depilacja-jaki-laser
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Jaki laser do depilacji wybrać w 2023 roku?

W dzisiejszych czasach wiele osób pragnie cieszyć się gładką skórą, ale bez poświęcania masy czasu na usuwanie niechcianych włosków. Depilacja laserowa jest wówczas najlepszym rozwiązaniem. Pozostaje jedynie dylemat – jaki laser do depilacji wybrać? O ile do ciemnych włosów nada się praktycznie każdy, o tyle do jasnych włosków już nie. Wybór jest więc uzależniony od poziomu melaniny w mieszkach włosowych i naskórku. Poznajmy typy laserów i dowiedzmy się, jaki najlepiej wybrać.

Zabieg depilacji laserowej – rodzaje laserów

Wyróżniamy kilka rodzajów laserów. Do zabiegu depilacji laserowej może zostać wykorzystane urządzenie z laserem rubinowym, diodowym, aleksandrytowym lub neodymowo-yagowym, choć w praktyce najczęściej wykorzystuje się ten drugi. Czym poszczególne lasery różnią się od siebie i jaki laser wybrać?

Laser rubinowy

Laser rubinowy charakteryzuje się tym, iż wytwarzana przez niego wiązka światła o długości 694 nm jest wyjątkowo łatwo absorbowana przez barwnik zawarty w mieszkach włosowych – melaninę. Z tego względu jest on doskonały w przypadku osób posiadających jasne włosy i bardzo jasną skórę. Ze względu na silną energię świetlną, depilacja laserowa tym laserem może być jednak bolesna dla osób o niskim progu wytrzymałości na ból. Omawiany laser jest najstarszym typem laserów. Co ciekawe, źródłem światła jest tutaj rubin, czyli kryształ tlenku glinu.

Laser diodowy

Laser diodowy to najbardziej uniwersalny rodzaj lasera. Nadaje się do usuwania niechcianych włosków zarówno u osób z jasną, jak i nieco ciemniejszą karnacją. Doskonale współgra z wrażliwą skórą, dlatego może służyć do usuwania owłosienia w okolicach intymnych, ale również na brzuchu, klatce piersiowej, szyi, twarzy i pod pachami. Laser diodowy wykorzystujący fale o długości 810-940 nm jest bezpieczny dla skóry, gdyż dociera w jej wnętrze na głębokość ok. 2 mm, skutecznie niszcząc mieszek włosowy. Specjaliści cenią go za wysoką skuteczność i wydajność.

Laser aleksandrytowy

Laser aleksandrytowy radzi sobie z jasnymi włosami prawie tak dobrze, jak rubinowy. W porównaniu z rubinowym cechuje się jednak słabszymi właściwościami absorpcyjnymi, przez co jest bezpieczny dla tkanek okalających mieszki włosowe, nawet u osób z normalną cerą, a na jasnej skórze ryzyko podrażnień jest praktycznie zerowe. Sprawdzi się w depilacji laserowej nóg, pleców, ramion i pach. Jego fala ma długość 755 nm, czyli krótszą niż laser diodowy, ale dłuższą niż rubinowy. Usuwanie włosów przy jego użyciu jest bezbolesne dla osób o przeciętnym progu wrażliwości na ból.

Laser neodymowo-yagowy

Laser neodymowo-yagowy to laser, który wytwarza wiązkę światła wnikającą bardzo głęboko w skórę. Długość fali wynosi tutaj aż 1064 nm. Niestety, u większości osób powoduje to ból, dlatego przed zabiegiem zwykle aplikuje się miejscowe znieczulenie. Skuteczność zabiegu jest w tym przypadku bardzo wysoka i co ważne – laser ten jest odpowiedni dla każdego odcienia skóry. Można użyć go do usuwania owłosienia na wszystkich częściach ciała, a nawet do depilacji brazylijskiej.

Jaki laser jest najskuteczniejszy?

Trudno udzielić jednej odpowiedzi na pytanie jaki laser jest najskuteczniejszy, gdyż wiele zależy rodzaju włosów u danej osoby. Grube i ciemne włosy to zadanie, z którym poradzi sobie praktycznie każdy laser. O wiele trudniejsze jest usunięcie niechcianego owłosienia w kolorze jasnym, zwłaszcza jeśli porasta jasną skórę.

W kwestii tego jaki laser najlepiej usuwa owłosienie należy pamiętać też o tym, że nawet najskuteczniejszy nie będzie w stanie sprawić, abyśmy pozbyli się wszystkich włosów po jednym zabiegu. Aby zrozumieć, dlaczego tak jest, trzeba wiedzieć na czym polega depilacja laserowa. Otóż światło lasera wnika w mieszek włosowy uszkadzając go, przez co zniszczona zostaje struktura odpowiedzialna za rośnięcie włosa. Jednak lasery działają jedynie na te włosy, które znajdują się w fazie wzrostu. a w danym momencie w tej fazie jest tylko część włosów. Z tego względu najlepsze efekty uzyskuje się wykonując serię minimum 6 zabiegów.

Przeczytaj również: Jak działa laser do depilacji?

Jaki laser nie boli?

Nie można definitywnie wskazać jaki laser nie boli. Depilacja laserowa z użyciem tego samego urządzenia dla jednej osoby może być bolesna, a dla innej nie, bo każda ma inny próg wrażliwości na ból. Ogólna zasada mówi jednak, że im głębiej fala wnika w skórę, tym ryzyko dolegliwości bólowych jest większe. Warto zatem skłaniać się ku tym laserom, które mają krótszą wiązkę światła. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze gwarantują one usunięcie jasnych włosów.

Wiele zależy też od rodzajów skóry. Osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą powinny poinformować o tym specjalistę przeprowadzającego depilację laserową, aby dobrał odpowiedni sprzęt. Z myślą o takich osobach powstał też specjalny aparat do depilacji IPL – Intense Pulse Light. Zapewnia on pulsacyjne źródło światła, czyli fale o różnej długości, które rozchodzą się w różnych kierunkach. Dzięki temu nawet po serii zabiegów klienci nie skarżą się na podrażnienia, wrastanie włosków czy pękanie naczynek.

Nie oznacza to jednak, że trzeba unikać laserów o dużej długości fal. Często są one koniecznością w przypadku osób o jasnych włosach. 

Czy laser diodowy jest bezpieczny?

Przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czy laser diodowy jest bezpieczny warto wziąć pod uwagę, że spośród różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych, jednym z najczęściej wykonywanych jest depilacja laserowa właśnie z jego użyciem. Świadczy to o tym, iż nie powoduje podrażnień ani oparzeń skóry, jeśli tylko zostanie prawidłowo dobrany względem poziomu melaniny w naskórku. Nie można stosować go jedynie na mocno opalonej skórze.

Warto też wziąć pod uwagę, że zastosowanie laserów diodowych jest bardzo szerokie. Są wykorzystywane nie tylko w depilacji laserowej, ale i leczeniu trądziku, usuwaniu kurzajek, znamion czy włókniaków. Powszechnie używa się ich również w stomatologii. Osoba wykonująca zabieg, przed przystąpieniem do przeprowadzenia zabiegów zawsze weryfikuje, czy nie istnieją ku temu przeciwwskazania, np. w postaci chorób nowotworowych czy ciąży.

Jaki laser do depilacji wybrać?

Na pytanie jaki laser do depilacji wybrać nie ma jednej odpowiedzi. Poszczególne lasery przeznaczone są dla osób o różnym typie skóry i włosów. Zwykle to specjalista dokonujący epilacji podejmuje ostateczną decyzję, bazując na swoim doświadczeniu i uwzględniając różne czynniki.

Jedno nie ulega jednak wątpliwości – depilacja laserowa pozwala trwale pozbyć się zbędnego owłosienia, dlatego warto się na nią zdecydować, aby spełnić pragnienie posiadania gładkiej skóry. Przemawiają za tym nie tylko względy estetyczne, ale i higieniczne, a także sama wygoda związana z tym, że nie musimy codziennie pamiętać o usuwania włosów.