Depilacja laserowa - jak przygotować się do zabiegu
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Depilacja laserowa – jak się przygotować do zabiegu?

Istnieją różne sposoby na usuwanie niechcianego owłosienia. Jedne polegają na wyrywaniu włosów wraz z cebulką, a inne jedynie na ich zgoleniu. Wszystkie wymagają jednak regularności i czasu, dlatego jeśli zależy nam, aby nie mieć tego problemu, najlepiej trwale pozbyć się włosków poprzez laserowe usuwanie owłosienia. To zabieg, który ma w swojej ofercie praktycznie każdy salon kosmetyczny. Dzięki niemu możliwe jest bezpieczne i bezbolesne usuwanie zbędnego owłosienia, a efekt utrzymuje się nawet przez 10 lat. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zainteresowanych jest depilacją laserową. Jednak jeśli mamy już umówiony zabieg, warto wiedzieć, jak się do niego przygotować, by przyniósł dobre rezultaty i był bezpieczny dla skóry. Zwykle zaskoczeniem jest fakt, że aby odpowiednio przygotować się do depilacji laserowej, nie wystarczy zrobić coś albo nie robić czegoś dzień przed zabiegiem. Nieraz trzeba zacząć działać nawet pół roku wcześniej. Dowiedzmy się więc, jakie zalecenia obowiązują przed depilacją laserową i tuż po niej.

Depilacja laserowa – jak działa laser?

Depilacja laserowa działa w oparciu o światło lasera, które wnika głęboko w skórę i uszkadza cebulki włosa. Trzeba jednak wiedzieć, że w taki sposób możliwe jest usuwanie niepożądanych włosów jedynie wtedy, gdy znajdują się one w fazie wzrostu. Właśnie z tego powodu pełne usunięcie owłosienia wymaga serii zabiegów rozłożonych w czasie. Można przeprowadzić je w gabinecie kosmetycznym lub nabyć własny, domowy laser do depilacji.

Pamiętajmy, że choć działanie lasera w każdym przypadku jest takie samo, salony wykorzystują różny sprzęt medyczny, który lepiej lub gorzej radzi sobie z danym typem owłosienia. Jasna skóra i jasne włosy poddane zabiegowi zawsze stanowią wyzwanie, natomiast rodzaj owłosienia, który najłatwiej jest usunąć to ciemne i grube włosy na jasnej skórze. W doborze odpowiedniego urządzenia często pomocne jest wykonanie próby laserowej, o której mowa w dalszej części artykułu.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do depilacji laserowej to przede wszystkim choroby skóry, ciąża, karmienie piersią, wszczepiony rozrusznik serca, aktywne infekcje skóry, metalowe implanty, noszenie aparatu ortodontycznego, świeżo opalona skóra, nowotwory, nieuregulowana cukrzyca oraz infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne, w tym przeziębienia.

Bez względu na to, czy w grę wchodzi depilacja laserowa pach, klatki piersiowej czy innej części ciała, w pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy nie istnieją ku temu przeciwwskazania. Można zrobić to w ramach bezpłatnej konsultacji, którą oferuje wiele salonów. Podczas niej lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz może wykonać tzw. próbę laserową. Polega ona na sprawdzeniu, jak skóra zareaguje na wiązkę światła tego urządzenia. Zwykle przeprowadzana jest na małym fragmencie skóry, w niewidocznym miejscu. Takie spotkanie jest też okazją do omówienia indywidualnych przypadków, dlatego jeśli masz bielactwo, łuszczycę lub inne choroby, które często, ale nie zawsze dyskwalifikują z możliwości poddania się depilacji laserowej, przed zabiegiem skonsultuj je z lekarzem.

Depilacja laserowa – jak się przygotować? Krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do depilacji laserowej, musisz wiedzieć, że zabieg ten nie wymaga szczególnych przygotowań. Trzeba jedynie zadbać o nawilżenie skóry i usunięcie z niej włosków oraz pamiętać o unikaniu niektórych czynności.

Przygotowanie do depilacji laserowej dotyczy tego, by odpowiednio przygotować skórę. Pamiętajmy, że nie może być ona przesuszona ani podrażniona, dlatego jeśli taka jest, używajmy preparatów nawilżających. Nie należy jednak robić tego tuż przed planowanym zabiegiem, gdyż najlepsze rezultaty depilacji osiąga się na całkowicie czystej skórze, wolnej od kremów, balsamów czy antyperspirantów. Odpowiednio wcześniej należy więc nawilżyć i odtłuścić skórę.

Druga sprawa to usunięcie zbędnego owłosienia na obszarze skóry, który ma zostać poddany zabiegowi. Należy zrobić to maszynką w dzień zabiegu. Jeżeli jednak wybieramy się na zabieg depilacji laserowej po raz pierwszy, warto pozostawić niewielki, nieogolony fragment skóry, aby osoba wykonująca zabieg mogła ocenić poziom melaniny w mieszkach włosowych i na tej podstawie odpowiednio ustawić urządzenie.

W kwestii tego, jak się przygotować do depilacji laserowej, warto też poruszyć temat, jakim jest depilacja laserowa bikini podczas okresu. Generalnie nie ma przeszkód do wykonania takiego zabiegu, choć przed okresem i w jego trakcie skóra może być wrażliwsza oraz bardziej podatna na podrażnienia. Aby przeprowadzić zabieg komfortowo, należy pamiętać o zastosowaniu tamponu lub kubeczka menstruacyjnego.

Czego nie robić przed zabiegiem depilacji laserowej?

Lista dotycząca tego, czego nie robić przed zabiegiem depilacji laserowej, jest dosyć długa i odnosi się zarówno do kwestii pielęgnacji skóry, jak i do opalania, przyjmowania leków oraz usuwania owłosienia.

W kwestii pielęgnacji pamiętajmy, że co najmniej tydzień przed zabiegiem nie można stosować peelingów, zwłaszcza z kwasami owocowymi, gdyż złuszczanie naskórka może zwiększyć podatność skóry na podrażnienia. Z kolei co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem należy unikać kosmetyków i kremów zawierających witaminę C, A, kwasy owocowe lub retinol, gdyż w przeciwnym razie po zabiegu istniałoby ryzyko wystąpienia blizn, przebarwień, a nawet poparzeń skórnych.

Odnośnie opalania pamiętajmy, aby unikać solarium i kąpieli słonecznych co najmniej miesiąc przed zabiegiem, a w razie konieczności wystawienia skóry na chwilowe działanie słońca stosujmy kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Zabronione jest także używanie preparatów samoopalających.

Jeśli chodzi o przyjmowanie leków, na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki światłoczułe, a przynajmniej 2 doby przed – leki przeciwbólowe, gdyż zawarta w nich substancja czynna w połączeniu ze światłem lasera może powodować działania niepożądane. Z kolei osoby stosujące doustną terapię retinoidami koniecznie muszą zakończyć ją aż pół roku przed planowaną depilacją. Problematyczne są też antybiotyki, leki hormonalne, przeciwarytmiczne, dermatologiczne oraz leki na depresję, dlatego w przypadku przyjmowania tego typu preparatów koniecznie poinformuj o tym fakcie osobę przeprowadzającą zabieg. Pamiętajmy też, aby nie podrażnić skóry poprzez picie różnego rodzaju herbatek ziołowych, które mają właściwości fotoalergiczne. Mowa między innymi o herbatach zawierających rumianek, skrzyp polny, dziurawiec czy nagietek. W dniu zabiegu należy powstrzymać się też od spożywania alkoholu.

Ostatnia sprawa w kwestii tego, jak się przygotować do depilacji laserowej, dotyczy samodzielnego usuwania niechcianych włosów. Pamiętajmy, że co najmniej 6 tygodni przed zabiegiem nie należy robić tego używając depilatora, pęsety lub wosku. Zabroniona jest również depilacja pastą cukrową. Jedyną dozwoloną techniką jest golenie maszynką.

Czego nie robić po zabiegu depilacji laserowej?

W kwestii tego, czego nie robić po zabiegu depilacji laserowej, pamiętajmy, aby w dniu zabiegu oraz przez kilka następnych dni unikać gorących kąpieli, sauny, basenu, a także leków i ziół fotouczulających. Przez około 3 tygodnie unikamy też opalania, stosowania samoopalaczy oraz nie aplikujemy na skórę peelingów i preparatów zawierających alkohol.

Jak widać, przygotowanie do depilacji laserowej to ważna sprawa. Warto pomyśleć o tym dużo wcześniej, aby nie okazało się, że długo wyczekiwany zabieg trzeba będzie odwołać.