Co to jest kwas hialuronowy usieciowany?
Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, który jest polisacharydem należącym do grupy glikozaminoglikanów, jest on wytwarzany przez bakterie. Ssaki też potrafią wytwarzać kwas hialuronowy. U człowieka ten związek występuje w wielu miejscach w ciele. Występuje w mazi stawowej, gałce ocznej, skórze. W skórze kwas hialuronowy jest komponentem międzykomórkowej macierzy skóry właściwej. Większości osób kwas hialuronowy od razu kojarzy się z nawilżaniem, ponieważ jest powszechnie stosowany w kosmetykach pielęgnacyjnych o właściwościach nawilżających. Ten związek posiada bardzo silne właściwości wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody. W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany. Jakie są właściwości kwasu hialuronowego usieciowanego, do jakich zabiegów można go wykorzystać? Dowiesz się tego z artykułu.
Spis treści
Czym jest kwas hialuronowy usieciowany?
Kwas hialuronowy usieciowany to nic innego jak cząsteczki kwasu hialurownowego, które są ze sobą połączone w większe konglomeraty, dzięki temu kwas pozostaje w miejscu podania dłużej niż kwas hialuronowy, który nie zotsał poddany procesowi sieciowania. Istnieją różne czynniki sieciujące taki jak na przykład DVS, czy BDDE. DVS sprawia, że preparat jest mniej plastyczny i bardziej sztywny, utrzymuje się dłużej w miejscu podania. Stosuje się go w wypełniaczach do zabiegów wolumetrycznych. Do wolumetrii twarzy polecamy produkt marki Bioformula Auralya 2 lub Auralya 3. Czynnik BDDE, sprawia, że wypełniacz jest bardziej plastyczny i nadaje się do wypełaniania ust, czy zmarszczek. Aby uzyskać efekt wypełnionych ust o dużej obiętości można zastosować preparat Evanthia 25. Poprzez proces sieciowania kwasu hialuronowego powstają większe konglomeraty, dzięki czemu organizm wolniej go metabolizuje, a preparat może utrzymywać się w miejscu podania nawet 12 miesięcy. Dużą zaletą wypełnainia za pomocą kwasu hialuronowego jest to, że preparat nie wywołuje trwałej zmiany, a z czasem się metabolizuje i zostaje rozłożony przez organizm.
Do jakich zabiegów stosuje się kwas hialuronowy usieciowany?
Kwas hialuronowy usieciowany to wypełniacz, który jest stosowany metodą iniekcji. Można go stosować do zabiegów takich jak:
- modelowanie i poprawa kształtu ust
- modelowanie twarzy
- zabiegi wolumetryczne
- poprawa kształtu nosa
- wypełnianie zmarszczek np. bruzdy nosowo-wargowej
Jak przebiega zabieg wypełniania kwasem hialuronowym usieciowanym?
Przed każdym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej niezbędne jest wypełnienie karty klienta z przeciwwskazaniami do zbiegu. Następnie obszar, który będzie poddawany zabiegowi jest dokładnie oczyszczony, a później zostaje nałożony preparat znieczulający. Po upływie około 30-40 minut należy zmyć krem znieczulający oraz dokładnie zdezynfekować okolice zabiegową. Zabieg polega na podaniu kwasu hialuronowego metodą iniekcji. Po zabiegu miejsce w którym był podany preparat może być podpuchnięte, oraz mogą pojawić się sinaki. Są to normalne reakcje organizmu. Po zabiegu ważne jest aby pacjent pił duże ilości wody.
Przeciwskazania do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego usieciowanego
- okres ciąży i karmienia piersią,
- aktywne infekcje
- czynna choroba nowotworowa,
- nadciśnienie, cukrzyca, inne choroby przewlekłe,
- dermatozy
- nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu,
- nierealistyczne oczekiwania odnośnie efektu zabiegu,
- skłonność do powstawania keloidów,
- dysmorfofobia,
- przewlekła choroba nerek w stadium 5,
- marskość wątroby,
- AIDS