Dlaczego nawilżanie skóry jest ważne?
Nawilżanie skóry – dlaczego jest tak istotne w codziennej pielęgnacji? Dlaczego regularne picie wody nie wystarcza, by nasza skóra była odpowiednio nawodniona i promieniała naturalnym blaskiem? Na jakie składniki kremów nawilżających należy zwrócić uwagę? Jakie zabiegi w gabinecie kosmetycznym wykonywać by w znaczący sposób poprawić stopień nawilżenie naszej skóry? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Spis treści
Dlaczego nawilżanie skóry jest takie ważne?
W życiu codziennym z punktu widzenia anatomii i fizjologii skóra jest bardzo często ignorowanym organem. Jednak jest ona jednym z największych narządów w naszym organizmie, jej powierzchnia wynosi niemalże 1,5 m² i uczestniczy ona w licznych procesach fizjologicznych w naszym organizmie. Przede wszystkim skóra stanowi powłokę zewnętrzną, swoistą barierę chroniącą nas przed środowiskiem zewnętrznym. Nawilżanie skóry pozwala nie tylko zachować jej zdrowy i młody wygląd, ale przede wszystkim zachować integralność powłoki jaką tworzy dla naszych narządów zewnętrznych.
Co daje nawilżanie skóry?
Widok mikroskopowy skóry przypomina budowę muru – można zauważyć cegły, czyli komórki naszego naskórka – korneocyty oraz zaprawę murarską, czyli tzw. cement międzykomórkowy. Cement międzykomórkowy tworzony jest przez cząsteczki hydrofilowe i hydrofobowe m.in. ceramidy, NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe), kwas hialuronowy, gwarantując w teorii idealne natłuszczenie i nawilżenie skóry. Nawilżanie skóry zapewnia utrzymanie jej równowagi hydro-lipidowej, uzupełnianie składników cementu oraz zachowanie spoistości naskórka. Jednakże wpływ codziennych czynników, zmiany temperatur, zmiany pór roku, choroby dermatologiczne, jak i ogólnoustrojowe wpływają na stan nawilżenia naszej cery.
Pełna blasku, promienna cera jest również wynikiem odpowiedniego nawilżania skóry. W wirze codziennych zajęć często zapominamy, że zarówno pielęgnacja twarzy, jak i pielęgnacja ciała jest bardzo istotna w codziennej kosmetycznej rutynie. Odpowiedni krem z filtrem, krem do twarzy o działaniu nawilżającym oraz balsam lub mleczko do ciała do niezbędny zestaw każdego dnia.
Co wpływa na nawilżenie skóry?
Na nawilżenie skóry ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim szeroko pojęty tryb życia, codzienna pielęgnacja, palenie papierosów, warunki pogodowe, czynniki hormonalne i istniejące choroby. Błędnym przekonaniem jest to, że picie dużych ilości wody mineralnej wystarczy, aby skóra była nawilżona. Nic bardziej mylnego. Stopień nawilżenia skóry nie zależy jedynie od nawodnienia organizmu, tylko również między innymi od przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Oczywiście odpowiednia podaż płynów jest bardzo ważna, jednak istotną kwestią jest również dbanie o skórę od zewnątrz. Substancjami zmniejszającymi przeznaskórkową utratę wody są preparaty hydrofobowe – tworzące otulającą warstwę na skórze uniemożlwiającą parowanie wody. Ich stosowanie zaleca się szczególnie zimą, a także u osób, które w wyniku chorobowych lub zapalnych posiadają uszkodzoną zewnętrzną powłokę skóry. Takimi substancjami są emolienty i humektanty.
Istotnym czynnikiem wpływającym na komfort naszej skóry jest pogoda, a także warunki klimatyczne. Krem do twarzy należy zmieniać razem z przemijającymi porami roku wybierając na chłodniejsze miesiące bardziej ciężkie konsystencje, a na lato coś bardziej lekkiego np. krem w żelu.
Jak dbać o skórę latem?
Dlaczego nawilżanie skóry jest takie ważne szczególnie latem? Ponieważ chętnie eksponujemy nasze ciała na promieniowanie UV, co oczywiście oprócz innych negatywnych skutków, bardzo szkodliwie odbija się na naszej skórze doprowadzając do jej przesuszenia. Regularne nawilżanie skóry latem jest szczególnie istotne, ponieważ nie służą jej także kąpiele w słonej wodzie. Oprócz stosowania kremu z filtrem skórę należy intensywnie nawilżać po każdej sesji plażowania. Oczywiście oprócz okresu urlopowego nasza skóra również zasługuje na dobre traktowanie. Po każdej kąpieli należy nakładać na nią kosmetyki do pielęgnacji ciała. Ciężkie, typowo zimowe konsystencje typu masło lub mleczko można zamienić na kosmetyki w postaci musu lub np. olejki w spray’u, które szybko się wchłaniają nie pozostawiając na skórze problematycznej tłustej warstwy.
Jakie zabiegi nawilżające?
Spośród gamy zabiegów nawilżających na pewno warto wybrać te, podczas których stosowany jest kwas hialuronowy, zarówno w formie niskocząsteczkowej, jak i wysokocząsteczkowej. Świetnie uzupełnia on braki naturalnego kwasu hialuronowego występującego w skórze, powodując korzystną retencję wody, a co za tym idzie – nawilżenie powierzchownych warstw naskórka.
Warto wykonywać regularnie zabiegi typu maski nawilżające, ale od czasu do czasu sięgnąć po zabieg w postaci mezoterapii igłowej, która intensywnie pobudza i zwiększa nawilżanie skóry. Składnikami koktajli stosowanych do mezoterapii jest przede wszystkim kwas hialuronowy nieusieciowany, aminokwasy, witaminy i mikroelementy, które odżywiają skórę.
Jakie preparaty nawilżające wybierać?
Nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi na pytanie jakie preparaty należy wybrać. Przede wszystkim musimy kierować się cechami, które są dla nas ważne – konsystencją kosmetyku, zapachem, szybkością wchłaniania, a także jakością składu. Dla każdej cery będzie dobry inny produkt, więc to co świetnie sprawdza się u koleżanki, niekoniecznie będzie najlepszym kosmetykiem dla nas.
Nawilżanie skóry jest podstawą profilaktyki przeciwstarzeniowej, dbania o jej zdrowie w kontekście największego organu naszego organizmu. Zatem dlaczego nawilżanie skóry jest takie ważne? Ponieważ gwarantuje nam zachowanie naszej skóry w dobrej kondycji, pozwalając jej na spełnianie wszystkich funkcji ochronnych oraz dodatkowo funkcji estetycznych.