Depilacja laserowa – na ile starcza?
Codzienne golenie maszynką bywa męczące, nie mówiąc o tym, że w ciągu tygodnia zwyczajnie ciężko znaleźć na to czas. Mimo wszystko gładkie ciało jest czymś, co coraz bardziej wpisuje się w pojęcie kobiecego piękna, dlatego wiele pań poświęca czas i podejmuje niemały wysiłek, aby je mieć. Jest na to prostszy sposób. Wystarczy zdecydować się na depilację laserową, czyli zabieg określany też jako epilacja laserowa, który dostępny jest w ofercie większości gabinetów medycyny estetycznej. Jak wskazuje nazwa, w metodzie tej główną rolę odgrywa laser. Usuwanie nim włosków jest bezpieczne i bezbolesne, a po wykonaniu serii zabiegów depilacji laserowej można liczyć na długie rezultaty. Możliwość zapomnienia o regularnym usuwaniu niechcianego owłosienia to ogromny komfort i jeszcze większa oszczędność czasu, która w skali kilku lat może wynieść kilkadziesiąt godzin! Dowiedzmy się na ile starcza depilacja laserowa, od czego to zależy i jak długo trwa sam zabieg.
Spis treści
Zabieg depilacji laserowej – na czym polega?
Zabieg depilacji laserowej polega na użyciu lasera, który emitując wiązkę światła uszkadza mieszki włosowe, czyli struktury odpowiedzialne za wzrost włosa. Dzieje się tak dlatego, że światło lasera jest pochłaniane przez pigment – tzw. melaninę, która znajduje się w cebulce włosa, będącej częścią mieszków włosowych.
Trzeba jednak wiedzieć, że mieszek włosowy nieustannie przechodzi przez cykl wzrostu włosa. Cykl ten składa się z trzech faz. Anagen to faza wzrostu, katagen – faza zaniku, a telogen – faza wypadania. Światło lasera używanego podczas depilacji działa tylko i wyłącznie na mieszki włosowe, które znajdują się w fazie wzrostu. W danej chwili włoski na naszym ciele znajdują się w różnych fazach, dlatego z reguły po pierwszym zabiegu usuwamy jedynie 20-30% włosków. Właśnie z tego powodu istnieje konieczność przeprowadzenia kilku zabiegów w ustalonych odstępach czasowych.
Jeśli obawiamy się, jak nasza skóra zareaguje na laser, możemy wykonać tzw. próbę laserową. Polega ona na depilacji niewielkiego obszaru skóry, najczęściej ulokowanego w niewidocznym miejscu. Jeżeli nie wystąpią po niej żadne działania niepożądane, na kolejnym spotkaniu przeprowadzana jest właściwa depilacja. Osoby obawiające się bólu podczas zabiegu mogą skorzystać ze znieczulenia, które aplikowane jest na skórę w formie żelu znieczulającego lub poprosić o wykonanie zabiegu laserem z funkcją chłodzenia skóry.
Czy depilacja laserowa jest skuteczna?
Depilacja laserowa jest skuteczna w usuwaniu niechcianego owłosienia na długi czas. Duże znaczenie ma jednak kolor włosa, przeprowadzenie zabiegów w regularnych odstępach czasu, a także zabiegi przypominające. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim tym czynnikom.
U osób z ciemnymi włosami skuteczność depilacji laserowej jest najwyższa. Nie oznacza to jednak, że osoby z jasnym owłosieniem nie mogą liczyć na skuteczny efekt depilacji laserowej. Wszystko zależy od ilości zabiegów oraz od dobrania odpowiedniego rodzaju lasera. Do depilacji może zostać użyty laser diodowy, rubinowy, aleksandrytowy. Decyzję dotyczącą tego, jakim laserem najlepiej usunąć włosy, zawsze podejmuje osoba wykonująca zabieg.
Po pierwszym zabiegu usunięta zostanie tylko część owłosienia, dlatego jedynie przeprowadzenie pełnej laseroterapii pozwoli na redukcję włosów. Ważną sprawą jest także odpowiednie rozplanowanie serii zabiegów depilacji laserowej, czyli z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Wynika to z tego, że laser działa tylko na włosy znajdujące się w fazie aktywnego wzrostu, a w danym momencie różne włosy są w różnej fazie cyklu oraz z tego, że każda faza trwa przez ściśle określony czas.
Depilację laserową cechuje to, iż co pewien czas konieczny może okazać się zabieg przypominający. Nie oznacza to, że zabieg został przeprowadzony niewłaściwie i przez to włosy odrastają – naturalnie może się zdarzyć, że odrosną pojedyncze włoski. Z reguły jednak dzieje się to nie wcześniej jak 3 lata po depilacji. Zabieg przypominający jest jednak pojedynczą wizytą, a nie całą serią wizyt. Niektóre osoby decydują się nawet na coroczne poddawanie temu zabiegowi, aby mieć pewność, że niechciane pojedyncze włoski nigdy nie zaskoczą ich w ważnym momencie.
Depilacja laserowa – jak długo trwa zabieg?
Skoro wiemy już czym jest depilacja laserowa, jak długo trwa zabieg depilacji to kwestia, którą również warto doprecyzować. Wszystko zależy od tego, jakie partie ciała podajemy zabiegowi. Przykładowo, depilacja nóg trwa około 50 minut, depilacja bikini 15-25 minut, a usunięcie owłosienia pod pachami jedynie 3-5 minut.
Zabiegi depilacji laserowej mogą obejmować niemalże wszystkie części ciała. Dzięki nim możemy pozbyć się niechcianego owłosienia z twarzy, ramion, pach, brzucha, nóg czy miejsc intymnych. Pamiętajmy jednak, że trwałe usunięcie włosków wymaga większej ilości zabiegów – z reguły minimum sześciu. Dodatkowo muszą one być wykonywane w odpowiednich odstępach czasu – 4-8 tygodniowych, a zatem, aby całkowicie usunąć owłosienie, trzeba zarezerwować na to kilka miesięcy.
Depilacja laserowa – na ile starcza?
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, na jaki czas starcza depilacja laserowa. Zależy to od indywidualnych predyspozycji, w tym od gospodarki hormonalnej i grubości oraz koloru włosów. Z reguły jednak oczekiwane rezultaty utrzymują się przez kilka lat.
Wiele osób pyta o to, jak długo utrzymują się efekty depilacji laserowej w przypadku ciemnych włosów. Laser najlepiej radzi sobie właśnie z takim kolorem, a jeśli dodatkowo masz jasną skórę, rezultat zabiegu długo utrzymuje się i aby zapewnić trwały efekt depilacji konieczne jest wykonanie mniejszej serii zabiegów, niż w przypadku jasnych włosów. Długi czas efekty utrzymują się też u osób, które posiadają mocne, grube włosy.
Depilacja laserowa przeprowadzona u niektórych osób cechuje się wyjątkową trwałością, sięgającą nawet 10 lat. Z kolei najkrócej efekty będą widoczne u osób z zaburzonym wydzielaniem hormonów. Mowa tutaj m.in. o takich schorzeniach jak hirsutyzm, który powoduje nadmierną produkcję hormonów męskich. Przed zabiegiem warto więc uregulować gospodarkę hormonalną i mieć nad nią kontrolę przez cały czas po zabiegu.
Nie musisz już codziennie męczyć się z usuwaniem owłosienia, problemem wrastających włosków i podrażnieniami skóry. Depilacja laserem to metoda, która pozwala cieszyć się gładką skórą przez kilka lat. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać trwałe efekty, konieczne jest wykonanie całej serii zabiegów, a laser, który jest w nich wykorzystywany, musi zostać odpowiednio dobrany.
Aby tak było, warto wybierać sprawdzone gabinety, dysponujące jakościowymi urządzeniami i pracownikami, którzy mają doświadczenie w ich wykorzystaniu.