Lasery diodowe do zamykania naczynek Cosmed24
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Zamykanie naczynek – jaka metoda najlepsza?

Zamykanie naczynek – zabieg medycyny estetycznej dający bardzo dobre rezultaty. Korzystają z niego przede wszystkim panie, które chcą czuć się pewnie, każdego dnia. Bez względu na okoliczności. Pozbycie się naczynek jest dla wielu współczesnych kobiet bardzo ważne – wpływa na dobre samopoczucie. Sukces zabiegu tkwi w odpowiednim wyborze gabinetu, gdzie zostanie wykonana usługa. Jak przygotować się do zabiegu? Ile kosztuje zamykanie naczynek? Kiedy należy zdecydować się na taki zabieg? Odpowiedź poniżej.

Rozszerzone naczynka – kiedy się pojawiają?

Rozszerzone naczynka to prawdziwa zmora wielu osób. Naczynka pojawiają się przede wszystkim na skórze twarzy wrażliwej i suchej. Bardzo często też na nogach. O ile na nogach, możemy taki problem “zatuszować” pod spodniami w okresie zimowym, tak rozszerzone naczynka na twarzy są źródłem wielu kompleksów. Rozszerzone naczynka prześwitują przez naskórek. Nieleczone prowadzą do powstawania rumienia oraz pieczenia skóry, mogą rozwinąć się nawet w trądzik różowaty. Jeśli chodzi o twarz pojawiają się zazwyczaj w okolicach policzków, brody i nosa. Z problemem tym możemy walczyć, dzięki specjalnej grupie kosmetyków. Niestety, jest to zazwyczaj działanie doraźne i w szczególnych sytuacjach czerwone naczynka będą ponownie się pojawiać. W jakich momentach najczęściej?

 • po alkoholu,
 • po spożyciu pikantnych potraw i wypiciu gorącej kawy i herbaty,
 • w wyniku silnego stresu,
 • przy dużej różnicy temperatur np. w mroźne dni wchodząc do ciepłego pomieszczenia.

Zamykanie naczynek – co to jest?

Rozszerzone naczynka utrudniają życie wielu osobom. Medycyna estetyczna jednak przychodzi na ratunek. Kołem ratunkowym okazuje się zamykanie naczynek za pomocą specjalnego lasera. Jest to metoda nieinwazyjna i bezpieczna dla zdrowia, chociaż istnieją pewne przeciwwskazania. Podczas wykonywania zabiegu dochodzi do podgrzewania głębszych warstw skóry. Wzrasta produkcja kolagenu i elastyny. Skutek? Skóra jest gładka, elastyczna, jędrna, pozbawiona naczynek – po prostu wygląda zdrowo.

Zamykanie naczynek – jaka metoda najlepsza?

Najlepszą metodą zamykania naczynek jest opisany powyżej zabieg za pomocą specjalnego lasera diodowego, barwnikowo-pulsacyjnego lub urządzenia IPL. Elektrokoagulacja to również metoda zamykania rozszerzonych naczynek, jednak użycie lasera jest skuteczniejsze i skraca czas zabiegu. Zanim zdecydujemy się na sam zabieg musimy dokładnie przyjrzeć się zarówno grupie przeciwwskazań, jak i zaleceń do przestrzegania przed i po zabiegu. Lekarz prowadzący leczenie zawsze robi z pacjentem szczegółowy wywiad, pyta o stan zdrowia – informuje o wszystkich ważnych kwestiach związanych z zabiegiem. Dobre przygotowanie, a także odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu to priorytet.

Zamykanie naczynek laserem – ile zabiegów?

To ile zabiegów należy wykonać zależy przede wszystkim od zaawansowania problemu. Zazwyczaj jest tak, że im wcześniej pacjent pojawi się z problemem u specjalisty – tym łatwiej i szybciej będzie można mu pomóc. W bardziej zaawansowanym stadium zabieg trzeba powtórzyć kilka razy. Rozszerzone naczynka oraz rumień mają tendencję do nawracania, zatem należy się nastawić na cykliczne powtarzanie zabiegów.

Laserowe zamykanie naczynek – jak często?

Przy poważnych problemach skórnych i rozległym rumieniu zabieg powtarza się kilka razy. Po każdym zabiegu trzeba jednak zrobić przerwę – od kilku tygodni do nawet dwóch, trzech miesięcy. Dopiero po tym okresie czasu dokładnie można zaobserwować, które z naczynek zostały zamknięte. Zabieg wykonywany jest w przypadku suchej i wrażliwej skóry, która musi się zregenerować oraz wyciszyć.

Ile kosztuje zamykanie naczynek?

Koszt zamykania naczynek jest ściśle uzależniony od rodzaju lasera oraz ilości sesji.

 • zabiegiem z użyciem lasera diodowego lub barwnikowo – pulsacyjnego (VPL) – nawet 1000 zł za sesję,
 • zabieg z użyciem użyciu lasera IPL – 300 zł za sesję,
 • elektrokoagulacja – cena za usunięcie jednego naczynia od 20 zł do 50 zł.

Usuwanie popękanych naczynek – przeciwwskazania do zabiegu?

Mimo, że zabieg usuwania naczynek przy pomocy lasera jest uważany za bardzo bezpieczny – istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonania. Nie mogą z niego skorzystać przede wszystkim kobiety w ciąży, karmiące piersią – osoby cierpiące na schorzenia takie jak: cukrzyca, łuszczyca, bielactwo czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Powikłania po zabiegu mogą być w takiej sytuacji bardzo poważne:

 • infekcje skóry,
 • pojawienie się pęcherzy, strupów,
 • siniaki,
 • duże przebarwienia skóry.

Jak się przygotować do zabiegu?

Aby zabieg przyniósł spodziewane efekty trzeba się do niego właściwie przygotować. Nie należy opalać skóry minimum 4 tygodnie przed planowanym usuwaniem naczyń. Przede wszystkim należy pamiętać, aby co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem nie stosować preparatów, które zawierają kwasy AHA oraz retinol w swoim składzie. Należy unikać sytuacji, które mogą spowodować problemy skórne i reakcje alergiczne. Dzień przed planowanym zabiegiem warto się dobrze wyspać.

Jaki laser wybrać?

Wybór lasera zależy zazwyczaj od zaawansowania zmian skórnych oraz od kondycji skóry. Do wyboru mamy 3 metody zabiegowe:

 1. Urządzenie IPL. Głowica urządzenia emituje światło – zamyka ono naczynka. Z tego rodzaju lasera powinny korzystać przede wszystkim osoby o bardzo jasnej cerze. Laser ten daje również największy rezultat przy “pajączkach” w nasilonym stadium. Rozszerzonych naczynkach widocznych gołym okiem.
 2. Laser barwnikowo-pulsacyjny  VPL – stosowany przy nawracającym rumieniu. Świetnie usuwa mniejsze “pajączki”.
 3. Elektrokoagulacja – zamykanie naczynek przy pomocy prądu o wysokiej częstotliwości. Zabieg wymaga dużej precyzji i skupienia, ponieważ każde naczynko zamykane jest oddzielnie.
 4. Laser diodowy – idealny do usuwania „pajączków” oraz efektywnie usuwa rozszerzone naczynka na nogach. Niestety, rumień nie zostanie przez niego usunięty.

Kiedy można spodziewać się efektów?

Pierwsze efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Jednak, aby efekt się utrzymał koniecznie trzeba powtórzyć zabieg, wedle potrzeb i stosować się do indywidualnych zaleceń lekarza specjalisty. Często niezbędnym elementem jest presoterapia po wykonanym zabiegu. W tym celu należy zakupić specjalistyczne pończochy uciskowe według wskazań lekarskich. Profesjonalista od popękanych naczynek idealnie dopasuje formę zabiegu, jej częstotliwość do potrzeb pacjenta.

Jak dbać o skórę po zamknięciu naczynek?

Sam zabieg to nie wszystko. Tak naprawdę od nas samych zależy, czy zabieg przyniesie spodziewany skutek. Należy odpowiednio dbać o siebie, zmienić delikatnie tryb życia i niezdrowe nawyki. O czym warto pamiętać:

 • jakiś czas po zabiegu należy unikać przebywania na słońcu i opalania,
 • w pierwszej fazie po zabiegu nie robić makijażu,
 • unikać wysiłku fizycznego (między innymi na siłowni),
 • nie stosować kosmetyków na bazie alkoholu, nawilżać skórę tylko sprawdzonymi preparatami

Zabieg zamykania drobnych naczynek oraz usuwanie rumienia – ciesz się na nowo pełnią życia!

Walczysz z popękanymi naczyniami? A może ktoś z Twoich bliskich? Nie czekaj! Zdecyduj się na zabieg laserem. Poczujesz ulgę, zwiększysz pewność siebie. Wykonany zabieg wpłynie pozytywnie na Twoje życie towarzyskie, codzienne funkcjonowanie.