Co to jest lifting twarzy?
Po około 40. roku życia na twarzy coraz wyraźniej widać upływ lat. Skóra traci swą jędrność i napięcie. Pojawiają się pierwsze zmarszczki oraz bruzdy. Zmianie ulega także owal twarzy. Jej kontury opadają, przez co może wydawać się bardziej zmęczona i smutna. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi, których celem jest zminimalizowanie oznak starzenia się skóry i ogólna poprawa jej wyglądu. Należy do nich lifting twarzy i szyi. Sprawdź, czym jest ten zabieg i jakich efektów można się po nim spodziewać.
Spis treści
Zabieg liftingu twarzy i szyi. Czym jest? Jakie rezultaty może przynieść?
Terminem lifting określa się szereg zabiegów medycyny estetycznej poprawiających napięcie skóry i korygujących kontury twarzy. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na przywrócenie młodzieńczego wyglądu były tradycyjne zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Obecnie jednak można skorzystać z nieinwazyjnych zabiegów liftingujących, które nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji i w wielu wypadkach przynoszą satysfakcjonujące rezultaty.
Lifting pochodzi od angielskiego czasownika lift oznaczającego podnoszenie, dźwiganie. Słowo to dobrze opisuje efekty liftingu twarzy. Po zabiegu skóra jest uniesiona i napięta, przez co rysy stają się bardziej miękkie, a kontury ulegają poprawie i odzyskują swój naturalny wygląd. Podczas procedury usunięty zostaje nadmiar obwisłych tkanek – najczęściej w środkowej i dolnej części twarzy, a czasem także na szyi. Skóra zyskuje dobre podparcie, zwiększa się jej elastyczność, a twarz jest widocznie wygładzona i odmłodzona.
Na czym polega chirurgiczny lifting twarzy?
Chirurgiczny lifting twarzy może przeprowadzać wyłącznie doświadczony chirurg plastyczny po uprzednim wywiadzie z pacjentem. W trakcie szczegółowej konsultacji należy ustalić, czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu i jaki zakres ma on obejmować. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg dokonuje precyzyjnych nacięć – zazwyczaj za małżowiną uszną i wzdłuż linii włosów – a następnie usuwa nadmiar skóry. W efekcie uniesiony zostaje owal twarzy. Następuje też redukcja zmarszczek. Po kilkutygodniowym okresie rekonwalescencji i ustąpieniu obrzęku można zobaczyć pełne rezultaty zabiegu.
Prawidłowo wykonany face lift prowadzi do wyraźnego odmłodzenia skóry, ale z zachowaniem naturalnego wyglądu twarzy. Skóra jest elastyczna i napięta bez opadających tkanek, jednak nie przypomina maski, a jej mimika pozostaje nienaruszona.
Poznaj nieinwazyjne sposoby na poprawę owalu twarzy
Oprócz chirurgicznego liftingu twarzy istnieją nieinwazyjne sposoby na to, by unieść jej owal i wizualnie spowolnić proces starzenia się skóry. Do najpopularniejszych należy modelowanie konturów za pomocą kwasu hialuronowego. W trakcie tego zabiegu w wybranych partiach twarzy podskórnie aplikowany jest preparat z kwasem hialuronowym. W efekcie nie tylko zwiększa się poziom nawilżenia skóry, ale także wypełnione zostają miejsca, w których ubytek tłuszczu jest największy. Twarz odzyskuje prawidłowy owal i właściwe proporcje. Rezultaty zabiegu są widoczne niemal natychmiast.
Inny rodzaj liftingu to poprawa konturów twarzy przy użyciu nici PDO. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnych nici liftingujących wykonanych z syntetycznej substancji PDO, które po pewnym okresie samoistnie się rozpuszczają. Nici stanowią swoiste rusztowanie dla tkanek – podciągają skórę i zwiększają jej napięcie. Ponadto, wprowadzona substancja przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry.