Elektrostymulacja – co to i czy pomaga na odchudzanie?
Elektrostymulacja mięśni to popularny zabieg pozwalający uzyskać wymarzoną sylwetkę w gabinecie kosmetologicznym lub medycyny estetycznej. Cieszy się on dużą popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga specjalnego przygotowania. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie tematyki elektrostymulacji.
Spis treści
Na czym polega elektrostymulacja mięśni?
Elektrostymulacja jest to forma stymulacji mięśni wykorzystującą impulsy elektryczne. Zabieg elektrostymulacji dostarcza do mięśni odpowiednio dopasowane impulsy elektryczne. Intensywność oraz częstotliwość impulsów naśladuje naturalne sygnały pochodzące z układu nerwowego. Zabieg elektrostymulacji znajduje zastosowanie w fizjoterapii, kosmetologii i medycynie estetycznej. W fizjoterapii zabieg EMS stosuje się w przypadku dysfunkcji mięśniowych, atrofii mięśni czy w przypadku bóli mięśniowo-kostnych. W kosmetologii i medycynie estetycznej elektrostymulacja cieszy się dużą popularnością wśród osób, które mają na celu budowanie masy mięśniowej i redukcję tkanki tłuszczowej.
Czy elektrostymulacja pomaga schudnąć?
Elektrostymulacja stosowana jest jako zabieg wspomagający odchudzanie. Najlepsze efekty daje w połączeniu z odpowiednio zbilansowana dietą i aktywnością fizyczną. Zabieg elektrostymulacji powoduje powstawanie dodatkowych skurczy w mięśniach, co w połączeniu z aktywnością fizyczną poprawia ukrwienie tkanek, metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Jest to też zabieg polecany po kontuzjach i dla osób z nadmierną otyłością, które zaczynają przygodę z ćwiczeniami i proces redukcji tkanki tłuszczowej.
Jak przygotować się do elektrostymulacji?
Zabieg elektrostymulacji mięśni nie wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania. Oczywiście zaleca się, żeby w trakcie trwania serii zabiegowej i po niej stosować odpowiednią dietę i dodatkową aktywność fizyczną.
Czy elektrostymulacja boli?
W trakcie zabiegu elektrostymulacji odczuwalne są intensywne skurcze mięśni. W zależności od wybranej intensywności zabiegu oraz od indywidualnych predyspozycji odczuwania bólu zabieg można określić mniej lub bardziej komfortowym. Parametry zabiegowe można regulować indywidualnie do odczuć klienta. Nie zaleca się pracowania na maksymalnych parametrach jeżeli klient w trakcie pracy głowic zabiegowych odczuwa duży dyskomfort.
Ile zabiegów elektrostymulacji potrzeba, by zobaczyć efekty?
Efekty zabiegowe są bardzo indywidualne i zależą od ilości tkanki tłuszczowej, tego czy klient przestrzega dodatkowo diety i wykonuje dodatkowe ćwiczenia fizyczne. Zabiegi zaleca się wykonywać 1-2 razy w tygodniu, efekty są zauważalne już po 2-4 tygodniach. Sam zabieg trwa 30 minut, w trakcie których klient leży z odpowiednio umocowanymi głowicami w wybranym miejscu zabiegowym.
Czy elektrostymulacja może zaszkodzić? Przeciwwskazania
Jak do każdego zabiegu kosmetycznego tak i do elektrostymulacji są przeciwwskazania, które mogą zdyskwalifikować klienta z zabiegu. Do przeciwwskazań należą:
- rozrusznik serca,
- choroby serca (arytmia, zawał),
- choroby układu nerwowego (padaczka),
- duże nadciśnienie,
- metalowe implanty (endoprotezy stawów, zębów),
- ból niewiadomego pochodzenia,
- ciąża,
- stany zapalne,
- grzybica w obrębie dróg moczowych,
- menstruacja,
- zmiany nowotworowe,
- gorączka,
- stany wyczerpania fizycznego i psychicznego,
- brak reakcji pacjenta na stosowanie elektrostymulacji.