razie kontroli sanepidu, nie ma się czego obawiać. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy nasz salon kosmetyczny spełnia wymogi, można zwrócić się z pytaniem do sanepidu w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych.

Najważniejszym elementem, przed rozpoczęciem pracy, jest zgłoszenie salonu kosmetycznego w placówce wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jest to punkt obowiązkowy, jego pominięcie może spowodować bardzo duże problemy. Kontrola sanepidu może zdecydować o wystawieniu mandatu a nawet o zamknięciu placówki.

Jak urządzić salon fryzjerski?

Pracownia fryzjerska różni się od gabinetu kosmetycznego pod względem wyposażenia. Urządzając studio fryzjerskie należy odpowiednio dobrać meble oraz akcesoria, tak aby zapewniały komfort zarówno klientowi jak i fryzjerowi. Meble fryzjerskie muszą być ergonomiczne, użyteczne i wykonane z trwałych materiałów.

Meble do salonu fryzjerskiego

Kluczowym wyposażeniem stanowiska fryzjerskiego jest fotel fryzjerski. Dzięki regulacji wysokości, możemy dostosować ustawienie fotela, tak by umożliwić fryzjerowi zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy. Klienci salonów fryzjerskich często spędzają na fotelach fryzjerskich dużo czasu, dlatego tak ważne jest, aby był on wygodny. Odpowiednio wysokie oparcie fotela zapewni właściwe podparcie dla pleców, a wygodne podłokietniki podniosą komfort podczas wykonywanej usługi.

Panowie coraz częściej i chętniej korzystają z usług pracowni fryzjerskich, oddając w ręce profesjonalistów także swoje brody. Podczas planowania rozkładu studia fryzjerskiego warto pomyśleć o przygotowaniu stanowiska wyposażonego w fotel barberski. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli foteli barberskich, które cechuje funkcjonalność oraz bardzo stylowy design.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia salonu fryzjerskiego jest myjnia fryzjerska. Profesjonalna myjnia fryzjerska ma wygodne siedzisko wykonane z wysokiej jakości ekoskóry, oraz ceramiczną misę z możliwością regulacji nachylenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli myjni fryzjerskich, w różnym stylu i kolorach. Design myjni możemy dobrać odpowiednio pod wystrój salonu fryzjerskiego.

Myjnia fryzjerska

Wymogi sanepidu salon fryzjerski 2022

Wymogi sanepidu dotyczące umiejscowienia lokalu, budynku, wejścia oraz rozkładu pomieszczeń są takie same jak w przypadku salonu kosmetycznego. Ponadto w salonie fryzjerskim trzeba wyodrębnić stanowisko do mycia i farbowania włosów, które będzie wyposażone w umywalkę z doprowadzoną ciepłą i zimną wodą. Podobnie jak w przypadku gabinetu kosmetycznego, w salonie fryzjerskim należy wydzielić osobne strefy jak: poczekalnię, szatnię, pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla pracowników i klientów, pomieszczenie do przechowywania środków czystości, szafki na kosmetyki oraz miejsce do przechowywania odpadów.

Salon pedicure, manicure

Salon kosmetyczny świadczący usługi manicure oraz pedicure należy wyposażyć w meble zapewniające wygodę i komfort. Poza walorami estetycznymi mebli, należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, trwałość materiałów oraz wygodę. Zabiegi pedicure i manicure wymagają skupienia i precyzji, dlatego kosmetolog wykonujący zabieg powinien mieć zapewniony maksymalny komfort podczas pracy. Zabiegi takie powinny być dla klienta relaksujące, dlatego należy zadbać także o jego komfort podczas wizyty w salonie.

Jaki fotel do pedicure wybrać?

Fotel do pedicure musi być przede wszystkim wygodny, ergonomiczny i wytrzymały. Należy zwrócić uwagę czy wykonany jest z odpowiednich materiałów, zapewniających jego trwałość. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku wykończenie z ekoskóry oraz dobre wypełnienie z miękkiego materiału. Bardzo istotną sprawą przy wyborze fotela do pedicure jest regulacja wysokości oraz oparcia. Warto pomyśleć o fotelu pedicure spa, z elektrycznie regulowanym oparciem, wyposażonym dodatkowo w funkcję masażu. Fotel do pedicure z funkcją masażu to doskonały wybór do luksusowych salonów pedicure spa, który pozwoli klientowi w pełni się zrelaksować i cieszyć zabiegiem. Nieco tańszą opcją jest wybór fotela pedicure z regulacją hydrauliczną, który zapewni ergonomiczna pozycję podczas zabiegów.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia gabinetu jest stolik do manicure. Dobrym wyborem jest biurko do manicure, które z jednego lub obu boków posiada szuflady i szafki, w których można przechowywać akcesoria kosmetyczne. Polecamy zakup stolika do manicure z wbudowanym pochłaniaczem, co znacznie ułatwia zabiegi manicure.

Wymogi sanepidu dotyczące salonu manicure / pedicure 2022

Wymogi dotyczące lokalu i wydzielonych w nim stref są takie same jak w przypadku gabinetu kosmetycznego czy salonu fryzjerskiego. W gabinecie, w którym przeprowadzane są zabiegi pedicure należy wydzielić stanowisko o powierzchni co najmniej 6m2, odizolowane od innych stanowisk i wyposażone w:

– brodzik do moczenia nóg z bieżącą ciepłą i zimną wodą,

– przenośny brodzik do moczenia nóg, który myje się i dezynfekuje po każdym użyciu.

Wymogi sanepidu salon stylizacji paznokci 2022

Salon kosmetyczny, który w swojej ofercie posiada usługi z zakresu stylizacji paznokci musi mieć wydzielony gabinet, znajdujący się w odrębnym budynku lub lokalu lub stanowić wyodrębnioną część budynku albo lokalu. Jeżeli salon stylizacji paznokci świadczy także usługę pedicure, musi wyodrębnić osobne stanowisko o powierzchni minimum 6m2, które będzie odizolowane od innych stanowisk oraz wyposażone w brodzik do moczenia nóg z bieżącą ciepłą i zimną wodą, a także brodzik przenośny, który należy umyć oraz zdezynfekować po każdym użyciu. Ważne jest aby przy stanowisku manicure zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie, co znacznie ułatwi pracę.

Salon masażu

Salon masażu może być częścią gabinetu kosmetycznego, salonu spa bądź działać jako osobny gabinet oferując masaże relaksacyjne, masaże sportowe czy masaże lecznicze. Jest to miejsce, w którym klient powinien w pełni się odprężyć i pozbyć negatywnego stresu, dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni wystrój oraz dobór mebli kosmetycznych.

Stół do masażu

Stół do masażu

Najważniejszą częścią wyposażenia salonu masażu jest stół do masażu. Najlepsze stoły do masażu, to takie, które możemy dogodnie regulować dzięki sterowaniu elektrycznemu. Posiadają miękkie wypełnienie oraz wykończenie ze skóry ekologicznej, dzięki czemu są wygodne, a klient może w pełni się zrelaksować podczas masażu. Dodatkowym atutem jest fakt, że poza masażem, można na nich wykonywać inne zabiegi kosmetyczne. Leżanka świetnie sprawdzi się w gabinetach odnowy biologicznej czy spa.

W przypadku niewielkiej przestrzeni gabinetu lub dzieleniem czasu pomiędzy usługi z dojazdem do klienta a pracę stacjonarną, świetnym wyborem będzie składany stół do masażu. Stelaż wykonany jest z drewna, natomiast leżanka ze skóry ekologicznej oraz miękkiego wypełnienia.

Wymogi sanepidu dotyczące salonu masażu 2022

W pomieszczeniu, w którym wykonywane są masaże, przy stanowisku przeznaczonym do masażu, należy zainstalować umywalkę, dozownik z mydłem w płynie, a także umieścić ręczniki jednorazowego użytku.

W przypadku gdy gabinet jest gabinetem odnowy biologicznej, należy zorganizować miejsce do wypoczynku dla osób korzystających z gabinetu.

Pozostałe meble kosmetyczne

Poza najważniejszymi wymienionymi meblami kosmetycznymi na rynku dostępnych jest wiele innych mebli, które mogą znacznie ułatwić pracę kosmetologa i umożliwić prawidłową organizację pracy. W  gabinecie kosmetycznym należy zaplanować odpowiednią ilość szafek, w których można przechowywać wszelkie akcesoria kosmetyczne oraz kosmetyki używane do pielęgnacji twarzy, ciała czy paznokci. W salonach fryzjerskich kluczowe znaczenie mają pomocniki fryzjerskie, które muszę być trwałe, pojemne i mobilne.

Wyposażając gabinet kosmetyczny, salon fryzjerski czy salon masażu należy zastanowić się jakie zabiegi znajdą się w naszej ofercie, tak aby jak najlepiej dobrać meble kosmetyczne. W naszej ofercie znajdą Państwo meble kosmetyczne i akcesoria kosmetyczne potrzebne, aby w pełni wyposażyć gabinet kosmetyczny, salon fryzjerski, spa czy salon manicure / pedicure. Nasi pracownicy pomogą dobrać najlepsze wyposażenie salonu, biorąc pod uwagę jego wielkość, ofertę czy budżet. Zachęcamy do sprawdzania aktualnej oferty oraz promocji.