Zdjęcie młodej kobiety
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Nieinwazyjny lifting twarzy – jakie urządzenie wybrać?

Młoda i świeża skóra, jest marzeniem każdej  kobiety. Niestety, upływ czasu oraz grawitacja odciskają swoje znamię na naszych ciałach, a szczególnie twarzach. Kończąc wiek nastoletni i uporczywe zmagania z trądzikiem niemalże od razu wchodzimy w wiek dorosły i musimy stawić czoła pojawiającym się zmarszczkom. O ile zabiegi medycyny estetycznej rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie i codziennością staje się podawanie toksyny botulinowej lub wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, o tyle zabiegi liftingujące są dla klientów dość tajemnicze.

Dla kogo bezinwazyjny lifting twarzy

Na wstępie rozważań o wyborze urządzenia do liftingu twarzy musimy określić grupę docelową klientów. Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że nie są to zabiegi przeznaczone dla segmentu 20-30 latków, lecz osób starszych. Zabiegom dającym efekt liftingu chętnie poddają się osoby po 35 roku życia, kiedy skóra traci elastyczność i pogarsza się jej owal. Sporą grupę klientów stanowią osoby około 50 roku życia, ponieważ chcą się one nadal czuć atrakcyjnie i zachować młody wygląd jak najdłużej. Ponadto należy zdać sobie sprawę z tego, że są to przeważnie osoby pracujące, zatem ich tryb życia nie pozwala na długi okres rekonwalescencji po zabiegowej oraz pozostanie w domu. Nieinwazyjny lifting twarzy jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie nowoczesne rozwiązania, szybkość działania i bezinwazyjność.

Urządzenie Hifu 3D

HIFU 3D – bezinwazyjny lifting twarzy i ciała

Metody bezinwazyjnego liftingu twarzy

Napięcie skóry zależy od wielu czynników, między innymi od wieku skóry, partii ciała, trybu życia osoby. Efekt zabiegu liftingującego również zależy od indywidualnych cech organizmu, przede wszystkim od zdolności regeneracji skóry.

Najbardziej podstawową metodą napięcia skóry twarzy jest wykonanie zabiegu z zastosowaniem fal radiowych. Fale radiowe są poniekąd trochę zapomnianym, ale jednak nadal złotym standardem wśród zabiegów liftingujących. Ich działanie polega na przenikaniu do tkanki podskórnej energii, co objawia się uczuciem ciepła i intensywnego rozgrzania głębszych warstw skóry. W wyniku takich działań uporządkowaniu i skróceniu ulegają włókna kolagenowe i elastynowe, a skóra staje się jędrniejsza.  Napięcie skóry staje się zauważalne bezpośrednio po zabiegu, dzięki czemu tradycyjne fale radiowe cieszą się dużym powodzeniem jako zabieg bankietowy, przed ważnym wyjściem.

Nieinwazyjny lifting twarzy można także wykonać przy pomocy urządzenia zwanego HIFU. Specyfika wykonywanego zabiegu polega na tym, aby fale ultradźwiękowe skupiały swoją energię na określonej głębokości w skórze. Penetrują one zarówno do tkanki podskórnej, jak i warstwy SMAS – liftingując skórę na dwóch głębokościach, dzięki czemu osiągamy trwały efekt napięcia skóry. Przed odpowiednim zakwalifikowaniem klienta do zabiegu należy uświadomić mu, że HIFU nie jest zabiegiem przeciwzmarszczkowym, lecz liftingującym. Co prawda, może wygładzić zmarszczki np.bruzdy nosowo-wargowe, ale jest to poniekąd skutkiem ubocznym działania nieinwazyjnego liftingu. HIFU po pojawieniu się na rynku beauty bardzo szybko stało się hitem medycyny estetycznej. Nie można jednak popadać w skrajność, gdyż zabieg ten nie jest przeznaczony dla każdego. Na pewno przyniesie korzystne efekty w przypadku modelowania takich okolic jak:

  • policzki,
  • linia żuchwy,
  • podbródek,
  • uniesienie górnej powieki.

Kolejną metodą jest zastosowanie lasera nieablacyjnego. Laser na dobre zapisał się już na kartach historii medycyny estetycznej jako urządzenie, które posiada wszechstronne zastosowanie. Można stosować dwa typu laserów – laser frakcyjny nieablacyjny erbowy lub laser nieablacyjny typu Q – switch, czy też pikosekundowy, które są laserami neodymowo-yagowymi. Jaka jest między nimi różnica ? Przede wszystkim sposób oddziaływania na skórę – laser erbowy frakcjonuje skórę w postaci „wiązek”, czy też „kolumienek”. Uszkodzone struktury są stopniowo zastępowane zdrową, nową tkanką. Termiczna ablacja jest dokonywana bez uszkodzenia warstwy naskórka, zatem po zabiegu czas rekonwalescencji jest ograniczony do minimum. Z kolei w przypadku lasera neodymowo-yagowego działanie polega na mechanicznym drażnieniu włókien kolagenowych i elastynowych, w wyniku czego zwiększa się zagęszczenie skóry, poprawia jej reologia i spoistość. Oba lasery działają liftingująco, przeciwzmarszczkowo, a jednocześnie są metodami bezinwazyjnymi.

Nieablacyjny laser frakcyjny

Frakcyjny, nieablacyjny laser BeautyScan do liftingu twarzy

Urządzenia do liftingu

Przy zakupie urządzenia liftingującego warto zastanowić się, która technologia będzie najlepsza i najczęściej wybierana przez naszych klientów. Czy ceny zabiegów HIFU i laserów są dla nich przystępne? Czy lepiej zainwestować w urządzenie emitujące klasyczną falę radiową? Wybór urządzenia powinniśmy zatem rozpocząć od analizy profilu i zasobności klienta, który pojawia się w naszym salonie.

Po podjęciu decyzji o wybranej technologii warto zastanowić się, czy kupując urządzenie do radiofrekwencji decydujemy się na sprzęt tylko z tą jedną funkcją, czy raczej kombajn wielofunkcyjny? Zaletami kombajnów jest posiadanie wielu technologii w jednym urządzeniu, co zmniejsza powierzchnię, którą zajmują poszczególne sprzęty. Ponadto wtedy zabieg falą radiową można połączyć z innymi zabiegami.

W przypadku urządzenia HIFU nie ma aż tak szerokiego pola manewru. Najczęściej są to sprzęty posiadające jedynie tą technologię, różnią się one natomiast gabarytami. Obecnie na rynku kosmetycznym można znaleźć urządzenia o różnej funkcjonalności: przeznaczone do zabiegów na twarz i ciało, do zabiegów jedynie na twarz, czy też jedynie na ciało. Najczęściej dwie ostatnie kategorie urządzeń generują więcej niż jedną linię zabiegową, co bardzo skraca czas wykonywanych zabiegów.

Kupując laser nieablacyjny należy zastanowić się na jaki rodzaj lasera się decydujemy. Przede wszystkim kupując laser Q-switch, czy pikosekundowy o charakterze lasera neodymowo-yagowego najczęściej posiada on dodatkowe funkcje takie jak: usuwanie tatuażu, usuwanie makijażu permanentnego, czy też wykonywanie peelingu węglowego tzw. Black Doll. Zatem bardzo rozszerza to ofertę zabiegową naszego salonu, otwierając przed nami możliwości zarobku.

Lasery frakcyjne nieablacyjne posiadają jedynie funkcję liftingu skóry, można nimi również usuwać blizny i rozstępy, jednak w ograniczonym zakresie. Często są jednak częścią platformy laserowej, która posiada kilka głowic do wykonywania różnych zabiegów np.laser barwnikowo-pulsacyjny do zamykania naczyń itp.

Bezinwazyjny lifting – technologia przyszłości?

Nieinwazyjny lifting twarzy jest zabiegiem coraz częściej wykonywanym przez klientów w gabinetach kosmetologicznych. Współczesny klient oczekuje szybkich efektów po wykonanym zabiegu, a także braku okresu rekonwalescencji. Zatem metody liftingu bezinwazyjnego są współcześnie jednymi z najbardziej pożądanych.