Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Co to jest i jak działa mezoterapia igłowa?

Co to jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa, inaczej zwana intradermoterpią,  jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Pomaga opracować praktycznie każdy problem skórny, przynosząc szybkie i długotrwałe efekty zabiegowe.

Stosowana była w medycynie już w latach 50tych, między innymi do leczenia bólu migrenowego oraz przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. Wraz z upływem lat zaczęła zdobywać popularność w lecznictwie dermatologicznym, jednak prawdziwą sławę zyskała w ciągu ostatnich lat, kiedy zaczęto ją wykorzystywać w medycynie estetycznej i kosmetologii.

Mezoterapia igłowa jest metodą niechirurgiczną, którą stosuje się do regeneracji i poprawy wyglądu skóry. Polega na wprowadzeniu składników aktywnych w głąb skóry, za pomocą igły. Mezoterapia wykorzystuje uraz skórny, do stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych komórek naskórka i skóry właściwej.  Po  śródskórnej iniekcji preparatów aktywnych, uzyskujemy poprawę mikrokrążenia w tkance podskórnej oraz zwiększenie metabolizmu komórek tłuszczowych.

Intradermoterapia przynosi szybko widoczne efekty rewitalizacyjne dzięki czemu zyskała bardzo dużą popularność wśród klientów gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Dodatkowym atutem zabiegu jest stosunkowo krótki okres rekonwalescencji, dzięki czemu klient nie musi wyłączać się z codziennego życia.

Rodzaje mezoterapii igłowej

Wyróżnia się dwie metody wykonywania zabiegu mezoterapii igłowej:

– manualna – wykonywana wyszkoloną ręką, za pomocą odpowiednio dobranej wielkości igły i strzykawki

– mechaniczna – za pomocą specjalnego pistoletu do mezoterapii

Wykonywanie zabiegu metodą manualną, wymaga odpowiedniej wiedzy i profesjonalnego szkolenia praktycznego.  Szkolenie z mezoterapii igłowej składa się z  dwóch części: teoretycznej, podczas której omawia się dokładnie cały przebieg zabiegu, wskazania, przeciwwskazania i postępowanie po zabiegu, oraz z części praktycznej.

Druga część szkolenia obejmuje pracę na modelkach, podczas której kursant pod okiem wykwalifikowanego szkoleniowca wykonuje zabieg na różnych problemach skórnych.

Dla osób lubiących pracę na urządzeniach, poleca się zakup Pistoletu do Mezoterapii. Jest to urządzenie, którym zabieg wykonuje się wieloigłowymi modułami. Głębokość wkłucia oraz ilość podanego preparatu reguluje się na panelu urządzenia. Dodatkowa funkcja zasysania zmniejsza uczucia bólowe podczas zabiegu.

Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem idealnym dla wielu problemów skórnych, dzięki czemu można ją zastosować praktycznie u każdego klienta. Idealnie się nada zarówno przy pierwszych oznakach starzenia, jak i u starszych osób. Szczególnie polecana jest dla skór szarych, ziemistych, pozbawionych blasku oraz wymagających głębokiego nawilżenia i odżywienia.

W zależności od wybranego preparatu, możemy pracować na wiotkości skórne na twarzy i ciele. Intradermoterapia pozwala również na zmniejszenie widoczności blizn i rozstępów oraz na znaczną redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej.

Dodatkowym atutem jest możliwość pracy na skórze głowy, dzięki czemu możemy wzmocnić cebulki włosów, zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa jest powszechnie uważana za metodę bezpieczną, która nie niesie za sobą dużego ryzyka powikłań i efektów ubocznych. Ważne jest jednak, aby osoba poddająca się zabiegowi, nie posiadała żadnego przeciwwskazania do zabiegu, które mogłoby wpłynąć na jej stan zdrowia oraz efekt po zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii:

  • Ciąża i okres karmienia piersią
  • Alergie
  • Cukrzyca
  • Stany zapalne skóry
  • Choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze
  • Choroby nowotworowe
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Zaburzenia krzepnięcia oraz długotrwałe stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi

Procedura zabiegowa mezoterapii igłowej

Prawidłowa procedura zabiegowa mezoterapii igłowej rozpoczyna się od dokładnego wykluczenia przeciwwskazań i podpisania przez klienta karty zabiegowej. Istotne jest, aby powiadomić osobę poddającą się zabiegowi na temat możliwych reakcji skóry po zabiegu, spodziewanych efektów, oraz ilości zabiegów potrzebnych do uzyskania zadowalających rezultatów.

W związku z tym, że mezoterapia jest zabiegiem podczas którego zostaje przerwana ciągłość skóry, niezbędne jest nałożenie na oczyszczoną skórę kremu znieczulającego, który zmniejszy odczucia bólowe podczas zabiegu. Krem pozostawiamy na skórze około 30-40 minut, w zależności od ilości lidokainy zawartej w jego składzie. Po upływie odpowiedniej ilości czasu, przystępujemy do zmycia kremu z powierzchni skóry. Następnym niezbędnym elementem jest dokładna dezynfekcja miejsca zabiegowego.

Po dokładnym przygotowaniu skóry, przystępujemy do wyboru odpowiednich składników aktywnych, które  przyniosą najlepsze efekty zabiegowe we wskazanym problemie skórnym.

Metody iniekcji preparatów

Istnieją różne metody iniekcji preparatów podczas zabiegu mezoterapii igłowej. Do najczęściej stosowanych, które przynoszą najlepsze efekty zabiegowe należą:

– depozyty/zapasy/pęcherzyki – metoda polegająca na pozostawieniu w skórze małych depozytów preparatu, które stopniowo i powolnie się wchłaniają, wzmacniając tym samym efekt nawilżenia i regeneracji skóry

– metoda wstecznie liniowa – metoda pozwalająca na pozostawienie odpowiedniej ilości preparatu dokładnie wzdłuż linii zmarszczki, idealnie nadaje się do gęstszych koktajlów

Istnieje również metoda nappage, podczas której wkłucia są bardzo płytkie i powierzchowne, a większość preparatu pozostaje na powierzchni skóry. Na skórze nie są widoczne pęcherzyki po zabiegu.

 Postępowanie po zabiegu mezoterapii igłowej

Po każdym zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, ważne jest aby zadbać odpowiednio o świeżo podrażnioną skórę. Po zabiegu intradermoterapii występuje rumień i obrzęk, które są reakcją skóry na nakłuwanie. Na powierzchni widoczne są miejsca po wkłuciach, które mogą stanowić wrota dla wszelkich zakażeń. Bardzo istotne jest więc utrzymywanie miejsca zabiegowego w odpowiedniej czystości, oraz stosowanie się do wszystkich zaleceń, które otrzymamy od osoby wykonującej zabieg.

Często pojawiają się również siniaki i krwiaki – jest to ryzyko, którego nie można wykluczyć podczas zabiegu, szczególnie przy cerach naczyniowych.

Najważniejsze, aby po zabiegu nie nakładać makijażu oraz nie stosować drażniących kosmetyków do demakijażu oraz kremów. Należy również unikać chodzenia na saunę, solarium i basen przez tydzień od wykonania zabiegu.

Ampułki i koktajle do mezoterapii

Wybór odpowiedniego preparatu do zabiegu warunkuje uzyskanie najlepszych rezultatów w danym problemie skórnym. Na rynku można znaleźć wiele ampułek przeznaczonych do mezoterapii igłowej. Ważne, aby dany produkt był przeznaczony do iniekcji śródskórnej i pochodził z bezpiecznego źródła.

Ampułki i koktajle do mezoterapii można podzielić według wskazania i składu:

Koktajle odmładzające:

Są to produkty bogate w składniki takie jak: argirelina, dmae, glutation, l-karnityna, koenzym Q-10 oraz kofeina. Ampułki te mają za zadanie pobudzenie produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu uzyskujemy efekt zagęszczenia skóry oraz spłycenia drobnych zmarszczek. DMAE sprzyja produkcji acetylocholiny – substancji odpowiadającej za napięcie mięśniowe. Wzrost napięcia mięśni twarzy powoduje wygładzenie skóry.

Przykłady ampułek odmładzających: MAW Anti-Age Cocktail, MAW DMAE, MAW Lift Cocktail, MAW GSH, Meso-Lift, Aminotonic.

Koktajle nawilżające:

Koktajle i ampułki o działaniu nawilżającym, posiadają w swoim składzie głównie nieusieciowany kwas hialuronowy. Ma on niezwykle dużą zdolność wiązania wody w skórze, dzięki czemu zapewnia jej prawidłowy poziom nawilżenia. Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego można robić wszędzie tam, gdzie nastąpił znaczny spadek nawilżenia oraz odżywienia skóry.

Przykłady ampułek nawilżających: MAW HA1, MAW HA2, MAW HA Complex, Aminojal, Aminojal Strong

Koktajle witaminowe:

Są to produkty o bogatym składzie, najczęściej nadające się do różnych problemów skórnych. Wybór koktajlu warunkuje jego skład i wskazanie zabiegowe. Najczęściej w składzie takich koktajli występują mieszanki kwasu hialuronowego z witaminami, minerałami i składnikami aktywnymi takimi jak: dmae, koenzym Q-10, glutation czy biotyna.

Przykłady koktajlów witaminowych: MAW VIT Complex, MAW Nutri Complex, MAW HA VIT Complex, Aminotonic.

Koktajle lipolityczne:

Są to koktajle przeznaczone do redukcji miejscowych złogów tkanki tłuszczowej. Składają się głównie z fosfatydylocholiny oraz deoksycholanu sodu. Często wzbogacone są o dodatkowe składniki, wpływające np., na redukcję cellulitu oraz poprawę napięcia skóry, takie jak oczar i ruszczyk, l-karnityna, kofeina czy karczoch. Produkty te mają za zadanie doprowadzić do rozpadu komórek tłuszczowych, ułatwiając wydalenie ich z organizmu.

Przykłady koktajlów lipolitycznych: MAW Local CL Cocktail, PC 100, L-Carnitine 500, Lipotene, Lipolise, Liporace.