Infuzja tlenowa – co to jest?
Nie ma wątpliwości, że dbałość o skórę twarzy to ważna sprawa. W końcu jest ona widoczna dla wszystkich. Co prawda producenci oferują cały arsenał kosmetyków, dzięki którym możemy wyglądać lepiej, ale niektóre mankamenty, takie jak zmarszczki czy blizny potrądzikowe, niełatwo ukryć pod makijażem. Zamiast się z tym męczyć, lepiej zwyczajnie je usunąć. W tej kwestii z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Istnieje wiele zabiegów, dzięki którym możemy uporać się z niedoskonałościami skóry, a jednym z nich jest infuzja tlenowa. Jest bezbolesna, nieinwazyjna i doskonała dla tych, którzy żądni są szybkich efektów. Odmładza skórę i wyraźnie poprawia cerę. Wszystko to sprawia, że rankingi popularności zabiegów na twarz wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej podbija w ostatnim latach właśnie infuzja tlenowa. Co to takiego, jak przebiega, jakie są jej efekty i kto może z niej skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Spis treści
Infuzja tlenowa – co to takiego?
Infuzja tlenowa to zabieg polegający na wtłoczeniu w głąb skóry sprężonego tlenu oraz innych substancji aktywnych, dobieranych indywidualnie względem rodzaju i potrzeb skóry danej osoby. Przeprowadzany jest przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia do infuzji tlenowej, którego działanie oparte jest o technologię hiperbaryczną. Silnie skoncentrowane serum wprowadzane pod ciśnieniem sprawia, że stan skóry poprawia się natychmiastowo.
Odpowiadając na pytanie, na czym polega infuzja tlenowa, warto też dodać, że nie zawsze zabieg ten musi dotyczyć skóry twarzy. Bywa pomocny również przy problemach z zakresu trychologii, takich jak wypadanie włosów, łysienie androgenowe, łupież, łojotok czy zapalenie mieszków włosowych. Do składników aktywnych aplikowanych podczas tego zabiegu należy najczęściej kwas hialuronowy, retinol, witaminy i antyoksydanty.
Wskazania do infuzji tlenowej
Wskazania do infuzji tlenowej to m.in. plamy pigmentacyjne, przebarwienia czy trądzik różowaty. Zabieg będzie także pomocny w walce z oznakami starzenia, gdyż pozwoli na częściowe spłycenie zmarszczek oraz wtedy, gdy naszym problemem jest skóra sucha, gdyż za pomocą tlenu i odpowiednio dobranych dodatkowych składników wtłaczanych do głębokich warstw skóry możemy zapewnić jej głębokie nawilżenie. Infuzję tlenową poleca się także w przypadku, gdy problemem jest skóra wrażliwa lub skóra niedotleniona, dająca o sobie znać w postaci szarej, ziemistej i zmęczonej cery.
Przeciwwskazania do infuzji tlenowej
Przeciwwskazania do infuzji tlenowej to przede wszystkim stany zapalne skóry, ciąża i karmienie piersią, przerwana ciągłość naskórka w miejscu, który ma zostać poddany zabiegowi, a także infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe, alergie skórne, ropny trądzik, opryszczka oraz nawracające egzema.
Jak przebiega zabieg infuzji tlenowej?
Zabieg infuzji tlenowej przebiega z użyciem urządzenia wyposażonego w taką funkcję. Aplikator zbliżany jest do skóry na odległość około 1 mm, aby pod ciśnieniem dostarczyć skórze skoncentrowanych składników odżywczych. Sam zabieg infuzji tlenowej jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje dyskomfortu, a nawet może być przyjemny, gdyż delikatnie chłodzi i masuje skórę.
Zanim lekarz lub kosmetolog przejdzie do wykonywania zabiegu infuzji tlenowej, przeprowadza krótką rozmowę, aby zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania oraz dobrać preparat regeneracyjny, który zapewni najlepsze efekty dla naszej skóry. Przed zabiegiem wykonywany jest również demakijaż, oczyszczenie skóry, tonizacja, a w razie potrzeby również peeling. Czas trwania zabiegu wynosi najczęściej kilkadziesiąt minut, choć w przypadku większych części ciała może być nieco dłuższy.
Efekty infuzji tlenowej
Efekty infuzji tlenowej to przede wszystkim poprawa konturów twarzy, kolorytu i jędrności skóry, wygładzenie zmarszczek, regulacja wydzielania sebum, przyspieszenie gojenia, zniwelowanie blizn potrądzikowych oraz rozjaśnienie skóry. Jest ona lepiej nawilżona, bardziej elastyczna i napięta. Tlen dostarczony do komórek poprawia także ich stan energetyczny, polepszając tym samym przemianę materii.
Warto dodać, że efekty zabiegu infuzji tlenowej to nie tylko powierzchowna poprawa stanu skóry, ale także zmiany na poziomie komórkowym. Skoncentrowana dawka tlenu i aplikowanie go pod wysokim ciśnieniem pobudza bowiem procesy regeneracji skóry. Włókna kolagenu i elastyny są łączone oraz zwiększa się ich produkcja, czego efektem jest wygładzenie skóry i ogólne spowolnienie oznak starzenia.
Tlenowa infuzja to zabieg, który zapewnia natychmiastowe rezultaty, a do tego nie wymaga rekonwalescencji. Z tego powodu często określany jest jako zabieg bankietowy, gdyż możemy wykonać go bezpośrednio przed ważnymi wydarzeniami, aby błyskawicznie poprawić stan skóry i nie musimy przy tym obawiać się o zaczerwienie czy podrażnienie skóry po zabiegu. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty widoczne są po serii zabiegów wykonywanych w odstępach 1-2 tygodniowych, a dla podtrzymania rezultatów warto wykonywać takie serie przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku.
Podsumowując, tlen jest kluczowym składnikiem dla zdrowia skóry. To właśnie on sprawia, że cera jest promienna i pełna blasku. Warto uświadomić sobie, że skóra twarzy, choć teoretycznie przez cały czas ma zapewniony swobodny dostęp tlenu, może być niedotleniona. Z tego powodu warto od czasu do czasu wybrać się na zabieg infuzji tlenowej, tym bardziej że oprócz tlenu dostarczymy wówczas skórze dodatkowe składniki aktywne, które istotnie wpłyną na jej kondycję. Pamiętajmy jednak, by wybierać gabinety dysponujące nowoczesnym sprzętem, pochodzącym od sprawdzonych producentów. W Cosmed24.pl można znaleźć najlepsze urządzenia do infuzji tlenowej, których oferta dostępna jest na https://cosmed24.pl/urzadzenia-kosmetyczne/oksybrazja/