fala uderzeniowa - na czym polega zabieg
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Fala uderzeniowa – co to jest?

Fala uderzeniowa jest metodą, która zyskała uznanie zarówno w fizjoterapii, medycynie oraz kosmetologii. Jej działanie polega na zmniejszeniu stanu zapalnego oraz redukcji złogów wapniowych w zapalnie zmienionych tkankach. Kosmetologia wykorzystuje działanie lipolityczne fal uderzeniowych.

Jak działa fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa jest zabiegiem polegającym na kontrolowanym dostarczeniu fali dźwiękowej o określonej częstotliwości oraz energii do tkanek w celu uzyskania określonego efektu terapeutycznego. W trakcie wykonywania zabiegu emitowana fala uderzeniowa zostaje zaabsorbowana nawet na głębokość 5 cm w głąb tkanek i wywołuje 3 różne efekty:

  • Drgania w tkance łącznej wywoływane falą uderzeniową zwiększają przepuszczalność błon biologicznych, a co za tym idzie – błon komórkowych. Zjawisko to dotyczy zarówno komórek tłuszczowych, jak i pozostałych komórek organizmu. Zabieg przeprowadzony falami uderzeniowymi ułatwia rozpad lipidów zawartych w komórkach na wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Zdegradowane adipocyty są metabolizowane w naturalnych warunkach organizmu oraz wydalane przez układ krążenia.
  • Inicjacja neokolagenezy indukowanej poprzez drgania emitowane podczas terapii falą uderzeniową – stymulacja powstawania nowych włókien kolagenu i elastyny korzystnie wpływa na stopień jędrności i elastyczności skóry.
  • Inicjacja angiogenezy wywołana falą uderzeniową, czyli indukcja powstawania nowych naczyń kapilarnych, co ma pozytywny wpływ na dotlenienie i odżywienie komórek i tkanek.

Co to jest fala uderzeniowa w medycynie?

Fala uderzeniowa znalazła szerokie zastosowanie w medycynie oraz fizjoterapii ze względu na swoje działanie analgetyczne, czyli znoszące dolegliwości bólowe. Terapia falą uderzeniową w medycynie wykorzystuje falę mechaniczną o ciśnieniu skokowym, wysoką amplitudą drgań oraz brakiem okresowości. Działanie fali uderzeniowej polega na rozbijaniu złogów wapniowych gromadzących się w tkankach miękkich, co jest częstą przyczyną dolegliwości bólowych związanych z układem ruchu. Przed rozpoczęciem zabiegów z zastosowaniem fali uderzeniowej konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki oraz wywiad z pacjentem. Do podstawowych metod diagnostycznych należy: USG, tomografia komputerowa oraz badania palpacyjne umożliwiające zlokalizowanie centrum bólowego.

Niektóre doniesienia mówią o możliwości leczenia zaburzeń erekcji przy użyciu fali uderzeniowej. Najczęstszym schorzeniem, które łagodzi się za pomocą fali uderzeniowej są uszkodzenia powięzi podeszwowej.

Jak działa fala uderzeniowa w rehabilitacji?

Terapia falami uderzeniowymi jest aktualnie złotym standardem stosowanym z zabiegach fizjoterapeutycznych ze względu na skuteczność w takich schorzeniach jak: łokieć tenisisty, kolano skoczka, uszkodzenie ścięgna Achillesa, zapalenie powięzi podeszwowej. Działanie przeciwbólowe spowodowane jest rozpraszaniem czynników zapalnych i zmniejszeniem aktywności nocyreceptorów odpowiedzialnych za dolegliwości bólowe i powstawanie stanu zapalnego.

Fala uderzeniowa – na co pomaga?

Falę uderzeniową można stosować zarówno w kosmetologii oraz fizjoterapii. Nie wpływa ona na napięcie mięśniowe, zatem jej głównym zastosowaniem jest leczenie bólu oraz zabiegi wyszczuplające w kosmetyce.

W gabinetach kosmetycznych fala uderzeniowa znalazła szerokie zastosowanie jako zabieg modelujący i wspomagający odchudzanie. Jej mechanizm jest dwutorowy – zmniejsza depozyty tłuszczowe oraz cellulit, a ponadto w wyraźny sposób ujędrnia skórę. Synergistyczne działanie fali uderzeniowej daje korzystne rezultaty u osób z wyraźną nadwagą, cellulitem III i IV stopnia.

Jak wygląda zabieg falą uderzeniową ?

Przed zakwalifikowaniem klienta do wykonania zabiegu należy przeprowadzić z nim wnikliwy wywiad medyczny wykluczający wszystkie przeciwwskazania takie tak: ciąża oraz okres karmienia piersią, stany obniżonej odporności organizmu (takie jak: przebyta chemioterapia, zaawansowane leczenie przeciwzapalne, choroby przewlekłe), choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, schodzenia związane z układem krwionośnym oraz układem wydalniczym (nerki, wątroba), stany zapalne skóry oraz zmiany dermatologiczne w miejscu wykonywania zabiegu, przerwanie ciągłości naskórka w miejscu zabiegu, stosowanie leków głównie leków przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych, przebyty zawał serca w ciągu ostatnich 3 miesięcy, obecność implantów metalowych w miejscu wykonywania zabiegu, rozrusznik serca.

Jeżeli u klienta nie wykazano przeciwwskazań należy przystąpić do wykonywania zabiegu. W przypadku procedur kosmetologicznych na obszar zabiegowy należy nałożyć środek poślizgowy np. żel USG umożliwiający swobodne poruszanie głowicą, dobrać odpowiednią wielkość i kształt głowicy, a następnie wykonać zabieg stosując ruchy kierujące ku węzłom chłonnym w celu efektywniejszego usuwania metabolitów. Urządzenie uruchamiamy w momencie jego kontaktu ze skórą. Po zabiegu skóra może być delikatnie tkliwa i zaczerwieniona, szczególnie w  miejscach, gdzie tkanki miękkie znajdują się w pobliżu kości.

Procedura zabiegowa jest bezbolesna, jednak niektóre osoby odczuwają zabieg intensywniej.

Ile trwa zabieg falą uderzeniową ?

Zabiegi falą uderzeniową można zakwalifikować do krótkich procedur – ich czas wykonywania trwa od 5 do 40 min. Czas ten jest uzależniony od ustawionej na urządzeniu częstotliwości  (Hz), a deponowania energia w mJ.