Elektrokoagulacja — co to jest? Jakie daje efekty?
Każda osoba pragnie zachwycać pięknym wyglądem, którego ważną składową jest gładka skóra. Niestety, aksamitną cerę ma jedynie bardzo niewielki procent populacji. Wiele z nas mierzy się z rozmaitymi, mniej lub bardziej widocznymi niedoskonałościami, takimi jak przebarwienia, rozszerzone naczynka krwionośne czy brodawki. Współczesna kosmetologia zdołała jednak wypracować wiele skutecznych technik radzenia sobie ze zmianami na skórze, także bezinwazyjnych i z niskim ryzykiem wystąpienia powikłań pozabiegowych. Jedną z takich metod jest elektrokoagulacja. Na czym polega ten zabieg i jak się go przeprowadza?
Spis treści
Wskazania do wykonania elektrokoagulacji
Elektrokoagulacja, znana również jako termoliza lub diatermia chirurgiczna, to metoda usuwania zmian skórnych z wykorzystaniem prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Zabieg ten wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej w celu trwałego pozbycia się defektów skóry i zapobiegnięcia ich rozprzestrzeniania się. Jakich problemów skórnych można pozbyć się dzięki elektrokoagulacji? Są to m.in.:
- włókniaki,
- prosaki,
- naczyniaki,
- kurzajki,
- brodawki,
- zgrubienia skórne,
- rozszerzone, pękające naczynka krwionośne,
- torbiele łojowe,
- nadmierne i zbędne owłosienie,
- nadżerki.
Zanim pacjent zdecyduje się na poddanie się zabiegowi elektrokoagulacji, powinien skonsultować swój problem z dermatologiem. Krok ten będzie szczególnie istotny w przypadku zmian skórnych, które pojawiły się nagle i budzą niepokój. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz będzie w stanie rozpoznać rodzaj problemu i ocenić, która metoda pozbycia się go będzie najlepsza w konkretnym przypadku.
Na czym polega elektrokoagulacja?
Elektrokoagulacja to zabieg wykorzystujący właściwości prądu o wysokiej częstotliwości do usuwania zmian skórnych. Wykonuje się ją przy użyciu elektrokoagulatora — urządzenia wyposażonego w igły lub specjalne końcówki z elektrodami, które przykłada się do obszaru zabiegowego na skórze. Sprzęt ten wysyła w głąb tkanek impulsy elektryczne, doprowadzając do szybkiego, gwałtownego podgrzania wybranego miejsca. Pod wpływem wysokiej temperatury następuje koagulacja, czyli proces, wskutek którego białka komórek ścinają się, a wybrane tkanki zostają zniszczone. Tą samą metodą można również zamykać rozszerzone, pękające naczynka krwionośne. Cena zabiegu może różnić się w zależności od tego, jaki problem chcemy rozwiązać. Im większy jest obszar zabiegowy i im trudniejsze do usunięcia zmiany pigmentacyjne lub skórne, tym wyższy będzie finalny koszt procedury.
Jak przebiega zabieg elektrokoagulacji?
Jeśli pacjent kwalifikuje się do poddania zabiegowi elektrokoagulacji, lekarz może przystąpić do wykonania procedury. Pierwsze kroki obejmują zastosowanie znieczulenia miejscowego, a następnie staranne oczyszczenie i zdezynfekowanie obszaru zabiegowego na skórze. Czy elektrokoagulacja boli? Wiele zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta, jednak ze względu na zastosowanie wysokich temperatur w toku tej procedury dość łatwo o odczucie bólu. Dzięki znieczuleniu skóry przed zabiegiem możliwe jest zmniejszenie dyskomfortu.
Sam zabieg trwa około kilku minut. W tym czasie lekarz przykłada do obszaru zabiegowego elektrody urządzenia. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do usunięcia resztek zbędnych tkanek albo zamknięcia pękniętych naczynek. Po zakończeniu procedury skóra jest oczyszczana, a na poddany zabiegowi obszar zakłada się opatrunek. Powierzchniowa rana goi się od kilku dni do nawet kilku tygodni. W tym czasie powinniśmy stworzyć skórze odpowiednie warunki do regeneracji i odbudowy.
Co jest potrzebne do wykonania zabiegu elektrokoagulacji?
W trakcie zabiegu wykorzystuje się specjalne urządzenia zwane elektrokoagulatorami. Ich głowice zabiegowe wyposażone są w końcówki z elektrodami emitującymi impulsy elektryczne. Nowoczesne sprzęty do tego zabiegu są wyposażone w opcję regulacji intensywności pracy, co pozwala precyzyjnie dobrać ten parametr do specyfiki danej procedury i typu skóry pacjenta.
Niższe częstotliwości służą tu do zamykania naczynek, likwidują zaczerwienienie i usuwają drobne zmiany pigmentacyjne. Wyższe częstotliwości to z kolei odpowiednie rozwiązanie w przypadku większych zmian skórnych. Atestowane, trwałe i funkcjonalne urządzenie do elektrokoagulacji znajdziesz w ofercie Cosmed24, na stronie https://cosmed24.pl/produkt/elektrokoagulator-zamykanie-naczyn-br-870-szary/.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu elektrokoagulacji
Elektrokoagulacja to zabieg w pełni bezpieczny, jeśli zostanie wykonany przez specjalistę oraz z użyciem odpowiedniego narzędzia i prawidłowo dobranych parametrów pracy. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu lekarz musi przeprowadzić z nim wywiad mający na celu wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu z użyciem impulsów elektrycznych. Okoliczności, w których należy zrezygnować z metody elektrokoagulacji, to m.in.:
- ciąża i karmienie piersią,
- posiadanie przez pacjenta rozrusznika serca,
- choroby nowotworowe (także przebyte),
- świeża opalenizna,
- choroby serca,
- wszczepiona pompa insulinowa,
- cukrzyca.