Jak działają laser tulowy i laser frakcyjny ablacyjny CO2? Który wybrać?
Chcesz wygładzić i ujędrnić cerę? A może poszukujesz skutecznego sposobu na zredukowanie blizn, przebarwień lub pierwszych oznak starzenia się skóry? Zabiegi laserowe mogą okazać się tym, czego potrzebujesz, by przywrócić swojej skórze zdrowy i młody wygląd! Sprawdź, jak działa laser tulowy oraz laser frakcyjny i dowiedz się, w jakich przypadkach są stosowane.
Spis treści
Laser tulowy – przełom w medycynie estetycznej
Laser tulowy należy do najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Łączy wysoką efektywność działania z minimalną inwazyjnością, co czyni go atrakcyjną alternatywą dla zabiegów, które uszkadzają tkankę i wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Laser frakcyjny tulowy 1927nm firmy BV Laser wykorzystuje falę o sprecyzowanej długości równej 1927 nm. Subablacyjna wiązka lasera działa na skórę powierzchniowo, nie naruszając jej warstwy rogowej. Energia cieplna dostaje się w głąb skóry i powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia na poziomie naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Tym samym uruchamiają się procesy regeneracyjne i dochodzi do przebudowy tkanek.
Zabiegi z użyciem lasera tulowego mogą okazać się rozwiązaniem wielu problemów skórnych. Najczęściej stosuje się je w celu zniwelowania przebarwień i zmian pigmentacyjnych, takich jak plamy starcze, melasma czy pozostałości po trądziku. Laser tulowy wpływa na poprawę ogólnej struktury skóry, przywracając jej elastyczność, napięcie i promienny wygląd. Może zmniejszyć widoczność płytkich blizn potrądzikowych i pourazowych, drobnych zmarszczek czy rozstępów.
Laser frakcyjny CO2 na różnorodne problemy skórne
Tradycyjny laser frakcyjny CO2 wykorzystuje technologię ablacyjną. Jego wiązka penetruje tkankę głębiej niż w wypadku lasera tulowego. Długość fali wynosi 10600 nm i powoduje na skórze uszkodzenia o wielkości powyżej 120 mikrometrów. W przeciwieństwie do metody subablacyjnej, technologia ablacyjna prowadzi do odparowania i usunięcia warstw naskórka. Z tego powodu czas rekonwalescencji po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 jest zdecydowanie dłuższy. Sam zabieg przebiega podobnie co w wypadku lasera tulowego. Do znieczulonego obszaru skóry pacjenta przykładana jest głowica emitująca wiązkę lasera. Powstałe na skórze uszkodzenia stymulują tkankę do odbudowy. Zwiększa się także produkcja kolagenu i elastyny.
Laser frakcyjny CO2 sprawdza się w celu redukcji zmarszczek, bruzd i blizn. Zabiegi z jego użyciem są polecane pacjentom, którzy oczekują dogłębnej rewitalizacji skóry i resurfacingu. Po serii zabiegów skóra staje się widocznie gładsza i ujędrniona. Zmniejsza się także widoczność rozszerzonych porów i dochodzi do wyrównania kolorytu cery. O innych metodach poprawy wyglądu skóry przeczytasz w artykule: Zabiegi odmładzające twarz – na jakie się zdecydować?
Zabieg laserem tulowym a frakcyjnym – porównanie
Zastanawiasz się, która technologia sprawdzi się lepiej w twoim wypadku – tulowa czy ablacyjna? Doświadczony lekarz medycyny estetycznej dobierze rodzaj laseroterapii, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Laser tulowy charakteryzuje się delikatniejszym działaniem niż frakcyjny CO2. Polecany jest osobom, które posiadają wrażliwą skórę. Rekonwalescencja po zabiegu trwa od kilku godzin do maksymalnie kilku dni, dzięki czemu można stosunkowo szybko powrócić do codziennych obowiązków. Warto pamiętać, że technologia subablacyjna może być stosowana przez cały rok. Laser tulowy przynosi najlepsze efekty w wypadku drobnych defektów skóry – zmarszczek, blizn powierzchniowych czy rozstępów na ich wczesnym etapie.
Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2, z uwagi na bardziej agresywne i głębsze działanie, wiążą się z dłuższym okresem rekonwalescencji. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, a nawet ból. Skóra może goić się nawet przez kilka tygodni po zabiegach o dużej intensywności. Wskazaniem do laseroterapii metodą frakcyjną ablacyjną są głębokie i starsze zmiany skórne, w tym rozległe blizny, bruzdy oraz rozstępy.
Podsumowanie
Profesjonalne lasery kosmetyczne i medyczne różnią się nie tylko efektami, ale też m.in. stopniem inwazyjności oraz okresem rekonwalescencji. Choć laser frakcyjny ablacyjny CO2 sprawdza się w wielu przypadkach, obecnie to laser tulowy jest częściej polecany jako rozwiązanie wielu problemów skórnych i sposób na efektywny resurfacing.