Mezoterapia igłowa i bezigłowa - którą wybrać?
Autorka

Anna Stec

Anna Stec

Mezoterapia igłowa i bezigłowa – na czym polegają i którą wybrać?

Mezoterapia to sprawdzony sposób na odmłodzenie i odżywienie skóry. Przynosi widoczne efekty, a jej skuteczność została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi. Nic dziwnego, że należy do najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Pomiędzy mezoterapią igłową i bezigłową są istotne różnice. Dotyczą one nie tylko specyfiki zabiegu oraz użytych narzędzi, ale też odczucia pacjentów.

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu substancji odżywczych bezpośrednio do skóry właściwej za pomocą cienkich igieł. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje w wybrany obszar ciała preparat zawierający składniki aktywne, na przykład kwas hialuronowy, witaminy czy peptydy. Na skórze powstają mikroskopijne nakłucia, które nie tylko umożliwiają transport odpowiednich substancji, ale też stymulują produkcję kolagenu. Zabieg uruchamia naturalne procesy regeneracji skóry. W efekcie odzyskuje ona jędrność i napięcie.

Igły do mezoterapii są bardzo cienkie, dzięki czemu iniekcja nie jest nadmiernie bolesna. Głębokość nakłuć zależy od obszaru zabiegowego i celu terapii. Jakie igły do mezoterapii igłowej? Zabiegi na policzki, czoło i delikatną skórę pod oczami wykonuje się za pomocą igieł o długości 0.4 do 13 mm. W zabiegach na mniej wrażliwe partie ciała, takie jak brzuch, uda czy pośladki, można stosować dłuższe igły, najczęściej do 16 mm.

Mezoterapia bezigłowa – najważniejsze informacje i przebieg zabiegu

Mezoterapia bezigłowa to nieinwazyjna alternatywa dla opisanej wcześniej metody igłowej. Cel zabiegu jest podobny, jednak w tym wypadku dostarczenie składników odżywczych w głąb skóry odbywa się bez użycia igieł. Zamiast tego wykorzystywane są urządzenia do mezoterapii bezigłowej, które wytwarzają prąd o niskiej częstotliwości i fale ultradźwiękowe.

W procesie zwanym elektroporacją następuje otwarcie kanałów hydrofilowych w błonie komórkowej. Dzięki temu preparat z substancjami aktywnymi działa nie tylko na powierzchownych warstwach skóry, ale dociera też głębiej. W zależności od wielkości obszaru zabiegowego mezoterapia bezigłowa trwa zazwyczaj 30 – 60 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wiąże się z potrzebą rekonwalescencji.

Efekty mezoterapii. Czego pacjent może spodziewać się po zabiegu?

Mezoterapia może okazać się nieocenionym wsparciem w walce z różnymi defektami skórnymi. Polecana jest pacjentom, którzy chcą zredukować widoczność blizn potrądzikowych i przebarwień. Zabieg pomaga w rewitalizacji i ogólnej poprawie kondycji skóry. Pozwala wyrównać koloryt cery, zniwelować worki i cienie pod oczami czy spłycić drobne zmarszczki. Po zabiegu skóra staje się wyraźnie gładsza, bardziej napięta i nawilżona. Mezoterapia igłowa, jak i bezigłowa może być stosowana niemal na każdym obszarze ciała, w tym na twarzy, szyi i dekolcie, a także udach, brzuchu czy pośladkach w celu redukcji cellulitu i rozstępów. Zabieg wykonany na skórze głowy może przynieść satysfakcjonujące efekty u osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów.

Efekty mezoterapii są widoczne już po jednym zabiegu, jednak dla uzyskania najlepszych rezultatów należy wykonać całą serię zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Ilość spotkań powinna zostać dobrana indywidualnie w trakcie konsultacji poprzedzającej pierwszy zabieg. Zazwyczaj zaleca się wykonanie od 3 do 8 zabiegów. Trzeba pamiętać, że ostateczne efekty stają się zauważalne dopiero po kilku miesiącach, kiedy dojdzie do pełnej przebudowy skóry.

Mezoterapia igłowa a bezigłowa – którą wybrać?

Co jest lepsze – mezoterapia igłowa czy bezigłowa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się te dwie metody i komu są polecane.

Mezoterapia igłowa może być nieco bolesna. W trakcie zabiegu czasem pojawia się delikatne krwawienie, a po nim przez kilka dni na skórze występuje obrzęk i zaczerwienienie. Aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu, przed zabiegiem na skórę aplikuje się krem znieczulający. Ponieważ preparat odżywczy jest wprowadzany bezpośrednio w głębsze warstwy skóry, rezultaty zabiegu są zazwyczaj szybkie i bardziej zauważalne niż w wypadku metody bezigłowej. To dobry wybór dla osób, które zmagają się z poważniejszymi problemami skórnymi, takimi jak głębokie zmarszczki, blizny czy rozstępy.

Z mezoterapii bezigłowej chętnie korzystają pacjenci, którzy boją się igieł lub mają skłonność do reakcji alergicznych. Ta metoda polecana jest także posiadaczom wrażliwej skóry z problemami naczyniowymi, u których iniekcja mogłaby okazać się zbyt agresywna. Mezo wave – mezoterapia bezigłowa przynosi dobre rezultaty u osób, które oczekują wyraźnego odżywienia i rewitalizacji skóry bez ryzyka powikłań czy skutków ubocznych. Uzyskanie optymalnych efektów zazwyczaj wymaga wykonania większej ilości zabiegów w porównaniu z tradycyjną mezoterapią igłową. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych zajęć.