Higiena i bezpieczeństwo klientów w gabinecie kosmetycznym.
Autorka

Anna Stec

Anna Stec

Higiena w gabinecie kosmetycznym – jak dbać o bezpieczeństwo klientów?

 

Dbanie o czystość i bezpieczeństwo to podstawa w branży kosmetycznej. Przestrzeganie zasad higieny ma przecież bezpośredni wpływ na zdrowie i zadowolenie klientów, a także reputację, jaką cieszy się dany salon urody. Aby zapewnić swoim klientom usługi na najwyższym poziomie, zadbaj nie tylko o sterylizację narzędzi czy dezynfekcję powierzchni, ale też m.in. o wybór środków o odpowiednim składzie, a także zakup autoklawów i innych profesjonalnych urządzeń do sterylizacji.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w salonie kosmetycznym – najważniejsze zasady

Utrzymywanie najwyższych standardów higieny gwarantuje bezpieczeństwo zarówno klientom, jak i pracownikom salonu kosmetycznego. Jest to szczególnie istotne podczas zabiegów, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, takich jak manicure, makijaż permanentny, mezoterapia czy depilacja. Dbanie o czystość w miejscu pracy zmniejsza ryzyko zakażenia bakteriami przenoszonymi przez krew, na przykład gronkowcem i paciorkowcem oraz wirusami typu B i C.

Podstawowe zasady BHP dotyczą między innymi sterylizacji narzędzi kosmetycznych, regularnego mycia i dezynfekcji powierzchni roboczych, higieny rąk i stosowania środków ochrony osobistej, takich jak maseczki i rękawiczki jednorazowe. W gabinecie należy korzystać z mebli i sprzętów kosmetycznych, które spełniają wymagania sanitarne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak urządzić gabinet kosmetyczny- dobór mebli i wymogi sanepidu.

Prawidłowa dezynfekcja powierzchni roboczych i narzędzi

Dezynfekcja i sterylizacja powierzchni użytkowych, sprzętów i narzędzi używanych podczas zabiegów to nieodłączny element pracy kosmetyczki. Do dezynfekcji należy stosować profesjonalne środki o odpowiednio wysokiej zawartości alkoholu i szerokim spektrum działania. Znajdziesz je tutaj: dezynfekcja narzędzi kosmetycznych – preparaty. W trosce o bezpieczeństwo klientów meble w salonie, takie jak fotele i stoliki zabiegowe, należy odkazić bezpośrednio po zakończeniu każdego zabiegu. Systematycznej dezynfekcji wymagają także podłogi, ściany wokół umywalek i inne powierzchnie w pomieszczeniach, w których wykonywane są zabiegi.

Narzędzia wielorazowego użytku, w tym cążki, nożyczki, łyżeczki kosmetyczne, frezy i głowice do mikrodermabrazji, trzeba zdezynfekować po każdym użyciu. W pierwszej kolejności narzędzia należy oczyścić z powierzchniowych zabrudzeń, a następnie zanurzyć w płynie dezynfekującym. Kolejnym etapem jest umieszczenie narzędzi w specjalnym urządzeniu do dezynfekcji, takim jak myjka ultradźwiękowa ACD-4830. Fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości skutecznie usuwają zanieczyszczenia i drobnoustroje nawet z trudno dostępnych miejsc, a przy tym nie uszkadzają powierzchni dezynfekowanych narzędzi.

Profesjonalna sterylizacja narzędzi w gabinecie kosmetycznym

Narzędzia kłujące i tnące należy nie tylko zdezynfekować po każdym użyciu, ale także wysterylizować. W tym celu stosuje się profesjonalne myjki ultradźwiękowe i sterylizatory kosmetyczne, które ułatwiają utrzymanie higieny w miejscu pracy i pozwalają zaoszczędzić czas. Autoklawy i inne sterylizatory wykorzystują parę wodną pod wysokim ciśnieniem lub promieniowanie UV, aby niszczyć groźne dla człowieka bakterie i wirusy znajdujące się na narzędziach używanych podczas zabiegów.

Umyte wcześniej narzędzia należy włożyć do specjalnych rękawów sterylizacyjnych, a następnie umieścić w komorze sterylizatora i włączyć odpowiedni program. Po upływie kilkunastu-kilkudziesięciu minut akcesoria są w pełni sterylne i gotowe do ponownego użycia.

Akcesoria jednorazowego użytku

Stosowanie produktów jednorazowych jest ważnym elementem dbania o higienę w salonie kosmetycznym. Warto korzystać z nich, kiedy to tylko możliwe. Akcesoria jednorazowego użytku obejmują między innymi pilniki, aplikatory, opaski kosmetyczne, patyczki do skórek czy paski do depilacji. W gabinetach urody stosuje się także jednorazowe ręczniki, czepki, klapki czy bieliznę zabiegową.

Materiały jednorazowe należy rozpakować bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu, a po jego zakończeniu natychmiast zutylizować w pojemniku na odpady. Po każdym zabiegu konieczna jest też wymiana podkładu ochronnego znajdującego się na fotelu kosmetycznym. Przestrzeganie tych zasad pozwala uniknąć różnych niebezpieczeństw zdrowotnych i zwiększa zaufanie klientów.