Na jak długo wystarcza depilacja laserowa
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Depilacja laserowa – ile zabiegów, by osiągnąć efekty?

Idealnie gładka, pozbawiona włosów skóra to coś, co w dzisiejszym świecie uchodzi za kanon kobiecego piękna. Niestety, maszynki jednorazowe dla wielu osób są utrapieniem, nie tylko ze względu na czasochłonność tej metody usuwania niechcianego owłosienia, ale i na podrażnienia skóry, jakie często powoduje. Na szczęście z pomocą przychodzi depilacja laserowa, oferowana przez gabinety medycyny estetycznej. Pozwala pozbyć się zbędnego owłosienia nawet na kilka lat. I choć trzeba powtarzać zabiegi, porównując ogólny koszt zabiegu depilacji, do kosztów, jakie musielibyśmy ponieść przez ten czas na zakup maszynek, pianek do golenia czy balsamów po goleniu, depilacja laserowa przedstawia się bardzo atrakcyjnie. Nie wspominając o oszczędności czasu, która na przestrzeni kilku lat może wynieść nawet kilkaset godzin. Dowiedzmy się nieco więcej na temat tej metody i tego, jaka ilość zabiegów depilacji laserowej jest niezbędna, aby skutecznie usunąć zbędne owłosienie.

Zabieg depilacji laserowej – na czym polega?

Aby zrozumieć, na czym polega depilacja laserowa, trzeba zrozumieć najpierw, jak działa laser. Otóż wiązka lasera, która jest przez niego generowana, wnika w skórę i pochłaniana jest przez pigment – melaninę, który znajduje się w mieszku włosowym, a konkretnie w jego cebulce. Prowadzi to do termicznego uszkodzenia mieszków, a z racji tego, że są to struktury odpowiedzialne za wzrost włosa, na skutek uszkodzenia przestaje on odrastać przez kilka lat.

Wiemy już jak działa depilacja laserowa, ale warto też wiedzieć, że laser skupia się szczególnie na ciemnych włosach, gdyż zawierają one więcej wspomnianego pigmentu. Z tego powodu usuwanie ciemnych włosków jest łatwiejsze i skuteczniejsze, choć odpowiednio dobrany laser z powodzeniem będzie w stanie poradzić sobie również z jasnymi.

Trzeba też mieć świadomość, że nasze włosy przechodzą przez różne fazy – wzrostu, zaniku i wypadania. Ten cykl trwa nieustannie, ale nigdy nie ma sytuacji, w której wszystkie włosy na naszym ciele znajdowałyby się w tej samej fazie. Z racji tego, że laser działa tylko na włosy znajdujące się w określonej fazie – wzrostu, tylko takie owłosienie może zostać usunięte podczas zabiegu, jakim jest depilacja laserowa. Zwykle w pierwszym zabiegu trwale udaje się usunąć jedynie 20-30% owłosienia i trzeba powtarzać zabieg kilkukrotnie, aby trafić na momenty, w których pozostałe włoski przejdą do fazy wzrostu.

Depilacja laserowa to zabieg bezpieczny. Laser nie podgrzewa sąsiadujących tkanek. Podgrzewa jedynie mieszek włosowy, a następnie wypala włos wraz z cebulką. Zwykle przed zabiegiem na skórę aplikowany jest krem znieczulający, a dodatkowo niektóre lasery wyposażone są w funkcję chłodzenia skóry, dlatego osoba poddana zabiegowi nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej przebiega w prosty sposób. Wiązka światła lasera kierowana jest na części ciała, z których chcemy pozbyć się włosków. Mogą dotyczyć to okolic bikini, pach, nóg, a nawet twarzy. W zależności od tego, na jakiej części ciała dokonujemy usuwania owłosienia, zabieg może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut.

Osoba, która będzie wykonywać zabieg depilacji laserowej, na początek przeprowadzi krótki wywiad. Jego celem będzie zidentyfikowanie ewentualnych czynników, które uniemożliwiałyby wykonanie depilacji laserowej. Do przeciwskazań należy m.in. okres ciąży, infekcje czy choroby nowotworowe. Ważne jest również, aby na czas minimum 4 tygodni przed zabiegiem skóra nie była spalona promieniami słonecznymi.

Depilacja laserowa pozwoli uzyskać całkowicie gładkie ciało, ale nie po pierwszym zabiegu. Należy powtarzać zabiegi zgodnie z harmonogramem. Zdarza się, po około 2-3 latach od zakończenia laseroterapii na skórze pojawią się pojedyncze włoski. Aby je usunąć, wystarczy wybrać się na pojedynczy tzw. zabieg przypominający. Niektórzy specjaliści zalecają, by wykonywać go regularnie raz w roku. Tak czy inaczej, powtarzać zabieg depilacji laserowej będziemy musieli dopiero po kilku latach – zwykle po co najmniej pięciu, bo przez taki czas utrzyma się praktycznie pełny efekt odbytej serii zabiegów.

Jakie są efekty depilacji laserowej?

Efekty depilacji laserowej w dużej mierze zależą od indywidualnych predyspozycji, a konkretniej od takich kwestii jak kolor włosa, jego struktura czy też prawidłowość pracy układu hormonalnego. Zależą też od tego, czy osoba przeprowadzająca zabieg prawidłowo dobierze laser do rodzaju naszej skóry i włosów oraz czy będziemy skrupulatnie powtarzać zabieg depilacji laserowej w określonych odstępach czasu.

Najlepsze efekty depilacji obserwuje się u osób z ciemnym kolorem owłosienia i z prawidłową gospodarką hormonalną. Kobiety cierpiące na hirsutyzm, czyli nadmierną produkcję męskich hormonów mogą borykać się z szybszym odrastaniem włosów na danym obszarze ciała, zwłaszcza nad górną wargą (tzw. damski wąsik).

Pamiętajmy, że istnieją różne rodzaje urządzeń: laser diodowy, rubinowy oraz aleksandrytowy. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi parametrami i przeznaczony jest do innego rodzaju włosów. Osoba wykonująca zabieg po analizie skóry dobiera sprzęt, który będzie w stanie zapewnić efekt gładkiej skóry, a jednocześnie nie spowoduje podrażnień.

Depilacja laserowa – ile zabiegów potrzeba?

Jeśli już zdecydujemy się na zabieg, jakim jest depilacja laserowa, ile zabiegów potrzeba do skutecznego usunięcia niechcianego owłosienia? Specjaliści zalecają wykonanie minimum 6 zabiegów. W przypadku osób o jasnych włosach może być potrzebna większa liczba zabiegów.

Wiele osób zastanawia się, czy ilość zabiegów depilacji laserowej, jaką narzuci osoba wykonująca zabieg, faktycznie jest konieczna. Jak najbardziej, gdyż tak jak zostało wcześniej wspomniane, tylko część włosów rośnie w danej chwili, a laser jest stanie działać jedynie na włosy w fazie wzrostu. Z tego względu trzeba powtarzać zabieg depilacji laserowej w okresach 4-8 tygodniowych, aby wstrzeliwać się w momenty, kiedy kolejne partie włosów przejdą do fazy rośnięcia.

Depilacja laserowa to zabieg usuwania owłosienia, do którego trzeba podejść z rozsądkiem i zdyscyplinowaniem. Jeśli konieczność wykonania serii zabiegów jest dla nas problemem, nie będziemy mogli cieszyć się gładką skórą. Aby efekt depilacji laserowej był zadowalający, nie można też opóźniać poszczególnych zabiegów.

Zapraszamy na zabieg depilacji laserowej. W naszym gabinecie depilacje laserowe wykonujemy z użyciem najlepszego sprzętu, a osoby przeprowadzające zabieg mają w tym wieloletnie doświadczenie.