Cellulit – jak się go pozbyć? Najlepsze zabiegi estetyczne w walce z cellulitem
Cellulit (lipodystrofia), inaczej pomarańczowa skórka to bardzo częsty problem, z którym kobiety zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych. Jest to defekt, który dotyczy około 85% kobiet i może przyjmować różne nasilenie. Pod względem budowy jest to nic innego jak zniekształcona tkanka tłuszczowa, która uwidacznia się pod skórą w postaci nieestetycznych zgrubień.
Powodem takiego wyglądu skóry są zaburzenia mikrokrążenia, czego wynikiem jest gromadzenie się toksyn w tkance tłuszczowej. Wynikiem tego jest rozrost tkanki tłuszczowej, która zaczyna wywierać nacisk na otaczającą ją tkankę łączną, a tłuszcz zbija się w grudki. Jest wiele czynników, które mogą predysponować do pojawiania się cellulitu. Jednym z nich są estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, dlatego cellulit dotyka znaczniej ilości kobiet. Wyróżniamy cellulit wodny, tłuszczowy i najbardziej zaawansowany, czyli cyrkulacyjny. Cellulit może lokalizować się w różnych miejscach, natomiast najczęściej pojawia się na udach i pośladkach. Wyróżniamy 4 fazy cellulitu, zaniedbany rozwija się i przechodzi w kolejne fazy. Z tego artykułu dowiesz się jakie są skuteczne zabiegi na cellulit, które można wykonywać w gabinetach kosmetycznych. Jaki wybrać zabieg w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu oraz poznasz domowe sposoby na walkę z cellulitem, które będą wspomagały efekty zabiegów wykonywanych u specjalisty.
Spis treści
Skuteczne zabiegi na cellulit
Problem cellulitu dotyczy nawet około 85% kobiet, dlatego ważne jest aby znać najskuteczniejsze zabiegi, które wspomogą walkę z tym defektem skórnym. Gabinety kosmetologii i medycyny estetycznej dysponują dosyć szerokim wachlarzem usług, dla osób dotkniętych problemem cellulitu.
Zabiegiem, który jest skuteczny w terapii cellulitu jest dermomasaż próżniowy. Jest to połączenie masażu mechanicznego z podciśnieniem oraz jednoczesnym odciągnięciem fałdów skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami, które są wyposażone w metalowe kuleczki. Do zabiegu wykorzystuje się głowice o różnych rozmiarach, które wytwarzają na powierzchni ciała podciśnienie. Zabieg wpływa nie tylko na redukcję cellulitu, ale również poprawia elastyczność skóry oraz daje efekt ujędrnienia skóry.
Kriolipoliza jest zabiegiem, który nie tylko pozwala usunąć cellulit, ale także umożliwia zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oddziaływanie niską temperaturą na tkankę tłuszczową wpływa destrukcyjnie na jej komórki i zapoczątkowuje proces ich eliminacji. Zimno wspaniale działa też na kondycję skóry, która dzięki temu staje się lepiej ukrwiona i dotleniona.
Kolejnym zabiegiem skutecznym w walce w cellulitem jest mezoterapia. Techniką mezoterapii podaje się najczęściej środki lipolityczne (czyli rozpuszczające tłuszcz), uszczelniające naczynia krwionośne, a także enzymy, gdyż w tym stadium mogą się już pojawiać zwłóknienia tkanki. Preparatem, który cechuje się dużą skutecznością w walce z cellulitem jest Local CL Coctail Mesoaroma. Jest to mieszanina aktywnych składników lipolitycznych: fosfatydylocholiny i deoksycholanu sodu, a także naturalnych składników, takich jak oczar i ruszczyk, które sprzyjają odprowadzaniu limfy.
Kawitacja ultradzwiękowa to metoda rozbijania komórek tłuszczowych ultradźwiękami można stosować zarówno samodzielnie, jak i łącząc z innymi zabiegami, np. z mezoterapią, endermologią, RF, karboksyterpią.
Zabiegi na zaawansowany cellulit
Ważne jest rozbudowanie swojej oferty zabiegowej o takie właśnie zabiegi, które będą skrojone na miarę potrzeb osób z zaawansowanych cellulitem. Możemy wyróżnić 4 fazy cellulitu. W przypadku zaawansowanego cellulitu na skórze widoczne są uwypuklone zmiany oraz można wyczuć stwardnienia. Pojawiają się ciemne obszary, które są niedokrwione. Takim objawom skórnym mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, które są spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, adipocytów oraz tkanki łącznej. Aby uskutecznić walkę z cellulitem należy wdrożyć odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Najbardziej polecanym i skutecznym zabiegiem na zaawansowany cellulit jest karboksyterapia. Polega ona na podaniu do tkanki tłuszczowej dwutlenku węgla. Aplikacja CO2 sprawia, że zwiększa się przepływ krwi, tlenu oraz odżywienie tkanek ulega poprawie. Skóra w odreagowaniu na iniekcję z dwutlenkiem węgla odpowiada reakcją zapalną, stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny. Dzięki temu struktura skóry ulega poprawie, jest bardziej napięta i jędrna. Komórki tłuszczowe wykazują bardzo dużą wrażliwość na CO2. W organizmie dwutlenek węgla przekształca się w kwas węglowy, który natomiast jest odpowiedzialny za rozpuszczenie adipocytów. Dodatkowo karboksyterapia zwiększa drenaż limfatyczny, co powoduje szybsze usunięcie metabolitów procesu lipolizy. Zaleca się 10-15 zabiegów z częstotliwością dwa razy w tygodniu. Jest jeden minus – nie jest to zabieg zbyt komfortowy, bo ukłucie i podaniu zimnego CO2 nie jest przyjemne, ale przy bardziej zaawansowanym cellulicie ta metoda ma wysoką skuteczność.
Domowe zabiegi na cellulit
Domowe zabiegi na cellulit mogą wspomóc walkę z cellulitem, nie są one niestety aż tak skuteczne jak zabiegi wykonywane przez profesjonalistów w gabinetach kosmetycznych. Warto zaznaczyć, że są one skuteczne tylko w pierwszej fazie cellulitu. Co zatem możemy zrobić w domu? Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W przypadku cellulitu przy wyborze odpowiednich kosmetyków powinniśmy się kierować następującymi składnikami aktywnymi: kofeina, l-karnityna, ekstrakt z liści werbeny, miłorząb japoński, bluszcz pospolity. Aby dać szansę zadziałać kosmetykom antycellulitowym, skóra musi być odpowiedni przygotowana . W pierwszej kolejności należy pozbyć się martwego naskórka i pobudzić krążenie krwi i limfy. Do tego zadania posłużą nam kosmetyki peelingujące. Możemy też sami w domu stworzyć swój peeling antycellulitowy. Wystarczy nam połączyć fusy po kawie z odrobiną cynamonu oraz olejem kokosowym lub migdałowym. Niezależnie od tego, jaki produkt peelingujący zastosujemy, podczas takiego zabiegu warto masować skórę od stóp, kierując się kolistymi ruchami ku górze. W ten sposób odprowadzimy zastoje limfatyczne do najbliższych skupisk węzłów chłonnych i usprawnimy cały proces pozbywania się cellulitu. Po złuszczeniu skóry przychodzi czas na nałożenie balsamu lub serum antycellulitowego i wykonanie intensywnego masażu drenującego, który przyspieszy krążenie krwi. Masaż można wykonać ręcznie lub wspomóc się specjalnymi masażerami, bądź bańką chińską. Nie można zapomnieć o tym, że aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta są niezbędne, jeżeli chcemy uskutecznić naszą walkę z cellulitem.