depilacja-laserowa
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Lasery diodowe – wszystko co musisz wiedzieć

Wśród różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych oferowanych przez gabinety, dużym zainteresowaniem cieszy się laserowe usuwanie owłosienia. To doskonały sposób na usunięcie niechcianych włosków i spełnienie marzenia o posiadaniu idealnie gładkiej skóry. Jaki laser do depilacji wybrać? Zwykle decyduje o tym specjalista przeprowadzający zabieg, ale mimo to nie zaszkodzi wiedzieć co nieco na ten temat, zwłaszcza, że poszczególne lasery różnią się od siebie pod wieloma względami. Na rynku wyróżniamy urządzenia, które wykorzystują takie rodzaje laserów, jak: laser rubinowy, laser aleksandrytowy, neodymowo-yagowy i laser diodowy. To właśnie ten ostatni jest powszechnie stosowany w depilacji laserowej, ze względu na dużą skuteczność w usuwaniu niechcianych włosów z różnych części ciała i dużą wydajność. Dowiedzmy się o nim więcej.

Laser diodowy w depilacji laserowej – jak działa?

Aby zrozumieć jak działają lasery, trzeba najpierw zrozumieć na czym polega selektywna fototermoliza. To pochłanianie wiązki lasera przez chromofor – w tym przypadku melaninę, czyli barwnik występujący w takich strukturach jak mieszki włosowe i melanocyty naskórka. W wyniku takiego pochłaniania dochodzi do termicznego uszkodzenia części włosa odpowiedzialnej za jego wzrost, natomiast sąsiadujące z nim tkanki skóry zostają nienaruszone.

Choć istnieje wiele rodzajów laserów, każdy działa w ten sam, opisany wyżej sposób – wykorzystując zjawisko selektywnej fototermolizy. Różnica tkwi w źródle światła, długości fali i rodzaju chromoforu. W przypadku depilacji laserowej wykonywanej laserem diodowym, wiązkę światła emitują diody, a energia świetlna dociera w głąb skóry na głębokość około 2 mm.

Skuteczność zabiegu w przypadku depilacji laserowej, jest ściśle zależna od tego, czy włos znajduje się w fazie wzrostu. Cykl wzrostu włosków składa się z trzech faz (anagen, katagen, telogen), ale tylko w przypadku fazy aktywnego wzrostu włosa fala przenika do cebulki włosa i powoduje jej zniszczenie, sprawiając, że depilacja laserowa jest skuteczna. W danej chwili włosy na naszym ciele znajdują się w różnej fazie cyklu. Właśnie z tego powodu, aby uzyskać wysoką skuteczność epilacji, konieczne jest wykonanie serii zabiegów w ustalonych odstępach czasu.

Jaki jest najmocniejszy laser diodowy?

Najmocniejszym laserem diodowym jest ten, który posiada diody laserowe o wysokiej mocy. Słabe diody laserowe niestety nie przyniosą efektów zabiegowych w przypadku pracy na  włosach jasno brązowych i rudych, a tym bardziej w przypadku jasnego owłosienia. Skuteczna praca z wieloma kolorami włosów wymaga zastosowania specjalnego systemu laserowego.

Trzeba wiedzieć, że skuteczność zabiegów depilacji laserowej zależy od poziomu melaniny w mieszkach włosowych i naskórku. To właśnie przez melaninę zawartą w tych strukturach przyjmują one jaśniejsze lub ciemniejsze zabarwienie. Najlepsze efekty epilacji uzyskuje się w przypadku depilacji ciemnych włosów u osób z jasną karnacją. Wówczas duża ilość melaniny w mieszkach włosów efektywnie pochłania światło lasera, a jasna skóra jest odporna na efekty uboczne w postaci poparzeń. Skutecznej depilacji laserowej sprzyja także większa grubość włosów.

O ile w przypadku osób z ciemnymi włosami w fazie wzrostu depilacja idzie łatwo, o tyle jasne włosy wymagają zastosowania lasera z mocnymi diodami (nawet powyżej 1600W) lub takiego, który łączy w sobie różne długości fal. Dla osób z włosami cienkimi, rudymi lub z mniejszą ilością melaniny poleca się wykorzystanie tak zwanych laserów wielofalowych. Takie urządzenia wykorzystują unikalne połączenie różnych systemów laserowych: laser aleksandrytowy (755nm), laser diodowy (808nm) oraz laser neodymowo-yagowy (1064nm). 

Jaki laser jest najskuteczniejszy w depilacji?

W opinii wielu specjalistów najskuteczniejszym w depilacji jest laser diodowy, który jest wyposażony w dodatkowe systemy laserowe gdyż zapewnia bardzo dobre efekty zabiegów, dużą wydajność i uniwersalność. Skutecznie niszczy ciemne włosy, ale i jasne, a także nadaje się do ciemniejszych karnacji. Lasery tego typu można używać do usuwania włosów z twarzy, szyi, klatki piersiowej, brzucha, pach i okolic bikini.

Jeśli analizujemy jaki laser wybrać do trwałego usuwania owłosienia, w wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie klasyczny laser diodowy. Nie zapominajmy jednak, że laser do depilacji zawsze powinien być dobierany w zależności od fototypu skóry, koloru i struktury włosów. Wybierając urządzenie do swojego gabinetu warto wybrać takie, które pozwoli nam na pracę na wielu rodzajach i kolorach włosów.

Jaki jest najlepszy laser diodowy?

Najlepszy laser diodowy to ten, który zapewnia dobrą skuteczność depilacji, a jednocześnie sprawia, że usuwanie owłosienia nie jest źródłem nieprzyjemnych odczuć. Dobry sprzęt do epilacji nie powinien też powodować podrażnień skóry po zabiegu. Wcale jednak nie trzeba szukać go wśród najdroższych laserów diodowych, gdyż tańsze urządzenia często sprawdzają się równie dobrze.

Porównując parametry różnych laserów diodowych warto zdecydować się na ten, który ma ściśle określoną moc diod laserowych, wysoką żywotność głowicy i bardzo mocny system chłodzenia. Dodatkowym atutem będzie posiadanie trybu In Motion, który pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób szybki, ale skuteczny.